4 Maddede Samimi Olmanın Yolları

2

Samimiyet, sözlükte içtenlik manasına gelir. Yapılan her iş taklit olarak değilde içtenlik ile yapılırsa buna samimi iş veya samimi amel denir denir. Samimiyetin hayat içerisindeki önemi o kadar büyüktür ki; eğer samimiyete sahip olursanız, hayatınızın en büyük rahatlığına kavuşacağınızın garantisini verebilirim…

Samimi olmak teknik bir konu değildir. Örneğin; “şunu şu miktarda yaparsam, birazda şunları yaparsam tam samimi olurum” diye kurulan bir mantık, bozuk bir mantıktır. Birilerini taklit ederek de asla samimi olamazsınız. Samimiyet; içten gelir, kalpten gelen bir özelliktir. Şimdi sizlere samimi olmayı 4 maddede özetleyeyim. Umarım okuduğunuz zaman, kişiliğinizde önemli ve faydalı değişikliklere yol açar:

1- Allah ile Vicdan vesilesi ile Kurulan Bağlantı, Samimiyeti Getirir:

[AdSense-A]

Hayatınız boyunca eminim pek çoğunuz “İçimden Bir Ses” ile başlayan bir cümle kurmuştur. Peki bu sesin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Genellikle bu ses sizi hata yapmaya yakın olduğunuz noktalarda sizi uyarır ve vazgeçme durumuna getirir sizi. Bu sesin adı vicdandır. Hayatınızda yaptığınız her eylemde, vicdan sesini duyun ve buna göre hareket edin. Sizi samimi eylemlere doğru götürecek ses, bu sestir.

2- Teknik Değil, Farklı Düşünmek Samimiyeti Getirir:

[AdSense-A]

Bu maddeye bir örnek ile açıklık getireyim: Mesela, bilim adamları pek çok canlı üzerinde araştırma yaparlar ve önemli teknik özellikler not ederler. Bunları okuduğunuzda teknik bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerde önemlidir ancak bu bilgilerin üzerinde farklı düşünmek daha da önemlidir. Mesela sineklerin saniyede 1000 kere kanat çırpması teknik bilgidir ve insanı düşünmeye sevk eder, ancak bu kanat çırpışlarını hiç yorulmak bilmeden, büyük bir heyecanla ve hızla yapması, bir insanı “Bende gücümün yettiğince yorulmadan ve büyük bir hızla iş yapabilirim” düşüncesi verebilir. Bu önemlidir çünkü gerçekten hayat içerisindeki rutin davranışlarınız gerçek anlamda değişecektir.

OKUDUNUZ MU?  Fatiha Suresi 2. Ayet - Kuran Tefsirleri

3-  Fedakarlık, Samimiyeti Getirir

[AdSense-A]

Sonsuz güç sahibi olan Allah, insanlar için sayısız nimetler yaratmış. Halbuki Yüce Allah insanlar için tek bir yiyecek ile beslenme imkanı da yaratabilirdi. Oysa sayısını sayamadığımız pek çok lezzet ve yiyecek-içecek var. Bal, süt, meyveler,sebzeler vs. Yüce Allah sonsuz gücünün tecellisi olarak pek çok faydalı güzellik yaratmış.

Ne kadar fedakarca bir davranış.

Karşılığında sadece O’nu tanımamızı ve O’nun için hareket etmemizi istiyor. Tüm bu güzel unsurları göz ardı etmeden yapılacak her hareket bizim fedakarlığımız olacaktır. Bu fedakarlık karşılığında ise içten gelen bir tavır olarak samimiyeti öğreneceğiz. Samimi olmak bir insan için çok önemli. Belki sevginin tek anahtarı samimiyet.

4- Gücü Yaşadıkça Tevazuyu Artırmak Samimiyeti Getirir:

[AdSense-A]

Bir insan zaman içinde zenginlik kazanabilir. Yeni ev, araba, arkadaşlar, çevre, sağlık vs. Tüm bunlar normalde bakıldığında kendi kendine gerçekleşen veya kendi imkanlarımızla elde ettiğimiz konular gibi gözükebilir. Oysa burada göz ardı edilen çok önemli bir unsur vardır.

İnsan sahip olduğu tüm imkanların Yüce Allah tarafından yaratıldığını unutmamalıdır. Kazanılan tüm zenginlikler, makul ölçülerde Yüce Allah’ın istediği standartlarda değerlendirilip tevazulu bir şekilde harcanırsa, bu samimiyeti beraberinde getirecektir. Zenginliklerimize karşı göstermiş olduğumuz tevazu örnekleri bizlere daha mutlu bir yaşantı sunar.

Sonuç

Mtasdemir.com isimli sitemde sizlere 4 maddede samimi olmanın yollarını anlattım. Ancak unutmamanız gerekir ki; samimi olmanın pek çok farklı yöntemi vardır. Daha fazla sayıda yöntemi anlamak isterseniz, vicdanınıza başvurmanız yeterlidir. O size yol gösterecektir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.. Sağlıcakla….

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı