Fatiha Suresi 2. Ayet – Kuran Tefsirleri

0
Hamd Alemlerin Rabbi’nedir.Fatiha Suresi 2. Ayet

Kuran-ı Kerim insanlar için bir öğüt ve hatırlatmadır. Dünyada aklı ve şuuru yerinde olan her insan için Kuran’a göre davranmak ve Kuran’ın emretmiş olduğu akıl yolunda ilerlemek farzdır. Gerek edebi anlamda ve gerek matematiksel anlamda Kuran ayetleri, akledebilen her insan için aklı açıcı ve şuuru genişletici bir özellik taşır. Gökleri ve yeri bir düzen içerisinde muhteşem bir şekilde yaratan Rabbimiz (Eğitmen,Öğretmen) Allah, Hamd’e (övgü) layık olandır. Peki Fatiha Suresi 2. Ayet içerisinde yer alan kelimeler üzerinde daha detaylı ve derin düşünüldüğünde hangi konular ortaya çıkmaktadır? Şimdi bunları inceleyelim :

 

Fatiha Suresi 2. Ayet’teki Detaylar

 

Allah, yapraklardaki her bir klorofilin ne kadar karbondioksit alıp ne kadar oksijen vereceğini bilmektedir.
Allah, yapraklardaki her bir klorofilin ne kadar karbondioksit alıp ne kadar oksijen vereceğini bilmektedir.

 

Hamd, alemleri yaratan, her yeri ve her şeyi kusursuzca var eden, şekil ve suret veren, her şeyin Rabbi (eğitmeni ve öğretmeni olan) Allah’a olması çok önemlidir. Çünkü Hamid olan Allah, gerçekten de buna layıktır. Neden mi?

  • Çünkü Allah, sayamayacağımız kadar yıldızı ve galaksiyi bir arada tutarak dengede tutuyor.
  • Çünkü Allah, her bir kar tanesini farklı modelde ve tasarımda yaratabilmektedir.
  • Çünkü Allah, yapraklardaki her bir klorofilin ne kadar karbondioksit alıp ne kadar oksijen vereceğini bilmektedir.
  • Çünkü Allah, sayısı bilinmeyen her bir atomu ve atom altı parçacıklarını sürekli hareket etmektedir ve özellikle atomu oluşturan proton,nötron ve elektronu sürekli büyük bir enerjiyle kontrol altında tutmaktadır.

Bu ve buna benzer sayısız örneği göz önüne aldığımızda, Allah’ın bilgisinin ve yaratmadaki sanatının ne denli olağanüstü ve güçlü olduğunu anlayabiliriz. Kendisinin eşi, benzeri ve ortağı olmayan sonsuz güç sahibi Rabbimiz olan Yüce Allah’ın bu ve buna benzer örnekler sayesinde, neden Hamd’e layık olduğunu anlamış oluruz.

Allah sadece görünen alemlerin değil, görünmeyen ve bilmediğimiz her türlü aleminde Rabbidir. (eğitmeni, öğretmenidir)

Fatiha Suresi 2. Ayet’e Göre Başka Hangi Alemler Vardır?

Bu konuda kesin bir bilgi ile bir şey söyleyemeyiz. Çünkü Allah sonsuz güç sahibidir ve sonsuz sayıda alem yaratmaya güç yetirendir. Ancak bu alemler içerisinde bazılarının örneklerini verebiliriz:

  • Melekler Alemi
  • Cinler Alemi
  • Duygular Alemi (Hiç bir duygu kendi başına hareket etmez)
  • Mekanlar Alemi (Mekanlarında düşünceleri vardır fakat bu derin düşünülmediğinden algılanması biraz zor olabilir)
  • Algılar Alemi (Hiç bir algı kendi başına hareket etmez)
OKUDUNUZ MU?  Müslüman Kimdir?

Bu ve buna benzer alemlerin sayısını sonsuz sayıda düşünün. Fakat bu alemler içerisinde sadece Allah’ın bize öğrettiği kadarını bilebiliriz.

Sonuç Olarak;

Fatiha suresinin 2. ayeti, Kuran-ı Kerim’deki tüm ayetler gibi çok önemli bilgiler ve detaylar içermektedir. Kuran’ı kendinize rehber edinin ancak asla “atalarınızın dini”ne uymayın. Geleneksel bir bakış açısı ile İslam’ı yaşamayın.

DÜŞÜNÜN ve AKLEDİN!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı