Gerçek Sevgi Nedir? Neden Önemlidir?

0

Allah sevgisi, Allah’ın insanlara verdiği en büyük nimetlerden biridir. İnsanlar, dünyadaki her güzelliğin, her detayın, yaratılmış her şeyin Allah’a ait olduğunu bilir bundan dolayı da derin ve güçlü olarak yaşar Allah sevgisini.

Mümin kişi kendini yoktan var edenin, dünyadaki nimetleri kullanıma verenin, nimetleri her an gözetip kollayan ve koruyanın Allah olduğunu bildiğinden ve yaratılan her şeyin bir tek Allah’ın dilemesiyle hayat bulduklarına ve yine O’nun dilemesiyle bir gün mutlaka yok olacaklarına iman ettiğinden tüm sevgileri Allah’adır.

Gerçek Sevginin Kaynağı Allah Sevgisidir

[AdSense-A]

Müminin insanlara, hayvanlara, yaratılmış şeylere hissettiği sevginin gerçek kaynağı Allah’a duyulan aşktır. Kalpte oluşan coşkulu sevgiyi Allah’ın yarattığını bilmek, insana sevgide derinlik kazandırır, aksinde gerçek sevgi yaşanmaz.

Allah için yaşanan sevgide önemli olan dünyevi özellikler değil kişinin ahlakı ve karakteridir. Kişideki fedakarlık, vicdan, ince düşünce, merhamet, güzel tavır gibi özellikler sevginin artmasına ve zamanla güzelleşen kişilik ve ahlaki tavırlar sevginin daha da derinleşmesine neden olur. Allah için yaşanan sevgi de sıkılma, bırakma, azalma, tükenme olmaz.

İmanı zayıf olan kişiler de ise Allah sevgisinde bir zayıflık olabilir. Aslında herşeyi yaratan, tüm nimetleri verenin Allah olduğunu bilirler ancak genel yaşantılarında bunu unutup, göz ardı ederek yaşarlar.

Allah Sevgisi Nasıl Artar?

[AdSense-A]

İnsanın Allah korkusu arttıkça, sevgi duyarlılığı da artar. Allah’ın yarattığı tüm varlıklardaki, doğadaki, hayvanlardaki güzellikleri, detayları, estetiği Allah’ın yaratışının bir yansıması olarak görebilir. Her detayı kendisi için yaratılmış bir nimet olarak görmeye başlamasıyla hem nimetlere hem de nimetleri yaratan Allah’a sevgisi daha da artar. Dolayısıyla en çok Allah’ı sever ve nimetleri de Allah rızasına uygun olarak sever. Konuyla ilgili ayetler için burayı tıklayabilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?  Sevgi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Müslümanlardaki Derin Sevgi

İnsan diğer varlıklardan farklı olarak ruh sahibi olarak yaratılmıştır. İnsanın ruhu ne kadar derinse sevgiyi de o oranda yoğun yaşayabilir. Kişideki sevilecek özelliklerin çokluğuna göre insanlar da o oranda kişiyi daha çok severler. İnsan Allah’ın yarattığı nimetlerin hepsini sevebilir ancak derin sevgiyi ruh sahibi olan kişiye duyabilir. Derin Allah sevgisi, Allah korkusu insanların birbirlerine gerçekten sevmelerini sağlar.

Kuran’a Tam Uyan Kişi Gerçek Sevgiyi Yaşayabilir

[AdSense-A]

Allah’a tam teslim olup, Allah sevgisini tam yaşayan insan Allah’ın yarattığı tüm nimetleri, insanları, hayvanları, bitkileri gönülden,coşkulu bir sevgiyle sever. Allah sevgisinin coşkuyla yaşanmasıyla ruhta büyük bir heyecan ve muhabbet oluşur. İşte Allah’a gönülden bağlı olanlar gerçek sevgiyi yaşayabilen yegane kişilerdir.

Bir insan Kuran’a tam uyarsa gerçek sevgiyi yaşayabilir. Çünkü Kuran’a uyunca Allah’ın razı olacağı ahlakı yaşayarak, herkes tarafından sevilecek özelliklere sahip olur. Kuran’da belirtilen sürekli salih davranışlar, sevgi, saygı, kararlılık, cesaret, bağışlayıcılık, sadakat ancak Kuran ahlakının yaşanmasıyla sürekli hale gelir. Bu özellikler sürekli hale gelince kişi sevgide de hayatı boyunca sabırlı ve kararlı olur.

Müminin sevgisi çok derin ve sağlamdır çünkü temeli Allah korkusu, Kuran ahlakı ve kamil imana dayalıdır. Sevgisinin sağlamlığı ve sürekliliğinin bir başka nedeni de bu sevginin ahirette de sonsuza kadar sürecek olmasıdır.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı