Avrupa’dan Uzak Kalmamanın Önemi

0

Türkiye şu an önemli bir dönemeçte. Gerek iç siyasette ve gerek dış siyasette önemli günler yaşıyor Türkiye. Bu siyasi gelişmelerin Avrupa’da uyandırdığı aşırı sağcı hareketlenmeler, şüphesiz Türkiye’yi de etkiliyor. Aslında Avrupa hareketlenen bu aşırı sağcı hareketlenmelerin iki sebebi var. Bu sebeplere birazdan değineceğim. Ancak bu sebeplere değinmeden önce belirtmem gerekenler var.

Avrupa’nın sevmediğimiz yanları olabilir. Ancak bu Avrupa’dan uzak kalmamızı gerektirmez. Bilakis Avrupa’nın oldukça önemli ve bir ülke için çok olumlu yanları var. Sanat ve estetik alanında önemli bir seviyede olan Avrupa, özellikle Ortadoğu ve Asya ülkeleri için çok önemli örnekler içeren bir yapıya sahip. Bilimsel konulardan bahsetmeme gerek yok sanırım. Bilim olmazsa olmaz.


Şimdi yukarıda özetlemiş olduğum aşırı sağcı hareketlenmelerin 2 sebebinden bahsedeyim:

Avrupa’da Aşırı Sağcı Hareketlenmeler : Gelenekçi Bağnazlık

Gelenekçi Bağnazlık ve Aşırı Sağ
Gelenekçi Bağnazlık ve Aşırı Sağ

Rönesans’tan önce Avrupa’da da önemli ölçüde hakim olan ve günümüzde başta Ortadoğu olmak üzere İslam dünyasında hakim olan “Gelenekçi Bağnazlık” sistemi, ne yazık ki Avrupa’daki aşırı sağcı yapıyı hareketlendirmektedir. Çünkü sağ düşünce, yapısı gereği kendisini koruma özelliği taşır. Avrupa kendisini bu yapıdan korumak adına “Gelenekçi Bağnazlık” sistemine karşı bir nefret hareketi ile cevap vermektedir. Tepki vermesi gayet doğaldır ancak bunu nefret ile gerçekleştirmeleri oldukça yanlış. Bu konuda akılcı eleştiriler ve uygulamalar ile hareket etmeleri gerekmektedir.

Avrupa’da Aşırı Sağcı Hareketlenmeler : Türkiye’nin Kendi Ekonomik Bağımsızlığını Kazanma Çabaları

Neo Nazi Gruplar ve Aşırı Sağcı Hareketler
Neo Nazi Gruplar ve Aşırı Sağcı Hareketler

Avrupa’nın önemli bir kısmında yer edinmiş derin devlet yapılanmaları, ülkeler içerisinde çeşitli manipülasyonlar ve propagandalar ile aşırı sağ görüşü destekleyerek hareket ettirmektedirler.

OKUDUNUZ MU?  Ankara Esenboğa'da Olanlar : Hükümeti Zor Duruma Düşürme Çabaları

Derin devletlerin asıl hedefi, kendi bağımsızlıklarını kazanmak isteyen devletlerin önüne kenet vurmak için bazı ekstrem yapıları hareket ettirebilirler. Neo-Nazist gruplar bunlara örnek olarak verilebilir.


Avrupa’dan Uzak Kalmamak Türkiye İçin Neden Önemli Peki?

Avrupa ve Türkiye
Avrupa ve Türkiye

Bir şeyi söylemek gerek. Avrupa’nın eksik olduğu en önemli şey maneviyat. Avrupa’da hakim olan sanat ve estetik anlayışını samimi Allah inancı ile birleştiğini bir düşünsenize? Ne kadar muhteşem olurdu.

Şu an Türkiye’deki belirli bir kesime hakim olan gelenekçi bağnaz yapıyı ortadan kaldırıp Avrupa’nın sanat, bilim ve estetik özellikleri ile birleştirdiğimizde, ortaya harika bir yapı çıkacak.

Bunu nasıl başarabiliriz peki?:

  1. Avrupa’yı materyalist etkiden kurtarmalıyız. Materyalist sistem, Avrupa’nın gelişmesinin önünü tıkamaktadır.
  2. Laikliğe büyük önem vermeliyiz. Laik sistem Kuran’ın merkezinde yer alır. BU KONUDA DAHA DETAYLI YAZIMI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!
  3. Siyasi ve idari otoriteleri modern ve akılcı düşünceler ile ikna etmeliyiz.
  4. İç çekişmelere mahal vermemeli ve bir sorun varsa mutlaka hızlı çözüm yoluna gitmeliyiz.
  5. Kamuoyunu modernlik konusunda, sanat ve estetik konusunda konferanslar ile ve toplumsal bilinçlendirme çalışmaları ile güçlendirmeliyiz.

Dünya olarak kıtalar arasında ayrım yapmamalıyız aslında. İnsanların hepsi ortak payda da birleşmeli. Bu kalite, sanat ve estetik üçgeninde ve bilimin de etkisi ile tüm dünya inançlı ve laik bir yapıya kavuşmalı. Yani maneviyata önem veren, Allah’a inanan ve O’nun gösterdiği yolda en doğru duruşu söyleyerek olmalı bu.

Bu mümkün mü? Zaten olması gereken bu…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı