Ders Yapmayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

0

Maalesef eğitim sistemimizin en önemli sorunlarından biri, eve ödev verme kavramında ısrar ediyor olmasıdır.  Çocuklarımızda evde ödev yapma sorumluluğu vermek, derslerde anlatılan konulara duyduğu isteği azaltıyor olabilir. İlgi duymadığı dersler ya da alanlar ile ilgili ödevler, çocuklar üzerinde yük oluşturduğu gibi, çocukların ev ödevi yapma isteğini de azaltabiliyor.

Ev Ödevi ve Ders Yapmayan Çocuğa Nasıl Davranmalı Peki?

Çocukların, ödevlerini evde yapmayı bir görev değilde, öğrenme sürecinin bir parçası olarak hissetmesi çok önemli. Anne ve babaların eğitim konusunda çocuğa bu konuda bu şekilde destek olması önemlidir. Sorumluluk hissinin gelişmesi ve ilerleyen dönemlerde karşısına çıkabilecek konularda bilinç kazanması için ödevlerini tek başına yapması önemli olduğu gibi, ebeveynlerin sadece çocuğa yol göstermesi gerekiyor.

Çocuğa ödevleri konusunda baskı yapmak doğru değildir.

Çocukların ev ödevlerine anne babaları tarafından müdahalede bulunması, çocuğun öz güven sorunu yaşamasına yol açabiliyor.

Kısacası

Ödev yapmayan bir çocuğu neden bu konuda çalışması gerektiği konusunda ikna etmeniz gerekmektedir. Sevmediği bir şeyi çocuğunuza yaptırmayın. Çocuğunuzun neye yeteneği var ise onu araştırın. Çocuğunuz belki de bir dahi olabilir. Bu dahi özelliği keşfetmeye çalışın.

Okuduğunuz için teşekkürler

OKUDUNUZ MU?  Sevgi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı