2014 Yılında Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

3

2014 yılının yarısını bitirmek üzereyiz. Bu yazımı Haziran 2014 tarihinde yazıyorum. Daha sonra mutlaka bu yazımı okuyanlar olacaktır. Google, Bing, Yahoo ve buna benzer pek çok arama motoru; yıllar geçtikçe kendini güncellemekte. Özellikle Google, en son çıkardığı Google Panda 4.0 güncellemesi ile birlikte ortaya çıkan yeni değişiklikler, bir şirket için veya bir kişi için uygulaması gereken seo yöntemlerini önemli ölçüde değiştirdi. Bu yazımda 2014 yılı içerisinde veya bundan sonra yapacağınız seo çalışmaları varsa, nasıl yöntem izlemeniz gerekeceğini sizlere anlatacağım. Dikkatle dinleyin!

Seo denince aklınıza gelen ilk şey içerik olmalıdır. İçeriksiz sizi üst sıralara çıkaracağız diyen biri varsa, size kesinlikle yalan söylemiş demektir. Seo konusunda header baclink, footer backlink, backlink paketleri ile sizi üst sıralara taşıyacağını taahhüt eden kişilere sakın aldanmayın. Öyle ki geçen Facebook‘ta dolaşırken, 10 tl’ye sizleri Google’da üst sıralara çıkaralım diye reklam yaptıklarını gördüm. Seviye nerelere inmiş diye açıkçası serzenişte bulundum doğrusu. “Sene 2014 yılı olmuş ve seo konusunda yapılan şu seviyesizliğe bak diye” bir fikir geçti aklımdan ve bu konuda okurlarım için bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. Şimdi yazımın ana konusu olan “2014 yılında seo çalışması nasıl yapılır” konusuna başlayayım:

1- İçerik Anlamında Seo’ya Uygun Yazı Nasıl Hazırlanır?

Aslında bu yazımı okurken dikkat ederseniz bu konunun cevabını göreceğinizden eminim ama ben teknik anlamda yine bilgi vereceğim.

Belirli bir sektörde faaliyet yürüten bir firmasınız ve istediğiniz anahtar kelimelerde sitenizi üst sıralara çıkarmak istiyorsunuz. Eğer sitenizde içerik girebileceğiniz bir sistem varsa, yani köşe yazısı veya blog yazısı ekleme gibi bir seçeneğiniz varsa, siteniz üzerinden içerik ekleme işlemleri yapın. Eğer siteniz statik, yani kontrol edemeyeceğiniz bir yapıda ise, bu durumda çeşitli ücretsiz blog sitelerinden (WordPress, Blogger, Weebly, Tumblr) gibi blog sitelerinden, anahtar kelimenize uygun şekilde ücretsiz bloglar açın. İçerik çalışmalarınızı buraya yapabilirsiniz. (Buradan sonra ana sitenizde içerik ekleme olanağınız varsa ona göre açıklama yapacağım. Olmayanlar o sitelere aşağıda anlattığım yöntemlerle denemelere başlasın).

OKUDUNUZ MU?  İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet Bağımlılığının Çözümleri Nelerdir?

İçeriğin Uzunluğu ve İçerik İçerisindeki Link Yapısı

İçeriğinizin uzunluğu her yazı için ortalama 500 ile 600 kelime uzunluğunda olmalı. Bu uzunluk içeriksel seo çalışmaları içinen uygun aralıktır. Fazla içerik göz çıkarmaz ama fazla içerik yazmanız sizi bezdirecektir. 🙂 Peki içerik içerisindeki link yapısı nasıl olmalıdır?

a-) %50 Oranında Marka Linki

600 kelimelik bir yazı çalışması içerisinde 8 tane link aldığınızı düşünelim. Bu 8 adet linkin 4 tanesi markanız ile alakalı olmalı. Mesela ben Muhammet Taşdemir olarak bu yazıyı yazıyorsam, solda gördüğünüz link yapısı marka linkidir. Bunu çeşitli yapılarda da yapabilirim. Mesela Mtasdemir olabilirdi bu. Sanırım demek istediğimi az çok anlamışsınızdır. Marka link kavramı böyle birşeydir ve özellikle yeni seo güncellemelerine göre yapılması gereken bir durumdur.

b-) %30 Oranında Çıplak Link

Çıplak link kavramı da artık içeriksel seo konusunda önemli bir yer tutuyor. Yukarıda 8 adet linkten bahsettik ve bunun 4 tanesi marka link oldu. Yani 4 link hakkımızı harcadık. Tabi ki linkleri yazımızın içerisinde dağıtırken doğal bir şekilde dağıtmak zorundasınız. Bir paragrafa bütün linkleri almak akılsızca olacaktır. Çıplak link sayımız ise 2 adet olacaktır. Ben mesela Mtasdemir.com sitemde 1 seneyi aşkın yazı yayımlıyorum veya okurlarımla paylaşıyorum. Çıplak link olarak da bu örneği örnek olarak alabilirsiniz. (Garip bir cümle oldu :D) Bu link yapısını www.mtasdemir.com olarak da düşünebilirdim tabi ki. Keyfime göre arkadaş 🙂

c-) %10 Oranında Jenerik Link

Jenerik link, ne anlama gelir? Şöyle açıklayayım. Hani “Devamını Oku“, “Daha Fazlasını Oku“, “Daha Fazla Bilgi Edin” tarzı yazı öbekleri vardır ya. İşte bu kelimelerden link almanın anlamı jenerik linktir. Sitenizde farklı bir yazıya yönlendirme yapmak isterseniz veya buna benzer bir yazı yazdım mantığında bir kelimeden link almak isterseniz -ki böyle yapmak durumundasınız- sizler için bir liste paylaşacağım. Burada pek çok jenerik kelime listesi var. Buradan dilediğinizi kullanabilirsiniz.

[sociallocker id=”671″] [/sociallocker]

d-) %5 Oranında Anahtar Kelime Varyasyonu Linki

Bunlar da içeriksel seo çalışmamızın tamamlayıcı unsurlarıdır. Mesela benim yazımın ana konusu 2014 seo değil mi? Ben o zaman bu yazımdan bir adet önemli 2014 seo kuralları diye bir link alırsam, demek ki anahtar kelime varyasyonu linki çalışmasını yapmış olurum. Bu anlamda da bu konuyu çözmüş olurum 🙂

OKUDUNUZ MU?  9 Adet Kullanışlı Seo Tekniği ve Seo İpuçları

e-) %5 Oranında İfadesel Link 

Bu da içeriksel seo link inşaamızın son noktası. Bu oran küçük olmasına rağmen mutlaka kullanmanız gerektiğiniz düşünüyorum. Mesela ben Facebook konusunda bir danışmanlık kitabı hazırlamıştım. Eğer bu kitabı kullanırsanız, Facebook konusunda önemli bilgiler edieceğinizi düşünüyorum. Soldaki cümleyi incelerseniz ifadesel seo link yapısının ne olduğunu anlamış olursunuz.


2-) İçerik İçerisinde Resim ve Video Kullanımı

Bu konu tercihe bağlı olsa da özellikle içeriğiniz ile alakalı resim kullanmanız, içeriğinizin kalitesini önemli ölçüde artıracaktır. Resimlerinizde de mutlaka “title” kelimelerini unutmayın. Yani Google’ın resimleri de kaliteli bir şekilde indexlemesi için resimleri de tanıtmanız gerekmektedir. Resim oranını da ortalama bir ölçüde kullanın.

Video konusunda da üşenmezseniz, bir tanıtım videosu hazırlayıp, Youtube veya Vimeo’ya aktararak ve ilgili videonun embed konunu yazınızın içerisine aktararak, video sahibi bir içeriğe sahip olabilirsiniz.

3-) İçeriksel Seo Sonrası İzlenecek Yöntemler

Sektörümüze uygun ve seoya uygun içeriklerimizi her aktardığımızda mutlaka sosyal medya hesaplarımızda paylaşmamız gerekmektedir. Facebook, Twitter, Google Plus, Pinterest, Stumbleupon, Reddit, Linkedin vs. gibi hesaplarınızda yazdığınız içerikleri, o sosyal medya hesabının kurallarına uygun olarak paylaşmanız, yazdığınız içeriği değerli kılacaktır.

Sonuç Olarak;

Bu yazımda okurlarım için çok önemli bilgiler paylaştım. Artık eski bayat link al link ver, abuk sabuk wiki backlink, blog backlink gibi yerlerden çalışma yapmaktansa, bu tarz çalışmalar yapmak siteniz için daha akılcı olacaktır. Ha çok almak isterseniz. önemli pagerank sahibi yerlerden, konusuna uygun site içeriğini, yine alakadar bir yerden ilgili anahtar kelime ile link alarak, bir şeyler yapmak isterseniz orasını bilmem. Benden söylemesi 🙂

Çok yazdım çok okudunuz. Yeter bu kadarı. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bay bay. Bayan Bayan 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı