Hastalıkların Ardındaki Sırlar

0

Dünyada ne kadar çok hastalık var öyle değil mi? Ya da şöyle sorayım… İnsan hasta olmak için mi yaratılmış? Çevrenize şöyle bir göz gezdirin. Hasta olmayan veya hasta olmamış bir insan görebiliyor musunuz? Tabi ki hayır. Peki insan neden bu kadar zayıf. Neden zerre kadar bakteriye veya virüse dayanıksız olabilecek düzeyde yaratılmışız? Tabi ki bedenimizde bunlar için mücadele edecek savunma sistemleri ile beraber yaratılmışız ancak bu bile yetmiyor. Demek ki bizi yaratan, bizim için bu dünyanın asıl yurt olmadığını anlatmak istiyor. Peki bunca hastalığın ardında başka hangi tür sırlar var? Bu yazımda size üzerinde düşünmeniz gereken önemli bir konudan bahsedeceğim. Dikkatle okumanızı tavsiye ederim:

1- Hastalıklar, Gerçekte Bir Heykeltıraşın Yontma Aracıdır

Evet. Örneğin şiddetli bir gribal enfeksiyon geçirdiğinizde parmağınızı bile yerinden kaldıramazsınız dimi… Birkaç gün önce deli gibi eğlenen ve asla yaratılış amacını düşünmeyen -SİZ- , ne kadar da aciz duruma gelirsiniz. Hele ki sürekli diyaliz makinesi ile yaşamak zorunda olan bir hastayı düşünün. Bu ve buna benzer, insanı gafletten uyandıran sebepler, aslında Allah’ın insanı gerçek yurdumuz olan ahirete hazırlamak için yaratmış olduğu bazı sebeplerdir. Kısacası, insani özellikler olan sabrı, kararlılığı ve metaneti uyandıran ve artıran sebeplerdir. Bu da bizim insan olduğumuz gerçeğini hatırlatır ve ölümlü bir canlı olarak ahireti düşünmemize sevk eder.

2- Hastalıklar, İnsanı İnsan Yapar

Evet. Uzun süre hasta olmadan yaşayan bir insanın gittikçe bilmiş bir üslup kazandığını ve insanlara üst perdeden bakarak davrandığını az çok gözlemlemişsinizdir. İnsanı insan yapan en önemli özellik alçak gönüllü olması ve buna bağlı olarak müşfik olmasıdır. Bir birey; hastalık sonrası gerekli bir biçimde düşündüyse eğer; çevresindekilere, canlılara, hayvanlara, bitkilere ve diğer insanlara oldukça şefkatli ve merhametli olur. Çünkü o insanlarda acizdir ve onlara karşı şefkatle davranması gerektiğini bilir. Kısacası, hastalığını atlatan bir birey, -eğer gerekli ince düşünme sanatını öğrendiyse- insani kalitesini ön plana çıkaracak nitelikleri kazanmış olacaktır.

OKUDUNUZ MU?  Yaratılış Gerçeği'ni "Zbrush" Yöntemi ile Anlayalım

3- Hastalıklar, Allah’ı Anmamıza ve O’nu Tanımamıza Yardımcı Olur

Allah bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

Hayır; gerçekten insan, azar. Kendini müstağni gördüğünden. (Alak Suresi 6-7)

Başka bir ayette de şöyle buyrulmaktadır:

Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir. (Ahzab Suresi 72)

İnsan imtihan için bu dünyada vardır ve denenmektedir. Şeytanın vesveselerine ve yanlış yönlendirmelerine karşı Kur’an’ı ve aklı kullanarak kaliteli, ahlaklı, erdemli ve Allah’a layık bir kul olmaktadır. Çünkü Allah’ın sıfatlarını incelediğimizde Allah, kendi sıfatlarını bilip tanıyıp bu sıfatlara yaklaşmaya çalışan kullarını sevmektedir. Fıtratı gereği bu şekilde yaratılmıştır.

Şafii sıfatını tanımak için hastalığımız sırasında içtiğimiz ilaçları incelemeli ve bunların bir sebep olduğunu bilerek, Allah’tan yardım dilemeliyiz. Hastalığımız sırasında acizliğimizi bilerek, sonsuz güç sahibini tanırız ve O’na yakınlaşırız. Bu ve buna benzer düşünceler ile hastalıklar sırasında Allah’ı daha iyi tanırız ve onu daha iyi biliriz.

Sonuç

İnsanlar, nefsini bu dünyada terbiye ederek kendini daha kaliteli ive daha ahlaklı bir insan haline getirmektedir. Bunu kazanmak için ise hastalıklar birer sebep olmaktadır. Sizde hasta olduğunuz sırada yazmış olduğum bu yazıyı ve bu yazıdaki ayetleri aklınıza getirin ve buna göre hareket edin. Sizin için daha iyi olacaktır.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı