Dijital Sinemayı Dünya Hayatı İle Kıyaslamak

0

Uzun zamandır böyle bir yazı yazmayı planlıyordum. Demek ki bugüne nasipmiş. Sizleri önemli bir konuda düşünmeyi davet ediccem bu yazımda. Hem de çoğu kişinin dikkat etmediği bir konuda. Belki de bu yazıdan sonra fikriniz değişecek 🙂

Bundan 6-7 ay önce bir film izlemiştim. Genelde yazılarıma Marvel film stüdyoları tarafından çekilen filmlere vurgu yaparım, ancak işin farklı bir yönünü fark ettim. Hiç dışarıda yürürken, evinizde oturup kahvenizi veya çayınızı yudumlarken düşündünüz mü, baktığım gördüğüm şeyler gerçekten gerçek mi yoksa dijital bir evrende mi yaşıyoruz. Yazımın devamını okumadan önce mutlaka şu videoyu izleyin. Bana hak vereceksiniz.

Videoda The Amazing Spiderman filminden bir alıntı var. Lizard karakteri, çeşitli dijital oynamalar yapılarak filme aktarılmış. Dijital oynamalardan kastım şu. Mükemmel bir render ile Cinema 4d ve benzeri programlar kullanılarak yapılan bu çalışma, gerçekten gerçek diye düşündüğümüz hayatla bazı kıyaslamalar yapmama fırsat verdi bana. Çünkü artık çevreme bakında pek çok şeyin Render kalitesinin yüksekliğini düşünmeden edemez oldum.

Çok yüksek bir render çevresinde varolan bir dünya içerisinde yaşıyor olabiliriz. Bu mümkün. Çünkü yakın zamanda araştırdığım bazı bilimsel gerçekler, bizlere maddenin sadece atomdan ibaret olmadığını, atomun da derinliklerinde büyük ve geniş mecralar olduğunu okudum. Daha da derinliklere gidildikçe sanırım şöyle bir sonuç çıkacak. Dokunduğumuz gördüğümüz, hissettiğimiz, kısacası algılarımızda yaşadığımız bu dünya, gerçekte mükemmel bir render çıktısına sahip bir evren olabilir. Yakın zamanda bu gerçeklerle yüz yüze geleceğimizi düşünüyorum.

İnsanoğlu, zaman ilerledikçe potansiyelini artırıyor ve artan bu potansiyel doğrultusunda gerçekler ile yüzleşiyor. Ama aslında yüzleştiği gerçekler, kendisini kandıran dijital bir materyalden başkası değil. Kuran okurken bir ayeti hatırladım. Sanırım yazmanın tam vakti:

“Ey kavmim, gerçekten bu dünya hayatı, yalnızca bir meta (kısa süreli bir yararlanma)dır. Şüphesiz ahiret, (asıl) karar kılınan yurt odur.” (Mümin Suresi 39. Ayet)

Sonuç olarak;

bu anlattıklarım doğrultusunda, bir kaç video daha izleyin. Imageworks tarafından hazırlanan bazı filmleri takip edin ve yine dış dünyayı bunlar ile kıyaslayın. Kesinlikle heyecana kapılacaksınız 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı