Güne Güzel Başlamak!…

0

Sabah uyandığınızda güne nasıl başlıyorsunuz? Yorgun mu? Stresli mi? Halsiz mi? Endişeli mi? Korku dolu mu? Güne bu şekilde başlamanızın sebebi nedir hiç düşündünüz mü? Eğer bugüne kadar aradığınız cevap, “güne neden güzel başlayamıyorum?” sorusunun cevabı ise, bu yazımı mutlaka okuyun. Çünkü hayat o kadar güzel ki ve bu hayat o kadar anlamlı ki, size etki eden olumsuzlukları doğru bir yöntem ile çözmek ve bu olumsuzluklara bir daha kapı açmamak, bu yazıyı okuduktan sonra artık daha kolay olacak. Bu yazı ile sizlere, güne güzel başlamanın anahtarını size hediye etmeyi istemekteyim.

Güne Güzel Başlamanın Fiziksel Yöntemleri

İnsan vücudu bir makine gibidir. Eğer bu makinenin bakımlarını doğru bir şekilde yapmazsanız, bu makine mutlaka paslanmaya ve çürümeye doğru gider. Bakım derken size aylık para ödeyerek bir fitness salonuna yazılın veya kendinize bir diyetisyen tutun ya da yaşam koçu edinin demiyorum. Çünkü herkesin fazla parası olmayabilir.

Spor

Fiziksel açıdan bir birey, yaşı kaç olursa olsun mutlaka kendini zinde tutmalıdır. Güne güzel başlamak sağlıklı olmaktan geçer. Sağlıklı olmak için ise vücudu zinde tutmak, düzenli ve vücudu yormayan faaliyetlerde bulunmak ve hareketli olmak, güne güzel başlama konusunda sizlere önemli katkı sağlar. Hareket etmek, fiziksel hareketliliği korumak ve spor yapmak güne güzel başlamanın anahtarlarından biridir. Hiç olmazsa günde en az 500 adım atın ve her akşam 20 ters şınav çekin. Fiziksel kalitenizi artıracaktır bu.

OKUDUNUZ MU?  Depresyona Karşı Kesin Çözümler [İLAÇ GİBİ ETKİLİ]

Duş ve Banyo

Güne başlarken mutlaka sabah duş almayı unutmayın. Uyanma vaktinizi biraz öne çekin ve mutlaka duş alın. İmkan dahilinde ise, gece yatmadan önce de duş alarak yatın. Vücudunuzdaki bütün elektriği alacaktır ve sabah uyanırken alacağınız duştaki verimi artıracaktır. Yapılan araştırmalar duş almanın ve banyo yapmanın önemini gösteriyor. Dikkat edin üşütmeyin 🙂

Su İçmek

Sabah uyanınca mutlaka aç karnına bir su bardağı ılık su için. Vücut metabolizmasını hızlandırarak kendine gelmesini sağlar. Direk katı yiyecekler ile vücudu çalıştırmak, vücudu yoracaktır. Vücudu yormamak için, hem sabah bir bardak su içerek uyanın ve hem de günde en az 5 su bardağı ılık su için.

(Ey Muhammed!) Kulumuz Eyyub u da an. Hani o, Rabbine, “Şeytan bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu” diye seslenmişti. Biz de ona, “Ayağını yere vur! İşte yıkanacak ve içecek soğuk bir su” dedik. Biz ona tarafımızdan bir rahmet ve akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir o kadarını bahşettik. (SAD SURESİ 41-43)

Güne Güzel Başlamanın Manevi Yöntemleri

İnsan fiziksel bir varlık olduğu kadar, ruh sahibi bir varlıktır. Fiziksel bakımımızı nasıl yaptıysak manevi bakımımızı da yapmamız gerekir. Peki bir insan manevi bakımını nasıl yapabilir?

Samimiyet

Samimiyet, ruhu besleyen en önemli unsurlardan biridir. Samimi olmak ve samimi davranmak, sadece o güne güzel başlamanızı değil, her güne güzel başlamanıza yol açar. Samimi olma konusunda yazmış olduğum [highlight]ŞU KÖŞE YAZISINI[/highlight] mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Orada yazanlar ile doğru çözümü bulacaksınız.

Sevgi

Sevgiyi gerçek anlamda yaşamak, hayat kalitenizi artıracaktır. Yapmacık sevgiden uzak durmak ve gerçek sevgiyi bulmak, gerçek sevginin kaynağına ulaşarak gerçek sevgiyi onunla birlikte yaşamak çok önemlidir. Gerçek sevgiyi keşfetmek için [highlight]ŞU MAKALEYİ [/highlight]okuyabilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?  Güne Müzik İle Başlamanın 3 Önemli Yanı

Güne Güzel Başlamanın Matematiksel Yöntemleri

Doğada pek çok şeyin belirli bir matematiksel düzene bağlı olduğu bir gerçektir. İnsan hayatının da bir matematiği vardır. Bu matematiği insan hayatı üzerinde düzenli hale getirmek, insan hayatında önemli olumlu etkilere yol açacaktır.

Düzenli Uyku

Uyku saatiniz belirli olsun. En geç 00:00 ya da 01:00 gibi uyuyun ve mutlaka en az 6-7 saat uyku alın. Düzenli uyku, bedeninizi şarj eder ve vücut belirli bir dengeye kavuşur. Bu denge düzene girdiğinde vücut, mutluluğunu otomatik olarak yansıtacaktır.

Düzenli Öğünler

Her gün 3 öğün yemek yiyin. Diyet ve zayıflama amacıyla asla öğün geçiştirmeyin. Öğünlerinizde karbonhidratı az tutun. Fazla karbonhidrat gereksizdir. İmkan varsa doğal beslenin. Tereyağı, zeytinyağı ve sirkeyi eksik etmeyin. Bol sıvı tüketin.

Gevşeklik Göstermemeyi Öğrenin

İnsanların sizin hayat standardınıza yön vermesine izin vermeyin. Sizi gevşekliğe ve düzensizliğe bilerek ya da bilmeyerek götürmek isteyenlere karşı hayır demesini bilin. Yoksa kontrolü kaybedersiniz ve güne güzel başlamak konusunda sıkıntı çekersiniz…

Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz. (AL-i İMRAN SURESİ 139. AYET)

Sonuç

Hayatı kalitenizi artırmak ve güne güzel başlamak sizin elinizde. Olumsuzluklara ve düzensizliklere karşı dikkatli ve uyanık olduğunuz takdirde her güne güzel başlayabilirsiniz. Ayrıca fiziksel ve manevi sağlığınıza da mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… Sağlıcakla kalın!…

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı