Savaş Dünyası Değil Barış Dünyası Kuralım

1

Televizyonu açtığınızda haberleri sırayla gezin. Hangi haber bülteni olursa olsun, mutlaka bir savaş veya savaş sonucu vefat eden masumların bilgileri ile karşılaşacaksınız. Kendi menfaatleri için insan canını hiçe sayan, geçici dünya hayatı için sürekli hırs yapan insanlar, toplumlar, kurumlar,organizasyonlar ve devletler ile karşı karşıyayız. Barışı ve güvenliği sağlama adı altında Irak’a girip milyonlarca Müslümanı şehit eden İngiliz Derin Devleti destekli Amerika Birleşik Devletleri, sırf sömürge ve iş gücü olsun diye senelerce Afrika topraklarını sömüren Fransızlar gibi pek çok yapı, onlarca yıl dünya üzerinde SAVAŞ PSİKOLOJİSİNİN hakim olması konusunda tavır izlediler.

Sürekli savaş çanlarının çaldığı ve savaş ortamlarının olduğu bir ortamda barış nasıl sağlanır? Barış için mücadele etmek o kadar kolay mı? Peki barış için mücadele kelimesini kullanmak mı daha kolay yoksa savaş için mi?

Aslında savaş çıkarmak kadar zor bir şey yok! Barış insanın fıtratında var olan bir kavramdır. Ancak insanın nefsi kötülükle ve menfaatle, sürekli baskı altında tutulursa savaş çıkar.

Gelin size BARIŞ DÜNYASI kurma yolları hakkında bazı ipuçlarını maddeler halinde sunayım:

1- Barış Dünyası Sevgiyle Kurulur

Sevgisiz bir ortamda barıştan söz edilemez. İnsanların birbirlerine nefret ile baktığı, birbirlerini aşağıladığı bir ortamda barış dünyasının oluşması söz konusu değildir. Eğer bir barış dünyası kuracaksak bunu mutlaka sevgiyi yaygınlaştırarak yapabiliriz. Bunu yaparken;

  • Menfaatten önce tevazuyu
  • Bencillikten önce düşünceli olmayı
  • Nefretle bakmadan önce sevgiyle bakmayı

bilmemiz gereklidir. Bunlar olmazsa olmazdır.

2- Barış Dünyası Merhametle Kurulur

Merhametsiz bir ortamda barıştan söz edilemez. Merhamet sahibi olmak için ise mutlaka doğruyu ve yanlışı iyi ayırt edebilmemiz ve bunu açıkça, cesurca vurgulamamız gereklidir. Yani dünyanın neresinde olursa olsun, eğer merhametsiz bir durum varsa, buna hızlıca müdahale etmeli ve bu duruma karşı tavır açıkça ortaya konmalıdır. Bunu yaparken;

  • Öncelikle merhametin ne olduğunu doğadaki canlılardan gözlemlemek gerekir
  • Nefsi duygulara kapılmamak gerekir.
OKUDUNUZ MU?  Müge Anlı ve Atv'ye Tavsiyeler

En azından bunları bilerek temel seviyede merhamet sahibi olmak mümkündür.

3- Barış Dünyası Adaletle Kurulur

Adaletsiz bir ortamda barıştan söz edilemez. Adaletli olmak için her şeyden önce yine aynı şekilde cesur olmayı gerektirir. Cesur olan ve kınayıcı insanların kınamasından korkmayan herkesin adalet konusunda sahip olduğu bazı birikimler vardır. Doğru inancın getireceği güç ile adil olmak mümkündür. Yeter ki iç dünyada mutlaka iyilik olsun ve dünyada barışı savunma isteği olsun.

4- Barış Dünyası Doğru İman İle Kurulur

Doğru ve gerçek iman sahibi olan bir insan, barış konusunda her türlü donanıma sahip bir insandır. Nefsani kötülüklere karşı koymasını bilen ve asla menfaatperest düşünmeyen bir insan, barışı gerçek anlamda savunabilen veya savunabilecek bir insandır. Sevgiye,merhamete, sanata, bilime ve estetiğe karşı olan disiplinli tavrı, dünya üzerinde barışı tesis etme konusunda kendisine mutlaka yol açacaktır.

SONUÇ

Eğer sevgiye önem veren, merhamete önem veren, adalete önem veren ve her şeyden önce imanı en doğru bir şekilde yaşayıp menfaatlerinden uzak bir hayat sürerek dünya üzerinde barış isteyen biri olmak isterseniz, bunu yapabileceğinize inanmanız gerekir. O istek mutlaka damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. (ATAMIZA SELAM OLSUN!)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı