Charlie Hebdo Saldırısı ve Murdoch

0

Fransa’da karikatür dergisi Charlie Hebdo‘ya yapılan terörist saldırı tüm dünyanın gündeminde önemli bir yer oluşturdu. Peygamber Efendimiz (sav)’i doğru tanımayarak ve şu anki gelenekjçi bağnaz düşünceden etkilenerek  ortaya bir takım çizimler koyan Charlie Hebdo editörleri ve çalışanlarından 12 kişi bu terörist saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Bu konunun ardından, bu konu hakkında yorumunu açıklayan dünyaca ünlü medya baronlarından ünlü televizyon sahibi Rupert Murdoch‘tan bir tweet geldi. Tweet’te şöyle yazıyordu:

Müslümanların çoğunluğu barışsever olabilir ama içlerinde büyüyen cihatçı kanserin farkına varıp ortadan kaldırılana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır” (Rupert Murdoch)

Bence bu tweette anlatılan mesajı doğru anlamak gerekmektedir. Tabi ki, böyle bağnazca yapılan bir eylemden dolayı müslümanlar sorumlu tutulamaz. Ancak ortada kabul edilmesi gereken bir gerçek vardır:

Bu eylemlerden dolayı İslam dünyası’nda iki cephe sorumluluk sahibi olabilir:

  1. İslam’ı Kuran’dan uzak bir şekilde yorumlayan ve telkin eden bağnaz çevre.
  2. İslam’ı Kuran’a göre anlatmayan pasif, gelenekçi ve birlikten uzak bazı müslümanlar

Yani yukarıda 2 madde de bahsettiğim kişiler veya gruplar dışında müslümanlar bu olaydan sorumlu değildir. Zaten MURDOCH’ta bunu anlatmak istemiş sanırım.

Şimdi Charlie Hebdo saldırısının altında yatan etmenleri biraz analiz etmek istiyorum:

Charlie Hebdo Saldırısı ve Şeytanın Diğer Oyunları

Şeytanın esas amacı insanlar, doğru yolda giderken, onların doğru yolu üzerine “oturup” Allah’a şükredici olmamalarıdır. Nitekim bir ayette bu konu şöyle belirtilmektedir:

“Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.” (Araf 17.ayet)

Charlie Hebdo saldırısı aslında bir nevi temsildir. İnsanları bu seviyeye getiren etmenlerin tamamı, şeytanın fısıldamaları sonucu hem cin şeytanları ve hem de insan şeytanları tarafından oluşmaktadır. (İblis olan şeytan’da cinlerdendir).

Çeşitli hadis kaynaklarında geçen ve Kuran ile bağdaşmayan bir takım ifadeleri, Peygamber’in sözüymüş gibi anlatıp uygulatıp bu kişilere ders olarak anlatırsa bağnazlar, doğrudan şeytanın bu oyunlarına uyar.

Şeytan, Charlie Hebdo ve dünyada gerçekleşen diğer soykırımlar, katliamlar ve öldürmeler gibi pek çok eylemin dayanağını ve fikri olarak insanlara fısıldayarak veya çeşitli araçlar ile empoze etmiştir. İnsanları öldürmeye programlayarak, kaynakların yanlış yorumlanmasını teşvik ederek ve bunun gibi pek çok unsuru uygulayarak şeytana yol açmış oluruz.

Aslında yapmamız gereken, Charlie Hebdo gibi olayların yaşanmaması için kınama mesajları vermek değil, Kuran’a dayalı sevgiyi, barışı ve huzuru birlik olarak bir an önce tahsis etmektir.

Sonuç;

Bu yazımda sizlere ilk önce Charlie Hebdo saldırısı ve Murdoch’un açıklamalarına dair bazı bilgiler verdim. Ayrıca şeytanın bazı oyunlarından bahsettim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

OKUDUNUZ MU?  Kobani İstismarı

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı