Flappy Bird: Mobil Oyunların, Oyun Kültüründe Oluşturduğu Ters Etki Örneği

0

Flappy bird aslında klasik NES oyunlarından bir farkı yok. Çoğu insan artık daha gelişmiş ve daha kaliteli oyunlara yönelirken, Flappy Bird, bir anda insanlarda ters etki oluşturdu. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile insanlar, vakit geçirmek için bu tarz oyunlara yönelmekte. (Tabi bana kalırsa vakitlerini daha hayırlı yönde harcamalı insanlar ama neyse) Dünyanın dört bir yanında herkes bu kuşu borular arasından geçirmeye çalışır oldu. Peki ama böyle kalitesiz bir oyuna insanlar neden yöneldiler?

Flappy Bird : Basit ve Fütursuz Bir Oyun

Hadi 80 lerde veya 90 larda bu oyun üretilse ve popüler olsa anlarız da sene 2014 olmuş, insanlar neden bu derece dikkat verdiler böyle bir oyuna. Piyasadaki oyunlara hiç rakip olamayacak bu oyun, popülaritesini tamamen insanların boş zaman kültüründen gelen enerjiyle kazandı. Popüler kültür, Flappy Bird‘ü o kadar büyük bir oyun kıldı ki, insanlar buna karşı koyamadı. Düşünme gücünü yitiren insan oğlu, çok basit şeylerin bile, altın değerine sahip olan zamanın yok olmasına sebebiyet verdi. Aslında Flappy Bird’e benzeyen pek çok oyun var ve bunların ortak noktası “zaman yemeleri”. Oyun oynamak gayet doğal birşeydir ama bunu bir çılgınlığa çevirmek çok anormal bir durumdur.

Fifa ve Pes ile Yarışan Bir Kuş 🙂

Milyonlarca lira harcayıp aylarca uğraşıp oyun üreten şirketler komiktir ki ufacık bir oyun ile neredeyse aynı seviyeye geldi.  Geçtiğimiz günlerde Android Market ve Apple Store bu oyunu sistemlerinden kaldırdıklarını açıkladı ancak oyunu üreten şirket yakın zamanda buna benzer oyunlar üreteceğini söyledi. Umarım daha fazla oyun üretip insanların zamanlarını çalmazlar. Çünkü zaman her insan için çok değerli ve çok önemli meselelerde vakitlerini harcamalılar. Mesela Müslümanların birlik olması gibi. Dünyadaki huzur ancak Müslümanların birliğnin sağlanması ile olacaktır.

Sözün Kısası;

Uçan kuşun ve borular ile haşır neşir olan bir kuşun gidişi çok çabuk oldu. Flappy Bird belki farklı alanlarda yine kullanıcıların karşısına çıkacaktır ama Apple Store ve Google Play’de resmi oyun olarak kullanıcıların karşısına çıkma şansı artık yok. Sağlam rakipleri de artık rahat bir nefes almış olmalılar artık 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı