Allah’ın Yüceliğini Anabileceğiniz 5 Alternatif Mekan

0

Günümüzde pek çok insanın aklına Allah’ı anmak, Allah hakkında konuşmak denince aklına camilerdeki minberler geliyor veya televizyon programlarında garip bir ney sesiyle yayınlanan programlar geliyor. Yüce Allah hakkında kesin bilgi sahibi olanların, sadece ilahiyat mezunları veya ilahiyat ile ilgili araştırma yapanlar olduğunu düşünenler kesinlikle yanılıyorlar. Allah’ı anmak ve O’nu yaptığımız muhabbet ve sohbetlerde konuşmak sadece camilerdeki minberlerde hutbe veren hocalara bağlı kalmamalıdır. Kuran’daki ayetlerden ve doğadaki ayetlerden istifade ederek pek çok kişi istediği yer ve zamanda Allah’ı saygıyla ve haşyet (saygı dolu bir korku) ile anabilir. O’nun yaratmasındaki simetriden ve estetikten, teknik açıdan var olan kusursuzluktan bahsedebilir.

Bu yazımda sizlere Allah’ın neşe ve sevinçle anılabileceği 15 alternatif mekan sunacağım. Allah’ı anmak ve O’nun hakkında bahsetmek, gündelik hayatımızın rutini olmalıdır. Bu zaten doğal olandır. Çünkü Allah’ı anmamak, üstün bir aklın varlığını bugünkü bilimsel araştırmalar ile görememek gerçekten çok acaip bir konu olur. Sizde bilimin ışığında Allah’ın yaratma sanatını aşağıda vereceğim 15 alternatif mekan içerisinde kendi aranızda tartışabilir ve kendi aranızda gündem konusu yapabilirsiniz.

1- Evde Dolmalar ve Börekler Eşliğinde Yapılan Kadın “Gün”ü Sohbetleri

Bu tarz muhabbetlerde ne yazık ki bazen dedikodu ağırlıklı ve çekiştirme ağırlıklı muhabbet yapılabiliyor. Klasik altın günü olarak da sayabileceğimiz bu muhabbet modeli içerisinde, hanımların her biri internet üzerinden bir bilimsel bilgi öğrenerek Allah’ı ALİM sıfatı üzerinden düşünebilirler. Sonsuz akıl sahibi olan Allah aynı zamanda “ALİM” (sonsuz bilgi sahibi ve herşeyi bilen)’ dir.

OKUDUNUZ MU?  What Is The Main Source Of Islamophobia?

2- Starbucks Sohbetleri

Popüler kültürün vazgeçilmez mekanlarından biri olan ve sunduğu çeşitli kahve ürünleri ile damak lezzetine zevk veren STARBUCKS’da, arkadaşlarınızla beraber toplanıp Allah’ı “HALIK” (benzersiz ve örneksiz yaratan) sıfatı ile anabilirsiniz. Kafede kahvenizi yudumlarken çevrenize baktığınızda, çevrenizde bulunan her bir insanın parmak izi farklıdır. İçtiğiniz kahvenin çekirdeğindeki o lezzeti benzersiz bir şekilde yaratan “HALIK” olan Allah’tır. Bunu aklınızda tutmanızda fayda vardır.

3- Sahil Kenarı Sohbetleri

Denizin veya göl kenarının veya boğazın o etkileyici kokusu ve martıların sesi, insanı daha derin ve ferah düşünmeye sevk eder. Arkadaşlarınızla, kız veya erkek arkadaşınızla Allah’ın SANİ (en estetik ve kusursuz bir biçimde yaratan) sıfatını, deniz canlıları ve kuşlara bakarak düşünebilirsiniz. Emin olun mutluluğunuz bir kaç kat daha artacaktır.

4- Sabah Kahvaltıları

Sabahları işe veya okula gitmeden önce yapılan kahvaltılar, haftasonu sabah kahvaltıları veya bir kafede yapılan kahvaltılar… Tüm bunlar, gerek tek başınıza ve gerekse arkadaşlarınızla beraber Allah’ı anabilmeniz için eşsiz fırsat olabilir. Özellikle balkonda ailecek yapılan sabah kahvaltıları hem neşeli geçirebilir ve hem de Allah’ın NAİM sıfatı üzerinde düşünerek Allah’ın size verdiği nimetler üzerinde en güzel bir biçimde düşünebilirsiniz. Zeytinyağınıza ekmek banarken, zeytinyağının o kupkuru zeytin ağacındaki zeytin meyvesinden nasıl oluştuğunu düşünebilirsiniz mesela.

5- Playstation Salonları

Genelde futbol maçı oyunu oynamak için gidilen bu mekanlar, aslında Allah’ı anabileceğiniz çok özel mekanlardır. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu mekanlarda Allah’ın şu ayeti akla getirilmelidir.

Doğrusu, güldüren ve ağlatan O’dur.Necm Suresi 43. Ayet

Bu ayet gereğince oyunlardan elde edilen neşe, sevinç ve heyecanın tümünü Allah yaratır. Allah her şeryi yarattığı gibi eğlenceyi de yaratandır. Fazla vakit öldürmemek koşulu ile oynana 1 saatlik Playstation veya Xbox oyunları, özellikle arkadaşlarınız ile birlikte oynuyorsanız, bu ayeti aklınıza getirerek, bu ayet üzerinden Allah’ı düşünebilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?  Nimetlere Tapmak ile Nimetlere Şükretmek Arasındaki Fark

Sonuç

Allah sadece camilerde veya mescitlerde anılmaz. Bir ayetinde Yüce Allah şöyle buyurur:

Gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiva eden O’dur. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni ve ona çıkanı bilir. Her nerede iseniz, O sizinle beraberdir, Allah, yaptıklarınızı görendir.Hadid Suresi 4. Ayet

Allah her yerde bizimle beraberdir. Kısacası Allah’ı anmak için bir mekan sınırlaması yoktur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı