Güne Müzik İle Başlamanın 3 Önemli Yanı

0

Müzik hayat kaynağıdır. Tüm canlılığın hayatında önemli bir nokta teşkil eden müzik veya ritim dolu sesler, hayatı dolu dolu yaşamama sebep oluyor.

Güne başlarken mutlaka dinlediğim özel müzik listelerim vardır. Andy Grammer veya Alice Jemina gibi sanatçıların müzikleri, güne başlarken beni oldukça rahatlatıyor. Tabi herkesin müzik zevki farklıdır. O yüzden güne nasıl başladıkları da farklıdır.

Bu yazımda size güne müzikle başlamanın 4 önemli yanından bahsetmek istiyorum. Düşüncelerime katılıp katılmadığınızı yorum kısmında okuyup öğrenmek istiyorum.

Yaratıcı Düşünmenizi Sağlar

yaratıcı düşünmek
yaratıcı düşünmek

Müzik dinlediğinizde ruhunuz harekete geçtiği gibi zihninizde harekete geçer. Farklı tınılarda ve tonlarda dinlediğiniz müzikler sizi daha farklı şekilde düşünmeye itebilir. Tabi dinlediğiniz müziklerin türlerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer güne Türkçe slow şarkılar dinleyerek başladıysanız bu sizi yaratıcı düşünmeye itmez. Ben genelde güne yabancı akustik şarkılar dinleyerek veya Country müzik dinleyerek başlarım. Bu benim kişisel zevkim ile alakalı. Bilemiyorum tabi sizin yaratıcı düşünmeye iten müzik türleri nelerdir ama benim düşüncem bu yönde arkadaşlar.

Daha Çok Sosyalleşmenizi Sağlar

sosyalleşmek
sosyalleşmek

Çok fazla sosyal biri değilseniz, her gün dinlediğiniz müzikler ile birlikte bir müzik kültürü oluşturun kendinize. Çevrenize bakın. Müzik konusunda sohbet eden pek çok kişi var ve bunlardan biri de siz olabilirsiniz. Herkesin dinlediği müzik türlerini dinlemek zorunda değilsiniz. Ancak bi müzik tercihiniz olsun ve bunun etrafında kısalı uzunlu muhabbetler kurmayı deneyin. Gereksiz sohbet konularından uzaklaşmaya çalışın veya konuyu kendinizi geliştirdiğiniz müzik alanına getirmeye çalışın  İnanın bu size farklılık katacaktır.

Mutluluk Seviyeniz Yükselir

mutluluk hormonu
mutluluk hormonu

Mutluluk hormonu hepinizce de bilindiği gibi feniletilamin hormonudur. Yaptığım araştırmalarda müzik dinlemenin mutluluğu artırdığını ve bu nedenle fenilatilemin hormonunu artırdığını öğrendim. Ancak tabi acıklı şarkılardan uzak durun. Çünkü bu ızdırabınızı artıran sebeplerden biri olacaktır. Ben genelde mutlu olmak için hareketli şarkıları tercih ederim.

Not : Çikolata yerken bu hormon salgılanır 🙂

Son Olarak

Hepinizin elinin altında akıllı telefon var. Aylık 10 lira civarı para ödeyerek Spotify Premium üyeliği alın ve sınırsız şarkının keyfini çıkarın. Mümkünse güne başlarken 1 ya da 1 buçuk saat müzik ile başlayın. Gerçekten faydasını göreceksiniz. Günün geri kalanında ne kadar dinlediğiniz ise size kalmış.

OKUDUNUZ MU?  İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet Bağımlılığının Çözümleri Nelerdir?

Sonraki yazımda görüşmek üzere 😊

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı