Televizyon Kanalları, “Akşam Haberleri”ni Nasıl Vermeliler?

1

Ülkemizde herkes az ya da çok haberleri takip ediyordur. Gündemdeki gelişmeleri takip etmek için gerek internetten, gerek televizyondan radyolardan veya gerekse gazetelerden istifade ediyorlar. Ben bu yazımda ise bazı televizyon kanallarının özellikle akşam haberleri üzerinde belirledikleri politikalardan bahsetmek istiyorum. Umarım okurlarıma faydası dokunan bir yazı olur…

Akşamları pek çok kişi işlerinden çıkar veya ilgili yerinde akşam haberlerine bakma ihtiyacı duyar. Genelde bu böyledir. Akşam saatlerinde pek çok kanal, haber verme gereksinimi duyar. Haberlerinde, gün içerisinde olan önemli olayları, izleyicilerine duyurmak için hazırlıklarını yaparlar ve haberlerini sunarlar.

Ancak bazı televizyon kanalları var ki, bu kanalların haberlerini izleyince, insan garip bir hipnotizmaya giriyor. Özellikle Kanal D, Star TV ve Fox TV’nin yaptığı haber yayınları gerçekten anlaşılır gibi değil. Şimdi şu 3 kanalın hazırlamış olduğu haber formatlarını inceleyelim, detaylandıralım ve ilgili haber kanallarına bazı önerilerde bulunalım. Hem eleştiri mahiyetinde olsun hem de öğüt verme mahiyetinde…

1- Kanal D ve Star TV Televiyonunun Akşam Haberleri Verme Politikası

kanald-star

Kanal D ve Star TV; ikisi de Doğan Medya Grubu‘nun Televizyonu. İkisi de hemen hemen aynı politikayı izliyor. Bu yüzden sadece Kanal D’yi örnek vermekle yetineceğim :

Benimde keyifle izlediğim Koca Kafalar’ın ardından Kanal D haber bülteni başlar. Şöyle hemen ilk etapta iktidar partisi olan AKP hakkında bilgilendirici bir haber olur genelde. Ancak bu haberin genel kapsamı muhalefete yönelik yapılan eleştirilerin ve sataşmaların bulunduğu bir haberdir. Tamam belki başbakan veya AKP’nin üst düzey kurmaylarından birinin konuşması bulunuyor ancak bu konuşmada izleyicileri germeyecek bir bölüm yok mu? Eleştiri bölümü olan haber kısmını kısa tutabilirsiniz. Zaten genel olan şeyler bunlar. Sataşmaları her daim göstermenize gerek yok. Milletin menfaatine yarayacak olan unsurları göstermeniz her daim faydalı olacaktır. Bu çok zor bir şey değil.

OKUDUNUZ MU?  Savaş Dünyası Değil Barış Dünyası Kuralım

Ardından yine aynı şekilde CHP’nin AKP’ye “bulaşması” var. Yine aynı mantıkla sataşma ağırlıklı konuşmalar yayınlanmakta. Üstte anlattığım model, CHP içinde geçerli. CHP kürsüye çıktığında her zaman işi gücü iktidar partisine sataşmak mı oluyor. Her zaman ağırlıklı olarak olumluluk içeren haberleri göstermenizde yarar var.

Ardından MHP ve BDP geliyor ve yine aynı şeyler onlar içinde geçerli.

Bunların ardından bir felaket haberi yaygarasına tutuyorlar ki akıl alır gibi değil. Kaza, cinayet, hırsızlık, adam bıçaklama, soygun ve nicesi. Ülkede o gün, bu konularda düzenli olarak bu haberleri veriyorlar. Bunlar ile ilgilide hipnotize edici yayınların ardından bir kaç tanede süs unsuru olarak komik hayvanlar, kısa röportajlar ile hop akşam haberleri bitiyor.

Peki ne verdik milletin menfaatlerine dair haber olarak? (Genel anlamda konuşuyorum)

Çokta fazla bir şey değil… Akşam açın haberleri izleyin. Bu olayların hemen hemen tıpkısını göreceksiniz. Görün ve yazımın altına yorum yazın…

2- Fox Televizyonunun Akşam Haberleri Verme Politikası

Fox TV ise zaten “alanında” bir numara (!). Üstteki bölümü okuduysanız, benzer şeyler Fox TV içinde geçerli. Spikerleri, öyle bir iştahla sunuyorlar ki bu tarz yayınları, inanılacak gibi değil. Mesela bir ölüm haberinde detaya girerek, “kafasına vura vura öldürdü” dediğini duymuşluğum var. İnanılmaz bir olay gerçekten.

Bu olumsuz telkinleri amacı nedir? Hadi manipülasyon yapmak istersiniz de bu düşmanlığın nedeni ne kardeşim? Milletin zihin yapısıyla oynayarak ve düzenli olarak bu tarzda haberleri tabir-i caizse “pompalayarak” ne elde ediyorsunuz?

Orası bilinmez. Ancak her anlamda, ben bir sosyal bilimci olarak sizlere tavsiye ve hatırlatmalarda bulunmak isterim. Yayın politikanızı bu yöntemlere dair düzenlemeniz, sizleri daha milli kılabilir. Eğer niyetiniz varsa tabi!

OKUDUNUZ MU?  Sosyolog Kimdir? Milli Sosyolog Nasıl Olunur?

Görüş, Öneriler ve Yapılması Gerekenler:

1- Pozitif yayıncılık politikasına geçilmeli ve olumsuz haberleri verme konusunda olabildiğince minimalist davranılmalı

2- İlgili ajanslar, üstteki maddeye dair bilinçlendirilerek, buna dair haber bulmaları konusunda teşvik edilmeli

3- İlgili televizyon kanalı, daha “basiretli” bir yapıya bürünmeli

4- Kaza,ölüm gibi olaylarda sadece ilgiili birimler haberdar edilmeli. Habercilik sadece kamuoyuna yönelik değil, spesifik de olmalı

Tüm bunlar ve bunların içerisine katabileceğimiz maddeler ile medyamız daha kaliteli hale gelebilir. Bu yazımda haberlere yönelik bir değinme yaptım. Umarım okurlarım bu yazımdan fayda edinebilmişlerdir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….

 

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı