Cuma Namazı Nedir? Neden Cuma Namazı Kılınır?

0

Cuma namazı Allah’ın Kuran’da müminlere farz olarak belirttiği bir namazdır. Cuma günleri öğle ve ikindi vakti arasında kılınan bu namaz, cemaat şeklinde kılınır ve farz olmasının sebebi, Allah’ın Müslümanları bir arada olması gerektiğini hatırlatma isteğidir….

Dünya üzerinde şu anda müslümanlara yapılanlar ortada. Ortadoğu’da yaşananlar hepimizin malumu. Cuma namazlarında da hatırlatan önemli bir konudur; Müslümanların birlik olması ve birlikte Müslümanların onurunu ve şerefini korumak için faaliyet yapmak. Ancak ne yazık ki gördüğüm kadarıyla bu hatırlatmaların önemli bir kısmı camilerde yapılıyor fakat cemaat üzerinde büyük bir etki oluşturmuyor. Çünkü bu konunun önemini kendi içlerinde kararlılıkla taşıyan Müslüman sayısı az.

Cemaate Cuma namazında imam tarafından tebliğ yapıldıktan sonra, Müslümanların bir kısmı, camiden çıkar, kimisi çıkar çıkmaz -pislikten uzak durmak farz olduğu halde- hemen sigarasını yakar veya anlatılanları sanki hiç duymamış gibi günlük hayatına devam eder. Tabi bu sözlerim bir kısım insanlar için… Belirttiğim özellikleri taşımayan Müslüman kardeşlerimizi ayrı tutuyorum.

Bu sanki uzun zamandır Müslümanlar üzerinde kabuk bağlayan bir davranış türü. Bir nevi ülfet edinilmiş anlaşılan bu durum. Yani alışkanlık olmuş. Oysa ki Allah bu namazı farz kılmasının sebebi, imamın bu tarz konuları hatırlattığında, Müslümanların birlik olup, diğer coğrafyalarda yaşayan kardeşlerini düşünerek icraate girişmeleri. İcraat derken, kalkıp eylem yapmak, bağırmak çağırmaktan bahsetmiyorum. Bunlar çok basit eylemler ve etkisi çok fazla olmaz. Önemli olan şey, yapılan bu tebliğe, yani bu durumu düşünerek yapılacak en akılcı faaliyet.

Peki cuma namazlarından çıkan cemaat, böyle bir tebliğ işittiği zaman ne yapabilir? Şimdi bunları inceleyelim:

İçerikler

OKUDUNUZ MU?  Laiklik : Devlet İşleri ve Bağnazlığın Ayrılması

1- Anlatılan tebliği başkalarına yaymak:

İmam tarafından yapılan tebliğ asla havada kalmamalı. Bu tebliği diğer kitlelere duyurarak yaygınlığı artırılmalı ve insanlarda bilinç oluşturulmalı. Yapılan iş ile Müslümanlara yardım edilecek. Bu gerçekten çok önemli bir eylem çünkü Allah Kuran’da Müslümanlara birlik olmalarını ve dağılıp ayrılmamalarını belirtmiştir…

2- Bu tebliği akılda kalıcı bir şekilde tutmak:

İnsan zayıf bir varlık ve unutkanlığa meyilli. Anlatılanları unutmamak için, konu ile ilişkin diğer bilgiler izlenmeli veya dinlenmeli. Akılda kalıcı bir bilgi hafızası oluşturmalı ve buna dair ayet ve hadisler sürekli hatırda tutulmalı. Bunun önemi büyük…

3- Tebliği uzak yakın demeden insanlara duyurmak:

Bir Müslüman ne yaparsa yapsın hayatındaki en önemli vazifenin tebliğ olduğunu unutmamalı. Bu yüzden uzak yakın demeden yapacağı her tebliğ, hem dünya da hem Allah katında kendisine fayda sağlayacaktır.

4- İnternet ve sosyal ağları kullanarak insanları harekete geçirmek:

Bilinçli ve teknoloji üzerinde hakim Müslümanlar, Allah’ın yarattığı iletişim nimetlerinden faydalanarak insanlara bu işleri duyurmalı. Facebook’tan, Twitter’dan ve diğer sosyal medya araçlarını da elinde tutarak harekete geçmeli ve çalışmalarını artırmalı.

5- Tüm bunları yaparken kaliteli görünmek ve kaliteli davranmak:

Tebliğin etkili olmasındaki en önemli unsur kalitedir. Palas pandıras kıyafetler ve kalitesiz tavırlar ile yapılan tebliğ etkili olmaz. Bu yüzden -az parasıda olsa- bir insan şık ve uyumlu giyinerek yaptığı işin farkına varmalı, davranış ve giyimine çokça dikkat etmeli…

6- Kişisel hayat içerisinde bu konuya geniş yer ayırmak:

En önemli madde ise bu. Yukarıda da bahsettiğim gibi tebliğ, en büyük farzdır. İnsanlara Allah’ın emirlerini duyurmak ve buna göre hareket etmek, bir insan için en önemli sorumluluktur. Kişisel hayatı buna göre ayarlayarak, diğer işleri ona göre bina etmeli ve ona göre davranmalı bir Müslüman.

OKUDUNUZ MU?  Youtube'a ve Twitter'a VPN'siz Girmenin En Kolay Yolu

Sonuç olarak;

Yukarıdaki yazımın ana çerçevesinde Cuma namazının ne olduğunu, Cuma namazının neden kılındığını anlattım. Cuma namazlarına giden bir Müslümanın, yukarıda anlattığım bilinç sistemine sahip olması gerekir. Camiden çıkar çıkmaz sigarasını yakan ve laga lugaya başlayan insanları samimiyetsiz buluyorum. Bir Müslüman bu samimiyetsizliğe asla prim vermemelidir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kalın sağlıcakla…. 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı