10 Kasım Atatürk’ün Şehadetini Anma Günü

0

Kimine göre lider olunur, kimine göre lider doğulur. Liderlik sıfatı ancak lider olduğun toplumun kalbinde daimi bir yer kazandığın takdirde anlam kazanır. Ve tabi bu gücü zorbalıkla kullanmadığın sürece. 

Bugün 10 Kasım 2016. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bana göre şehadetinin 78. yıl dönümü. Ömrü, milletinin özgürlüğünün kazanması uğrunda cehd etmekle geçen veya cihat etmekle geçen Mustafa Kemal ATATÜRK, İslam Dininin esasları gereğince kadınlara tam özgürlük tanımış, bilim ve sanatın önünü açmış, medeni kanunun kazandırmış ve bir milletin kendini yeniden tanımlamasına fırsat tanımıştır. Bugüne kadar her kafadan ayrı bir ses çıkmıştır ATATÜRK’ü anlatırken veya ATATÜRK hakkında bilgi verirken.

Bu yazımda size 10 Kasım‘ı farklı bir açıdan anlamayı sağlayacak bir yazı sunmak istiyorum:

Şehit Olmanın Prensiplerine Sahip Bir Kişilik

Şehit olmanın prensiplerine sahip bir kişilik
Şehit olmanın prensiplerine sahip bir kişilik

Ulu Önder, gençliğinden hayatının son anlarına kadar daima vatanını ve milletini düşünmüş, daima ülkesini nasıl daha ileri götürebileceği üzerinde kafa yormuş, bu konuda çeşitli ufuk açıcı reformlar yapmış ve bunu yeni kurduğu ve milletinin yönetmesini istediği Cumhuriyet için uygulamıştır.

Şehit olmak için hayatınız boyunca şuurlu bir şekilde Allah yolunda gayret vermeniz gerekir. Şehitlik mertebesine ulaşma adına hangi ayetleri anlayıp uygulanması gerektiğine Allah aşağıdaki ayetler ile dikkat çekmiştir:

Hac Suresi 58. Ayet’teki Delil

Allah yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince, elbette Allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Çünkü Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır. (Hac Suresi 58)

Sizce Atatürk, Samsun’a çıkarken ölmeyi veya öldürülmeyi göze almamış mıdır? Çanakkale de düşmanın üzerine yürürken ölmeyi veya öldürülmeyi göze almamış mıdır? GAYET TABİ ALMIŞTIR! (Yine de en doğrusunu Allah bilir)

OKUDUNUZ MU?  Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Eleştirisi

Al-i İmran Suresi 169. Ayet

Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab’leri katında rızıklanmaktadırlar. (Al-i İmran Suresi 169. Ayet)

Bugün baktığımızda gerek Çanakkale’de şehit olan dedelerimiz ve ninelerimiz, Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm” ifadesi ile mücadele etmemişler midir? Bu ifade özgür olmanın ve zillet altında kalmamanın bir ifadesi değil midir? Zillet altında kalmakta bir Müslüman’a yakışır mı? TABİ Kİ YAKIŞMAZ! (Yine de en doğrusunu Allah bilir)

Şehitlik Konusunda Diğer Ayetleri İncelemek İçin Tıklayın!

SONUÇ

Umarım Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün şehadetini anarken, içinde bulunduğumuz günde sizler için farklı bir bakış açısı kazanmanıza vesile oldum diye düşünüyorum. Bir sonraki yazımda tekrar görüşelim. Yorumlarınızı beklerim 🙂

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı