Azerbaycan – Ermenistan Çatışması : Çözüm Ne?

0

Halihazırda süregelen ve geçmişte bazı Ermeni suçluların işledikleri suçlara bağlı olarak kat kat gelişen Azerbaycan – Ermenistan gerginliği, şu sıralarda yüksek tansiyon seviyesine ulaştı. Bu tansiyonun artmasında rol oynayan ana etmen, Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerine top atışı açması oldu. Azeri sivillerin hayat kaybının yaşamasının ardından, Azerbaycan tam teyakkuz ile Ermenistan’a cephe aldı ve gerginlik yüksek seviyeye ulaştı.

Şu an Ermenistan, eli silah tutan herkesi askere çağırdı. Pek çok kişi de Ermenistan’da bu çağrıya icabet ediyor. Azerbaycan’ın Ermenistan’ın yapmış olduğu bu çıkışa karşı yapmış olduğu misilleme doğru ancak bu çatışmanın önüne bir an önce geçilmeli.

Peki bu nasıl olacak? Bu yazımda sizlere Azerbaycan – Ermenistan gerginliğini dindirecek bazı çözüm önerileri sunmak istiyorum:

1- Ermeniler : Millet – i Sadıka

Ermeni halkı, Osmanlı İmparatorluğu’nda önemli bir statüye sahipti. Hatta Millet – i Sadıka ünvanına sahiptiler. Bu ünvan ile devlette yönetici kademelerinde rol almışlardır. Bürokraside ve ticarette rol oynayan Ermeni sayısı çoktu.

ermeniler

Ancak Osmanlı İmparatorluğu’nun 1800’lü yıllardan sonra eski ihtişamlı halini yitirmesinin ardından, gelişen milliyetçilik hareketleri, Fransız ihtilalinin etkisi ile Osmanlı’ya da sıçradı. Ermeniler içerisinde bulunan ve kötü niyetli olan insanlar, Ermenileri Osmanlı’ya karşı kışkırtarak bölünme yoluna gittiler. Diğer pek çok azınlık grup gibi.

Materyalist düşüncenin ve pozitivist akımın getirdiği dünyaya bağlılık ve gaddarlık, Ermeni halkının üzerinde de olumsuz etkilere yol açtı. Bu akımlar Allah’a olan imanın yitirilmesinde önemli rol oynamışlardır. Ermeniler içerisinde bulunan bazı zorba kişiler, çevresindeki diğer halklara ve kavimlere zulüm yaşattılar.

Bilinmesi gereken en önemli nokta; diğer zorbaların BAHSİ GEÇEN HALKIN TAMAMINI ZALİM YAPMAYACAĞIDIR.

Kısacası, Ermeniler eskiden Millet-i Sadıka olarak bilinirdi. Ne zaman ki dünyaperest ideolojilere mazhar oldular. Belirli bir kısmı zalim bir anlayış izler oldu. Bizler mazlum Ermenilerin de yanındayız. Mazlum Can Azerbaycan’ında yanındayız. Tüm mazlumların yanındayız.

2- Azerbaycan : Güzide Vatandaşlar İle Dolu Bir Devlet

Azeri vatandaşların hemen hemen hepsinin önemli bir ortak noktası vardır. Sevgi dolu olmaları. Bu sevgileri, danslarına ve eğlencelerine yansıyor. Televizyon programlarında sürekli dans, eğlence ve neşe bulunur. Bugüne kadar hangi Azeri ile konuştuysam hep neşeli sohbetlerim olmuştur.

OKUDUNUZ MU?  Beşiktaş - Galatasaray Maçının Sosyolojik Analizi

azeriler

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ sorunu’nda bugüne kadar süre gelen sorunlar hepimizin malumu. Önceki yıllarda bazı Ermeni zalimlerinin yapmış olduğu zulümler, ne yazık ki mazlum Azerbaycan vatandaşlarına çok acılar çektirdi. Özellikle o dönem Türkiye’nin desteğinden de tam yoksun olan Azerbaycan, dış güçlerin desteklediği zulmeden Ermeni kişilere karşı çok acılar çekti. Bu mantık bazen Ermenilerde tekerrür ediyor ancak bu zulüm ve savaş politikası kesinlikle tüm ERMENİ HALKINA mal edilmemelidir.

Her kavimden her toplumdan mazlumlar ve zalimler çıkabilir. Bu yüzden Azerbaycan’ın yaşamış olduğu bu zulme karşı Ermenistan politikacılarını ve ordusunu şiddetli bir dille uyarmamız gerekir.

3- Çözüm Sevgi ve Kardeşlikte

Sevgisizlik bugün tüm dünyada en büyük sorun. Gerçek manada hem toplumlar hem de devletler, birbirlerine karşı çok sevgisizler. Çıkarsız sevmenin getireceği güzellik, hem toplumlar için ve hem devletler için gerçek çözüm olacaktır.

sevgi

Allah affetmenin önemini bir ayetinde şöyle belirtiyor:

Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam’a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.Araf Suresi 199

Affetmek, Allah rızasına göre en doğru davranıştır. Hem de çok güzel bir erdemdir. Azerbaycan, bir takım Ermeni zalimlerinin yapmış olduğu zulme karşı, Ermenistan’ı bu zulümle itham etmemeli ve af yolunu benimsemeli. Zaten Müslüman bir devlete yakışan da budur. Ve Ermenistan ile bir an önce sevgi bağı kurulmalıdır. Diğer devletlerde bu sevgi politikasına destek vermelidir.

Sonuç

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bu gerginliklerin önüne geçmek, yukarıda da bahsettiği gibi ancak sevgi ile mümkündür. Geçmişteki zulmü unutmak ve af yolunu benimsemek her zaman en doğru olacaktır.

Bir sonraki köşe yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla….!

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı