4 Maddede Hoşgörülü Olmanın Yolları

0

Hoşgörülü olmak, ahlaklı ve erdemli bir insan için OLMAZSA OLMAZ bir özelliktir. Hoşgörülü olmanın insan hayatına kazandırdığı pek çok güzel şey bulunur. Hoşgörü sıkıntısı çeken veya hoşgörülü olamayan bireylerin hayat standardı oldukça düşüktür. Hayatlarında stres, bunalım, endişe ve korku gibi pek çok kötü duygu ile karşı karşıya kalabilirler.

Hoşgörülü olma konusunda eksiklik yaşayan bireylerin eksikliğini giderme adına hazırladığım bu yazıda sizin için “nasıl hoşgörülü olunur?” sorusunda 4 maddelik bir LİSTE hazırladım. Hazırlamış olduğum bu yazıyı faydalı bulursanız eğer, SOL TARAFTA, ÜSTTE ve ALTTA bulunan paylaşma butonları aracılığı ile paylaşmanızı öneririm.

Okudunuz mu? : 4 Maddede Samimi Olmanın Yolları

Hadi başlayalım:

1- Hoşgörülü İnsan, Zıt Fikirlere Saygı Gösterir

Zıt fikirlere saygılı olmak
Zıt fikirlere saygılı olmak

Dünyada 7 milyardan fazla insan var pek çok insan farklı düşüncelere sahip olabilir. Hoşgörülü insan, sahip olduğu düşünceler konusunda herhangi bir bireyi zorlamaz. Karşıdaki kişinin fikirlerine saygı gösterir. Eğer bir siyasetçi, hoşgörülü biri ise ve kendisini protesto eden bir vatandaş var ise, “protestocu aşırıya kaçmadan siyasetçiyi protesto ediyorsa”, hoşgörülü siyasetçi bu protesto imkanlarını protestocuya sağlamalıdır. Protesto konusunda doğru yöntemleri okumak için TIKLAYIN

Tüm bunların dışında hoşgörülü birey, zıt fikre sahip bir birey ile bir araya gelip bilgilendirici bir şekilde fikirlerini tartışma ortamında sunabiliyor ise, bu o kişinin hem demokratik olduğunu ve hem de hoşgörülü biri olduğunu gösterir.

Kısaca hoşgörüye sahip insanlar, zıt fikirlere “liyakat” çerçevesinde saygı göstermelidirler.

2- Hoşgörülü İnsan, Adil Olur

Hoşgörü ve Adalet
Hoşgörülü insan aynı zamanda adaletlidir.

Adalet sahibi olmak çok önemlidir. Bir insan her konuda adil olmalı ve her konuya adil yaklaşmalıdır. Hoşgörülü bir insanda daima adil olmak için çalışmalıdır. Adalet sahibi olmak için ise yukarıda da bahsettiğim gibi hoşgörülü olmanız gerekir. Bunun dışında VİCDANİ ve AHLAKİ özellikleriniz ile olabildiğince doğru olmanız gerekir.

OKUDUNUZ MU?  Oruç Nedir? Neden Oruç Tutulur?

Adil olmak herşeyden önce vicdan kaynaklı bir konudur. Vicdana gelen ilham ile hareket eden her birey aynı zamanda adil olmaya olabildiğince yakındır. Buna bağlı olarak eğer samimi iseniz ve daha çok samimi olmak istiyorsanız, adil olmaya ve hoşgörülü olmaya o derece yaklaşmışsınız demektir.

3- Hoşgörülü İnsan, Hoşgörüde “Aşırıya” Kaçmaz

Hoşgörüde aşırya kaçmamak gerekir
Hoşgörüde aşırya kaçmamak gerekir

Bazı insanlar, hoşgörü konusunu fazlaca abartarak olayı, karşıdaki kişinin kendisine karşı zarar verebileceği bir boyuta getirebilir. Bu oldukça sakıncalıdır. Çünkü hoşgörülü olmak, POLYANNA karakteri sahibi olmak demek değildir. Yukarıda da bahsettiğim gibi adil olmak, aynı zaman hoşgörü de aşırıya kaçmanıza engel olur.

Tolerans kavramı, normalde hoşgörü anlamına gelir. Herşeye tolerans göstermek, kişiye oldukça zarar verebilir.

Kısacası, fazla hoşgörü veya tolerans, sizin zararınıza olacaktır.

4- Hoşgörülü İnsan, Bilgi Seviyesini Ön Plana Çıkarmaz

Tevazu Sahibi Olmak
Tevazu Sahibi Olmak

Tevazu, yani insanın kendisini ön plana çıkarmaması hoşgörülü olmak için en gerekli ögelerden biridir. Tevazu sahibi bir birey, hem kendisini ve hem de bilgisini ön plana çıkarmaz. Bilgisi ne kadar fazla olursa olsun, ilgili konuda yeterli bilgi ile konuya AKILCI BİR ŞEKİLDE YAKLAŞARAK konuyu çözer.

İster profesör olsun, ister ordinaryus; söz kalabalığı (demagoji) yapma hevesi var ise bir bireyde, bu onu hoşgörülü kılmaz. Hoşgörü sahibi birey, kesinlikle kendisini ön plana çıkarmaz.

SONUÇ

Hoşgörü, insan hayatında olmazsa olmaz bir özelliktir. Kendinizi ne kadar yeterli görsenizde hoşgörü seviyenizi daima kontrol etmeniz gerekir. Aynanın karşısına geçip “BEN KİMİM” sorusuna ve “NE KADAR HOŞGÖRÜ SAHİBİYİM?” sorularına yeterince cevap vermeniz gerekir.

Unutmayın ki hoşgörülü olmak, size Allah’ın rızasını ve cennetini kazandırabilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Esen kalın!

KAYNAK Kuran'da Hoşgörü İslam'da Hoşgörü Hoşgörünün Önemi

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı