Domain Authority Nedir? Neden Önemlidir?

0

Domain Authority,  SEO konusunda özellikle son yıllarda çok önemli oldu. Sitenin aldığı kaliteli backlink sayısına, sosyal medyadaki canlılığına, Google dışındaki diğer arama motorlarından gelen canlılığa, MOZ RANK’a ve MOZ TRUST değerine ve diğer başka değerlere bağlı olarak ortaya çıkan ve siteye özel 1’den 100’e kadar bir değer veren bir ifadeye verilen Domain Authority değeri bir site için çok önemlidir. Bu yazımda sizlere Domain Authority hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım ve sitenizin Domain Authority değerini nasıl artıracağını göstermeye çalışacağım.

Domain Authorty, kısaca sitenizin popülerliğinin bir göstergesidir. 100 e ne kadar yakında siteniz o kadar popüler, 1 e ne kadar yakınsa siteniz o kadar az popülerdir. Adı üstünde “Alan Adı Otoritesi”

Domain Authority’nin Faktörleri

  1. Sitenin Aldığı Kaliteli Backlinkler
  2. Kaliteli Sosyal Ağ Bağlantıları
  3. Kaliteli İç SEO Yapısı
  4. Moz Rank Değeri
  5. Moz Trust Değeri

Domain Authority Değerinizi Nasıl Artırırsınız?

Moz.com a ait bir seviye belirleme sistemi olan Domain Authority, aslında sitenin ziyaretçiye olan hitabındaki ustalığı esas alır. Bu yüzden sitenizin ziyaretçilerine iyi bir şekilde hitap ederek, siz de domain authority değerinizi artırabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Yazılarınızın Semantik Yapısı

Ziyaretçiler için esas konu, ziyaretçiyi sitede tutabilmektir ve daha sonra aynı ziyaretçiyi, kendi sitenize tekrar tekrar ziyaret ettirebilmektir. Yazacağınız yazılarda, yazılar arası bağlantılarınızı doğru bir şekilde yaparsanız, ziyaretçiler o yazıdan başka bir yazıya geçerek sitede kalırlar. Bu önemlidir.

Yazı İçi Görsellerin Özgünlüğü ve Yazıya Video Desteği

Görsellerin özgün olması, sitenize ayrı bir yapı katar. Ayrıca sitenizde yer vereceğiniz, konuyla ilişkin videolarda ziyaretçiyi sitede tutacaktır. Genelde Onedio.com da yer alan resim listelemeleri tarzında yazılar yazarsanız, ziyaretçiler bu yazılardan daha çok etkilenir.

OKUDUNUZ MU?  Uzun Kuyruklu (Long Tail Keyword) Nedir?

Siteniz ile alakalı nasıl kaliteli İç SEO yapabileceğinizi bu yazımda anlatmıştım

Sosyal Medyanın Önemi

Facebook’ta sitenize özel bir sayfa açın ve kaliteli paylaşımlarda bulunun. Bionluk.com da satışını yaptığım FACEBOOK EL KİTABIM ı satın alarak kaliteli paylaşımları nasıl yapılması gerektiğini öğrenin. Facebook’ta reklamlar sayesinde en az 500 kaliteli beğeni kazanmaya çalışın. Diğer sosyal medya platformlarında da hesaplar açarak etkinliğinizi artırın.

Kaliteli Backlink Almanın Önemi

Bir site asla backlink çöplüğüne dönmemeli. Sitenizin kategorisi ile ilişkin, kaliteli web siteleri bulun. Bulduğunuz sitelerin DOMAIN AUTHORITY değeri yüksek olmalı. Yüksek Domain Authority içeren sitelerden gelen backlinkler çok değerlidir. Bir sitenin D.A değerine bakmak için Google Chrome’a bu eklentiyi kurun!

Kısacası;

Sitenizin Domain Authority değerinin yüksek olması, sitenizin itibarının yükselmesi ile etkilidir. Ancak D.A değerini başarılı bir şekilde yükseltmek zordur. Sabır ve Çaba gerektirir. Ancak daha sonra elde edeceğiniz yüksek trafik ile itibar katsayınız artar.

Bir sonraki yazımda tekrar görüşelim!.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı