Beşiktaş – Galatasaray Maçının Sosyolojik Analizi

0

22 Eylül Pazar akşamı oynanan Beşiktaş-Galatasaray maçında hoş olmayan görüntüler yaşandı. Taraftarların 90+2. dakikada sahaya girmesi ile yaşanan, provakatif eylemler maça gölge düşürdü.

Peki bu insanları sahaya girmeye iten sebeplerin temel çerçevesini oluşturan ana sebep nedir? Bu yazımda bu sorunun cevabını incelemek istiyorum:

Holiganizm’in Ana Sebebi : Sosyal Darwinizm

Holigan taraftar modeli bildiğiniz gibi pek meşhurdur. Taraftarları; anarşi oluşturmaya, şiddet çıkarmaya iten ana sebeplerden biri de holiganizmdir. Holiganizm’in zemini oluşturan ideolojilerden biri ise anarşizmdir. Anarşizm, şiddet ile beslenir, olay çıkarmak ile beslenir. Kitleleri olay çıkarmaya, şiddet oluşturmaya iten sebep ise hayat amaçsızlığı ve iç kontrol mekanizmasının yetersizliğidir.  Hayat amacından yoksun kişiler ve kendi içerisinde belirli bir kontrol mekanizması olmayan, irade mekanizması olmayan insanlar, Anarşizm temelli ve bu felsefenin ana zeminini oluşturan Sosyal Darwinizm ‘in etkisi ile birlikte, böyle olaylara kalkışmaya yeltenebilirler.

Herkes Bu İdeolojiye mi Sahip?

Aslında sosyal psikolojik olarak, belirli bir grup içerisinde belirli başlı kişilerin kıvılcımı oluşturması yeterlidir. Bu tarz ortamlarda, genelde bir kısım insanlar, iradesini kullanmada zayıf olabilirler. Sosyal Darwinizm ‘in getirmiş olduğu anarşi ve terör, ne yazık ki tribünlere de sıçramaktadır ve bu tarz ideolojilere sahip kişilerin galeyanına gelip onlarda bilgisizce eyleme katılabilmektedirler.

Niçin Sosyal Darwinizm?

Darwinizm, doğada sürekli bir çatışma olduğunu ve bu çatışma süresinde ayakta kalanların hayatlarını devam ettireceğinden bahseder. İşte Sosyal Darwinizm’de ise, sürekli çatışma ve anarşinin temelini hazırlayarak, insanları çatışmaya yöneltir. Buna karşı bir fikri olmayan veya insan nefsinin kolay tahrike kapılması sebebinden dolayı, bireyler ve toplumlar çatışmaya yönelebilmektedirler. Çatışmacı görüşe sahip olan ancak entellektüel birikime sahip olmayan topluluklar, doğrudan olay çıkarmaya yönelebilirler. Bu kaçınılması imkansız bir durumdur.

OKUDUNUZ MU?  Televizyon Kanalları, "Akşam Haberleri"ni Nasıl Vermeliler?

Yapılması Gereken Nedir?

Gerek stadlarda gerek diğer çevrelerde, bu tarz ideolojilere karşı bilgilendirici ve bu ideolojilere sahip grupları, doğrudan tanıtan dökümanlar ve broşürler hazırlanarak kitlelere telkin yapılmalıdır. Sahada holiganizm olarak görünen bu durum, sokaklarda anarşizm olarak karşımıza çıkar. Yukarıda da bahsettiğim gibi anarşik yapılarda ortaya çıkan, şiddet ve kavga ile beslenen bu ideolojiler, aslında ne taraftar gruplarına ne sözüm onu derneklere hiç bir fayda sağlamaz. Tam aksine yanlış tanınmalarına ve toplum içerisinde gerek düşüncesel olarak, gerek fiili olarak sindirilmelerine yol açar.

Devlette kendisini sadece güvenlik güçleri ile savunmamalıdır. Devlet gerek televizyon ve radyo kanalları ile, gerek özel yayın gruplarına gönderdikleri bildiriler ile bu tarz olayların önüne ancak bu şekilde geçilebilmesi gerektiğini bildirmelidir. Spor bakanlığımız özellikle böyle bir çalışma başlatmalıdır.

SONUÇ

Halkımız şunu iyi bilmelidir. Türkiye üzerinde bu tarz kötü fikri ideolojiler ile halk üzerinde anarşi ve terör yaratarak hiçbir güç istediğini elde edemeyecektir. Biz ülke olarak futbolu sevmekteyiz. Ancak bu tarz gruplar, futbolun önüne gölge düşürerek, anarşiyi ve terörü doğrudan etkili kılmak istemektedir. Biz futbolu seviyor, anarşizme,holiganizm ‘e ve bu tarz bozuk ideolojilere sonuna kadar karşı çıkıyoruz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşçakalın 🙂

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı