Dava Sahibi Olmayan Gerçek Müslüman Olmaz

2

Dünyadaki müslüman nüfusu hiç düşünüz mü? Kaç milyon dersiniz? Ya da dünyanın ne kadarını oluşturmaktadır?

Evet dünyadaki müslüman nüfus, dünyanın yaklaşık %23’ünü oluşturmaktadır. Yani bu rakam ortalama 1.57 milyar insanın müslüman olduğunu ifade etmektedir…. Peki dünyada bu kadar çok nüfusa sahip müslümanlar, neden bu derece zor durumdalar? Cevap basittir: Dünyadaki müslüman kesimin önemli bir kısmı dava sahibi değillerdir. Yani sadece kimlik müslümanlığına sahiptirler.

Peki bu ne anlam ifade etmektedir? Dava sahibi olmayan bir müslüman nelere yol açar? Bir müslüman dava olarak neye sahiplenmelidir? Bu soruların cevabı aslında Kuran’da apaçık vardır. Geçmişte gelen peygamberler ve Veli insanlarda, bu davaya sahiplendikleri için Allah’ın gerçek emrini yerine getirmişlerdir.

Dava sahibi olmak bir nevi asker olmaktır. Dünyadaki tek hak din İslam’dır. Fakat dünyada en az dava sahibi olan insanlar müslümanlardır. Bu şeytanın bir oyunudur. Müslümanları pasifize etmek için elinden geleni yapmaktadır.

Dava ruhunu kazanmak için öncelikle samimi Allah korkusunu kazanmak gerekir. Çünkü gerçek Allah korkusu                   -teşbihte hata olmasın- bir nevi asker ruhu sağlar. Öteki türlü zaten bir insan gerçek bir dava sahibi olamaz. Dava sahibi olmayınca da Kuran’da vadedilenlere, Allah’ın dünyadaki ve ahiretteki cennetine ulaşmakta -Allah’ın dilemesi dışında- mümkün olmayacaktır.

Eğer Müslümansanız ve İslam davasına sahip olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlardır:

1-Canınızı ve Malınızı Allah yolunda harcamak zorundasınız:

Mesela bir işiniz varsa ihtiyacınızdan arta kalanını İslam’ı tebliğ etme adına kullanmanız gerekir. Dava sahibi bir müslüman böyle davranmalıdır. Ancak sizi temin ederim ki hem can anlamında hem mal anlamında ihtiyacınızdan arta kalanını vakfedersiniz; neşeniz ve imkanınız olabildiğince artacaktır. Bu defalarca kanıtlanmış bir mucizedir 🙂

OKUDUNUZ MU?  4 Maddede Hoşgörülü Olmanın Yolları

2-Bilgi birikiminizi İslam’ı tebliğ etme yolunda kullanmalısınız:

Günümüzde bilgi edinme imkanı oldukça yüksektir. Bilgi yüzyılında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Böyle bir zenginlik varken bu zenginliği Allah yolunda kullanmazsanız, bunun hesabını vermek oldukça zor olacaktır. (Tabi hata ve cahillikler sonucunda boşa geçen zamanlarınız varsa; tevbe edip hemen kendinize çeki düzen vermeniz gerekir)

3-Temizlikte ve Kalitede Çevrenize Örnek Olarak Dava Sahibi Olduğunuzu Kanıtlayın:

Geçmişteki tüm elçiler – zor durumlar dışında- her zaman en kaliteli ve en temiz bir biçimde çevrelerindeki insanlara örnek olmuşlardır. Günümüzde müslümanlar, çevrelerindeki insanlara (Allah rızası için) mutlaka güzel ve estetik görünmek zorundadır. Bu Allah’ın emri ve farz olan bir vazifedir.

Bunun gibi pek çok madde sayabilmemiz mümkün. Ancak bunlar ana konulardır ve bunlarla başlamanız, sizin İslam davasına sahiplendiğinizi yavaş yavaş gösterecektir. Sabırlı olun! Allah sabredenlerle beraberdir…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı