Donald TRUMP Başkan : Ne Vaadetti? Ne Olacak? Ne Olmalı?

0

Reviewed by:
Rating:
5
On 9 Kasım, 2016
Last modified:9 Kasım, 2016

Summary:

Bu yazımda sizlere Donald TRUMP'ın Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni başkanı olması hakkında önemli analizlerimi paylaştık. Mutlaka okuyun

Amerika Birleşik Devletleri, 2016 yılının son aylarında yeni başkanını belirlemek için sandıklara gitti ve yeni başkanını belirledi. O isim eski ABD başkanlarından biri olan Bill CLİNTON’ın eşi olan Hillary CLINTON‘ı mağlup ederek Beyaz Saray’daki başkanlık koltuğuna oturacak isim Donald TRUMP oldu. ABD’nin yeni 5 yıllık döneminde başkanlık koltuğunu devir alacağı bu isim, aslında dünyada ticari anlamda sözü geçen biri olan ve bizim Mecidiyeköy’de de yanyana kulelerini (TRUMP TOWERS) bulunduğu Donald TRUMP; seçimlerden önce Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına ne vaadetmişti? Gelin hep birlikte öncelikle bunları inceleyelim. Daha sonra bu vaadettiklerini yapacak mı bir düşünelim ve aslında ne yapması gerektiği konusunda önerilerimi size sunayım. Hadi başlayalım!

Donald TRUMP’ın Vaatleri ve Bu Vaatlerin Gerçekçiliği

Donald TRUMP\'ın Vaatleri
Donald TRUMP’ın Vaatleri

ABD’nin yeni başkanı Donald TRUMP‘ın vaatleri aşağıdaki gibi idi:

  • Asya’ya karşı sert bir tutum
  • Göçmenlere karşı sert bir tutum
  • Radikalizm’in ilerlemesini durdurma
  • Siber güvenliği üst düzeye çıkarma
  • Vergileri genel anlamda düşürme
  • Sağlık hizmetlerinin kalitesini artırma

Genel olarak vaatleri bu şekildeydi Donald Bey’in… Peki bunları yapabilir mi? Neyi yapsa faydalı olur? Gelin şimdi bunları inceleyelim:

Donald TRUMP’ın Vaatlerinin Gerçeklik Payları ve Olurları

Donald Bey! Bırakın siz Asya’yı bırakında dünya üzerinde her türlü kötülük için her türlü fırsatı kollayan ve her türlü pislik için elini taşın altına sokan İngiliz Derin Devleti ile uğraşmaya bak. Tamam Çin’de şu an komünist bir rejim var ancak eğer sen bir farklılık sağlamak istiyorsan ve karizmatik bir kişilik kazanmak istiyorsan, İngiliz hakimiyetini ABD halkı üzerinden ve tüm dünya üzerinden giderme yolunda çeşitli reformlar yapmalısın. 

Donald Bey! Göçmenlere karşı göstereceğiniz sert bir tutum size bir fayda sağlamaz. Aksine göçmenler konusunda mantıklı ve akılcı bir politika izlerseniz, ABD üzerine önemli düzeyde bir mecazi anlamda bereket yağmuru oluşacağına eminim ve garantisini veriyorum ki ABD piyasaları, göçmenlere karşı yapacağınız olumlu niyetli çalışmalara karşı olumlu tepkiler verecektir. 

Donald Bey! Radikalizmi giderme konusunda eğer silahlı bir mücadele düşünüyorsanız bunu unutmanızı tavsiye ederim. Çünkü radikalizm veya bağnaz düşünce silahlı mücadele ile sona ermez. Bağnazlık veya radikal düşünce ancak fikri mücadele ile son bulur. Bu konuda TÜRKİYE CUMHURİYETİ ile ittifak kurarak sürekli görüş alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederim. İlk başlarda ilerleme zor kaydedilebilir ancak zaman geçtikçe özellikle bağnazlığın hakim olduğu ORTADOĞU’da herşey daha iyiye gidecektir. Zaten DAEŞ (IŞİD)’in esas unsuru radikalizm değil mi? Bunu bir düşünün lütfen!

Donald Bey! Güvenlik kaygılarınızı giderme amacıyla siber güvenlik politikasına önem vermeniz çok değerli. Mutlaka üst düzeyde tedbirler almalısınız. Ancak bu konuda yine ittifak kuracaksanız TÜRKİYE ile ittifak kurmalısınız. Türkiye ile ittifak eden her ülke daima kazançlı çıkar.

Donald Bey! Vergi politikaları hakkında yapacağınız çalışmalar ABD ekonomisinin seyrini önemli ölçüde etkileyecektir. Aslında şunu bilmelisiniz! İnsanlar mutlu olursa ülke her zaman mutlu olur.

Donald Bey! Sağlık hakkında vaatlerinizin de mutlaka uygulanmasını bekleriz. Bu konuda TÜRKİYE’nin sağlık hakkında yapmış olduğu ileri reformsal hareketlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Donald TRUMP’ın Başkan Olmasının Kısa ve Uzun Vadede Etkileri

Kısa vadede sert ve dobra kişiliği ile piyasalar sürekli dalgalı bir durumda olacaktır. Eğer başkanlık politikalarında iyi denge kurarsa ve lafını sözünü bilirse, Türkiye ile de iyi ittifak kurarsa, İngiliz Derin Devleti’ne karşı ve bunların lobilerine karşı şiddetli bir çıkış sağlarsa, uzun vadede piyasalar rahatlayacaktır. Uzun vadede TRUMP iyi olabilir ancak ukala tavırlarını devam ettirmez ise. Bence CLINTON’dan daha az manipüle edilebilir bir kişilik DONALD TRUMP!

Sonuç

ABD’nin yeni başkanı ABD’ye hayırlı olsun ancak umarım ABD’nin Türkiye ile olan ilişkileri daha iyi seviyeye gelir. TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, hiç bir ülke ile arasının bozulmasını istemez ancak kendi savunmasını da çok iyi yapar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

Bu yazımda sizlere Donald TRUMP'ın Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni başkanı olması hakkında önemli analizlerimi paylaştık. Mutlaka okuyun
OKUDUNUZ MU?  Eşcinsel Evlilik : Şeytanın Sinsi Oyunu ve İngiliz Derin Devleti

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı