Beatbox Sanatı ve Lir Kuşları

0

Beatbox sanatına yakınlarda ilgi duymaya başladım. Youtube’dan videoları izledim ve çok hoşuma gitti. Bende ara sıra amatör olarak yapmaktayım. Ancak yazımda sizlere farklı bir konuya değineceğim.

Öncelerden izlediğim bir belgesel aklıma geldi. Bu belgeseli tevafuken rastlamıştım ama iyi kide rastlamışım. Belgeselde lir kuşlarının özelliklerinden bahsediliyordu. Lir kuşları, bazı sesleri işittiği anda o sesin aynısını dışarıya aktarabilmektedir. Hemde hiçbir uygunsuzluk olmadan ve neredeyse birebir.

Ben beatbox konusunda sevdiğim ve iyi bulduğum Joseph Poolpo’nun bir videosunu paylaşarak, yazımın içeriği konusunda biraz sizleri bilgi edinmeye davet edicem. Önce videoyu izleyin ve ardından yazımı okumaya devam edin lütfen 🙂

[wpdevart_youtube]FknaxZd7BHs[/wpdevart_youtube]

Dünyadaki beatboxçulardan sadece bir tanesi Joseph. Peki lir kuşları hakkında bilginiz var mı?. Bu hayvanlar şuursuzca işlerini o kadar iyi yapıyorlar ki, pek çok beatboxçudan daha iyi sesler çıkarabildiklerine kanaatim var. Lir kuşları, yukarıda da belirttiğim gibi duydukları her sesi kaydedip dışarıya aktarabilmektedir. Çok şaşırtıcı ama gerçek. Lütfen izleyin 🙂

[wpdevart_youtube]KOFy8QkNWWs[/wpdevart_youtube]

İşittiğiniz sesler arasında fotoğraf makinesi flaş patlaması, akordiyon, opera ve buna benzer başka sesler… Lir kuşları gerçekten bir harika ve sanıyorsam Allah’ın çok güzel tecellilerinden birisi. Beatboxçulardan uzun çalışmaların ardından belli başlı sesleri çıkarabilirken, lir kuşlarının bu sesleri hiç çalışmadan sadece duydukları anda çıkarması, gerçekten harikulade bir durum. Sizlerin dikkatini böyle bir konuya çekip, biraz düşünmeye davet etmek istedim.

Bu yazım biraz kısa oldu. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere 🙂

 

OKUDUNUZ MU?  Basın Özgürlüğü Nedir? Basın Özgürlüğü Ne Değildir?

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı