10 Adımda Facebook Sayfanızı Canlandırın

0

Herkes Facebook sayfasının dinamik ve canlı olmasını ister. Ancak bunu çoğu kişi nasıl yapacağını bilmez. Bu yazımda sizlere 10 adımda Facebook’ta sayfanızı nasıl canlı tutacağınızı anlattım. Dikkatle okumanızı tavsiye ederim…

1- Durum Güncellemelerinde Kategori Sistematiği Kullanmak : Link verilerek, resim eklenerek, video eklenerek yapılan paylaşımlar, paylaşılan gönderilerin değerini artırır.

2- 40 + 10 Kuralı :  Mesela 50 paylaşımınızın 10 u sayfanızın markası ile alakalı paylaşım olurken geri kalan 40 ı ise  insanları etkileyici paylaşımlar olmalı. Bunlar gündelik mesajlar olabilir veya kışkırtıcı paylaşımlar olabilir. ( Bu 50 paylaşımı şu şekilde yapın. 4 paylaşım 40’lık kısımdan, 1 paylaşım 10’luk kısımdan)

3- Paylaşımlarınızı dostça ve arkadaşça yapın, bir marka tanıtır gibi değil :  Eğer bir marka isiniz, kişi mantalitesine özgün paylaşımlar yaparsanız, bunlara geri dönüşler daha seri olur. Ticari paylaşımların sürekliliği, fanlarınızın sayfanızdan uzaklaşmasına sebep olur.

4- Fanlarınızın, paylaştığınız gönderilere yorum yapıyorsa onlara cevap verin : Bu sayede onlara değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Ayrıca sayfanızdaki dinamizm görünürde artmış gibi görüneceğinden, fan sayfanız zengin durur.

5- Otomatik blog yazılarını ve tweet postalamalarını durdurun : Eğer bu tarz programlar kullanıp otomatik paylaşımlarda bulunuyorsanız, bunların bazılarını durdurmanızda fayda var. Samimi olmayan paylaşımlar kitleleri sayfanızdan uzaklaştırır. Günde 100 oto-post yapmaktansa 2 adet kaliteli ve akılcı paylaşım yapmanız sayfanız için daha iyi olacaktır. Ancak bloğunuzdan otomatik postalama sistemi mevcutsa (tavsiye SNAP auto post) buna engel koymayın. Ne de olsa son yazılarınız otomatik olarak paylaşılacağından ve sürekli bir postalama işlemi olmayacağından bu anormal gözükmez.

6- Haber paylaşın : Pazarlamasını ya da tanıttığınız ürün hakkında internetten farklı kaliteli haber sitelerinden paylaşım yapmanızda bir sakınca yoktur. Bunlar dikkat çeker ve sizin sayfanızdan o haber linkine ulaşıldığı için, sayfanızın kişiler tarafından akılda kalıcılığına sebep olur. Haberleri resim ekleyerek paylaşmanız sizin için daha iyi olacaktır, arasıra video da kullanabilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?  Twitter'da Küfür ve Hakaretin Önüne Nasıl Geçilebilir?

7- Markanızla alakalı üye sayısı yüksek sayfalar bulun ve sayfanızı tanıtın : Google üzerinden şu aratma terimini kullanın :

intitle:”anahtar kelimeniz” site:https://www.Facebook.com/ “99999…199999999 likes”

Google’da yüksek sayıda beğenisi olan sayfalar listelenecektir. Bu tarz sayfalara girip sayfanızı tanıtıcı link paylaşımlarında bulunun. Geri dönüş olma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

8- Karmaşık Kelimeler ve İfadeler Kullanmaktan Kaçının :  Fanlarınız sadelikten hoşlanırlar, olabildiğince sade ve basit ifadeler kullanarak paylaşımlarınızı yapın

9- Kısa durum güncellemeleri paylaşın : Çok fazla kelime sayısı olmayan (ortalama 10-15 ) cümleler ile durum güncelleme paylaşımları yapın. Bunlara da geri dönüşlerin yüksekliği araştırmalarım da gördüm

10- Bazı potansiyellere ulaştığınızda bunları kutlayın ve fanlarınıza ödül verin : Mesela 5000 kişiye ulaşınca bu kişiye ödül verip bunu sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Kitleleri teşvik edebilir bu sistem. Hediyenin ölçüsü ve türü tamamen size kalmış.

Sonuç olarak; sayfanızı canlı tutmak sizin elinizde. Bunu da ancak sabırla ve düzenli çalışma ile sağlayabilirsiniz… 🙂

Hayırlı Günler Dilerim 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı