Allah’ı Bilimsel Olarak Tanımanın Yolları

0

Bilim insanlık için büyük bir miras. Yapılan her araştırma, bu mirasın değerini sürekli olarak artırıyor. Yapılan her araştırma ile insanlık, doğada bulunan hayranlık uyandırıcı çalışmaların farkına varıyor. Küçük olsun veya büyük olsun, dikkatle baktığınızda, pek çok sistemin hayranlık uyandırıcı bir şekilde işlediğini göreceksiniz.

Belirli bir yaratıcı gücün varlığına pek çok insan, inanabilir veya inanmayabilir. Ancak bütün insanlığın ortak bir aklı vardır. İnançlar farklı olabilir ancak ortak akıl insanları ortak bir sonuca götürecektir. Eğer küçücük bir ortamda sürekli düzenli işleyen bir sistem varsa, orayla ilgilenen bir aklında bulunması gerekir.Bilim sadece elle tutulabilen ve gözle görülen verileri incelemek değildir. Akli yargıların kesin olarak hem fikir olduğu konular, bilimin çerçevesindedir.

Peki insanoğlu, kendi kanaatini özgür bırakırsa gerçekten doğada var olan simetriyi ve estetiği göremez mi? İşte bu noktada görmek, bilmek ve incelemek bilimin alanından geçer. Doğru bir açı ile görüp bakarsak, tüm bu simetrinin ve düzeni bir hakimi olduğunu anlarız.

Bilimsel Araştırmalar İle Canlıları Daha Detaylı İncelemek

Canlıları daha yakından incelediğimizde, onlarda var olan olağanüstü yapıların detaylarına daha yakından baktığımızda, çok önemli gerçekler ile karşılaşıyoruz. Tüm bu varlıkların deneme yanılma sonucu elene elene oluşma ihtimali yoktur. Kaldı ki deneme yanılma sonucu oluşsa bile doğada biz bu varlıkların kalıntılarına rastlamamız gerekir. Oysa ne mikro düzeyde ve ne makro düzeyde doğadaki fosillere ve kalıntılara baktığımızda, günümüzde soyu devam eden canlıların atalarına rastlıyoruz ve bu canlılarda en ufak bir bozulma yok.

Yaratıcımız Allah, bizleri kendisine bilimsel olarak inanmamızı istiyor. Hatta öyle ki var olan bu yaratılışa kayıtsız şartsız değil de, bilimsel araştırmalar ile ulaşmamızı istiyor. Bu konuyu Kuran ayetine Yüce Allah şu şekilde belirtiyor:

OKUDUNUZ MU?  Ezanın Sözleri ve Anlamı

Kim Allah ile beraber ona ilişkin geçerli kesin bir kanıt (burhan)ı olmaksızın başka bir ilaha taparsa, artık onun hesabı Rabbinin Katındadır. Şüphesiz inkar edenler kurtuluşa eremezler. (Mü’minun Suresi, 117)

Kesin kanıtlar üzerine, bilimsellik üzerine Yüce Allah’ın varlığına ulaşmak, Allah’ın başlıca istediği hususlar arasındadır. Peki sizler Yüce Allah’ın varlığına ne kadar bilimsel olarak ulaşıyorsunuz?

Günümüzdeki gelenekçi anlayış, insanları yobazlığa ve bağnazlığa sürükledi. Ancak Yüce Allah’ı doğru tanımak gerekir. İnsanlar eğer Yüce Allah’ı bilimsel olarak tanıyabilirler ise, gerçekten Yüce Allah’ı çok sevecekler ve O’nun emirlerini tutkulu bir şekilde uygulayacaklardır. Zaten Allah, insanlığın faydasına olmayan ve bilimsel olmayan bir konuyu emretmez.

KISACASI;

Bu yazımda sizlere Yüce Allah’ı bilimsel olarak tanımanın yollarından bahsettim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı