“Çocuk Cinayetleri”nin Önüne Nasıl Geçilebilir?

0

Son günlerde gündem düşmeyen ve hepimizi derinden yaralayan bir konudan ve bu konuya dair çözüm önerilerimden bahsedeceğim sizlere : Çocuk cinayetleri

Belki de daha önceden beri olan bir durum bu. Çocukları öldürmek insanların dikkatini bir nebzede olsa çekmiş. İnsanların birbirlerini öldürmeleri çok normal geliyor kimi insanlara. Bu ayrı bir tartışma konusu ancak çocuk cinayetleri, gerçekten üzerinde durulması ve çözümlenmesi gereken bir konu. Tabi ki bu çözümü bir anda sağlayamayız ancak insan öldürme fikrini taşıyan bilgi sağlayıcıları ve empozelerin önüne geçemedikten sonra, kesin anlamda da bir çözüm sağlanamaz.

Ben öncelikle cinayet fikrinin, insana neden cazip geldiği konusunda bazı analizlerimi ortaya koyacağım. Bu analizlerden sonra bu konuyu çocuk cinayetlerine bağlayıp ardından çözüm önerilerimi detaylıca sıralamaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olacaktır.

Cinayeti (İnsan Öldürmeyi) Besleyen Kaynaklar :

Nasıl ki ana depoya giden kaynakların akışını keserseniz, o depodaki birikim yavaş yavaş tükenirse, cinayet fikrini de buna yakın bir biçimde kıyaslayabiliriz. Cinayet veya öldürme fikri de toplumlara ve bireylere adım adım empoze edilir. İletişim kanalları ve çevresel etmenlerden oluşan bir ağ ile birey yavaş yavaş beslenir. Peki bu kanallar ve etmenler nelerdir? Maddeler halinde belirteyim:

 • Ölüm içerikli televizyon dizileri ve sinema filmleri
 • Ölüm içerikli bilgisayar ve video oyunları
 • Ölüm ve cinayet içeren haber kanalları
 • İç kontrol mekanizmasının zayıflığı ve bireyin fikirsel olarak kendini yetersiz görmesi
 • Arkadaş çevresine karşı fikirsel olarak mağdur kalmamak

Buna benzer maddeleri biraz daha düşünürsek artırabiliriz. Ancak genel anlamda bireyler bu kanallar ve etmenler vasıtası ile etki altına alınır.

OKUDUNUZ MU?  Basın Özgürlüğü Nedir? Basın Özgürlüğü Ne Değildir?

Çocuk Cinayetlerinin Ortaya Çıkmasında Neler Rol Oynayabilir?

Çocuklar nur gibi varlıklardır. Her çocuk, kendi yüzündeki masumluğu ile insanlara kendini sevdirir. O zaman şunu anlamamız gerekir ki; çocuk cinayetlerini işleyen kişiler, üstte anlattığımız maddelerden etkilenerek, zihinsel olarak savunmasız kalmış olabilir. Sevgiyi ve merhameti zihnine sindiremeyen, inancı ve Allah korkusuna dair bir fikir geliştiremeyen bireyler, cinayet işlemeye daha yatkındırlar. Eğer birazda psikolojik problemleri de varsa, ne yazık ki çocuk cinayetlerini de işleyebilirler.

Peki Cinayetler ve Çocuk Cinayetlerinin Önüne Geçilmesi İçin Neler Yapılabilir?

İnsanlar her zaman hatalar yapabilir. Psikolojik ve sosyo-psikolojik olarak problemleri olan bireylerde bulunabilir. İmanı ve Allah korkusu az olan bireylerde olabilir. Allah’a olan sevgisini de yitirmiş olabilir. Bu bireylere dair uygulanabilecek çözüm yöntemleri ise aşağıdaki gibidir. Naçizane fikirlerimdir :

 1. İlgili ülkede devlet tarafından tüm iletişim kanallarına ultimatom verilerek, bu kanalların cinayet ve ölüm içerikli yayınlar yayınlamasının önüne geçilmeli ve gerektiğinde cezai işlem uygulanabilmeli.
 2. İletişim kanallarında sevgiye ve merhamete dair yayınlar artırılmalı.
 3. Çocukların güzel ve sevimli varlıklar olduğu hatırlatılmalı.
 4. Allah korkusunu ve sevgisini artıracak tarzda -sadece Diyanet değil- özel ve devlet iletişim aygıtlarında günlük yayınlar yapılmalı. Gelenekçi tarzda değil, modern tarzda uygulanmalı
 5. Bireylerin depresyona ve buhrana girmemeleri için, devlet tarafından açılan hobi ve faaliyet kurslarının sayılarını artırmalı.
 6. Dünya çapında uygulanan sinsi propaganda olan ölüm içerikli bilgisayar ve video oyunlarına rakip olarak, sevgi ve merhamet içerikli bilgisayar oyunları geliştirilmeli. (Bunlar yapılabilir şeylerdir)

Kısacası;

Eğer toplum ve devlet olarak gerçekçi bir bilince sahip olursa, bu tarz cinayet vakalarının ve en önemlisi olan çocuk cinayetlerinin önüne geçilebilir. Yukarıda anlattığım maddelerin uygulanması da bu öne geçme faaliyetlerinin büyük bir hızla gerçekleşmesine yol açabilir…

OKUDUNUZ MU?  Nuh : Büyük Tufan | "Ne Yaptın Russell?"

Saygılarımla….

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı