Epilepsi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0

Epilepsi günümüzde yaygın ve genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bazı bireylerde annenin daha çocuk doğmadan önce karnındaki bebeğin gerekli ihtiyaçlarını karşılayamaması sonucu ortaya çıkan eksik beyin gelişimi ile beraber epilepsi rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Ancak günümüzde çeşitli kazalarda ve yaralanmalarda, özellikle beyin ile ilgili rahatsızlıkların oluşumu (menenjit gibi) sonucunda peşi sıra meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Pratikte şöyle anlamanızı tavsiye ederim. Genellikle yaşanan bir rahatsızlık sonucu beyin zarında oluşan hasar, beyindeki elektrik akımının kontrol altında tutulamamasına sebep olur. Bu elektrik akımı kaçakları ise vücut kontrolsüzlüğüne sebebiyet verebilir. Bu kontrolsüzlük hasarın boyutuna bağlı olarak; diş kenetlenmesi, idrar kaçırma, şuur kapanması, eğer şuur yerindeyse kısa deşarjlı elektrik çarpması hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

İlaç Tedavisi

Beyin hücreleri, vücutta yenilemesi olmayan hücrelerdir. Yani kendilerini onaramazlar. Bu yüzden hasarlı oluşan bölge ile alakalı en uygun ilaç ya da ilaçlar, hastanın doktoru tarafından başlatılır. Hastanın durumuna göre başlangıç düzeyinde ilaç ya da ilaçlar ile başlanır. Düzenli kontroller sırasında hastanın şikayetlerine göre ilaçlar değiştirilir ya da aynı bırakılır. Önemli olan ilaçların düzenli bir biçimde kullanılmasıdır.

Doktor kontrolünde düzenli olarak içilen ilaçlar, bu hastalığı ne yazık ki tedavi etmiyor. Sadece rahatsızlığı kontrol altında tutmak ve elektrik deşarjlarının önüne geçmek amacıyla kullanılıyor. Ne acaiptir ki 10 yıllardır bu rahatsızlığa karşı kesin bir çözüm bulunamıyor. İnsanın aklına ilaç lobileri ve şirketlerinin doktorlar üzerindeki etkin güçleri gelmiyor değil (Çok mu komplo teorisi oldu be)

İlaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde rahatsızlığın nüksetme riski olabilir. Çeşitli ilaçlar var ama çoğusu da yan etkiye sahip. Epilepsi tedavisi konusunda düzenli ilaç kullanımında en etkili olan ilaçlar, rahatsızlığa bağlı olarak CONVULEX ve TOPAMAX’tır. Kesinlikle ve kesinlikle kullandığınız ilacı, doktorunuza danışmadan kesmeyin ya da değişmeyin.

Aşırı Olan Her Şeyden Kaçınmak

Bu rahatsızlık, vücudun mecburi olarak stabil kalmasını gerektiriyor. Yani ne çok fazla yorulmanız gerekir, ne çok fazla uyumanız gerekir, ne çok fazla uykusuz kalmanız gerekir. Özellikle uykusuz kalmak, bu rahatsızlığı tetikleyen en önemli konu. Zaten hasarlı olan beyin zarını uykusuz kalarak yorarsanız, rahatsızlığı tekrarlatma ihtimaliniz oldukça fazla oluyor.

OKUDUNUZ MU?  Göz Altı Torbaları İçin Kullandığım Krem

Bu hastalığı tekrarlatabilecek veren diğer şeyler ise şöyle:

  • Kahve ve kakaolu içecekler
  • Acı tüketmek (Bir dürüm acısız çiğ köfteden bir şey olmaz)
  • Fazla koşu yapmak
  • Aşırı heyecanlanmak
  • Gereksiz yere bağırıp çağırmak
  • Fazla stres ve üzüntü
  • Alkol kullanmamak
  • Sigara kullanmamak
  • İçinde uyarıcı etken maddesi olan şeylerin fazla kullanımı
  • Seks sırasında aşırı heyecan

Tedavi Konusunda Bulduğum Önemli Bir Bilgi

Yukarıda yazdığım notta ilaç endüstrisinin bu hastalığın tedavisi konusunda yapabileceği manipülasyonlardan bahsettim. İnternette yaptığım bazı araştırmalar sonucu beyin hücrelerini yenileyebilen bazı canlıların varlığı ile karşılaştım. Özellikle vücut organlarını yenileyebilen amfibik canlılar (kurbağa,kertenkele gibi), beyin hücrelerini de yenileyebiliyorlarmış. Ancak spesifik olarak bazı kurbağa çeşitlerinin bu konuda ilginç özellikleri var. Bulduğum makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 EPİLEPSİ KONUSUNDA BEYİN HÜCRELERİNİN YENİLENMESİ HAKKINDA İNGİLİZCE MAKALE  

Sonuç Olarak;

Bu rahatsızlığın ilerleyen yıllarda çözüm bulacağına inanıyorum. Dünyada bilmediğimiz olaylar olabiliyor. Belki ilaç endüstrisinde yukarıda anlattığım gibi bazı olaylara girişmiş olabilir. Ancak Allah’tan ümit kesilmez. Her zaman şükredin ve Allah’a tevekkül edin. Allah her şeyi hayırla yaratır. Hastalıklar Allah’a yakınlaştıran önemli vesilelerdir. Kararlılığı artırır. Neyse artık. Kendinize iyi bakın ve siteme abone olun… Hayırlı günler 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı