İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet Bağımlılığının Çözümleri Nelerdir?

0

İnternet bağımlılığı, günümüzün en büyük sorunlarından biri. Adeta sigara ve uyuşturucu bağımlılığı gibi olmuş. İnternet elbetteki önemli bir icat ancak yerli yerince, gerçekçi sebepler ile kullanıldığı takdirde ve faydalı olduğu takdirde, insanlığa hizmet etmektedir. Şimdi sizlere internet bağımlılığı hakkında kısaca bilgiler vermek isterim :

İnternet Bağımlılığına İnsanları İten Sebepler Nelerdir?

Eğer gerçekten sosyal bir insansanız ve insanların sizler ile gerçekten irtibat kurmak istediklerini düşünüyorsanız tabi ki interneti kullanacaksınız. Çünkü önemli bir iletişim aygıtı internet. Ancak gerçek manada interneti iletişim adına kullanmayan, sadece vakit öldürmek ve zihnini uyuşturmak olan bir takım insanlar için internet; ne yazık ki doğru bir şekilde hizmet vermemektedir. Peki bu kişileri internet bağımlılığına iten sebepler nelerdir? Sıralayayım:

 • Asosyallik
 • İnsanlar ile doğru iletişim kuramama
 • Genel kültür eksikliği ve hayatta bir amaca sahip olmamak
 • Nezaket eksikliği
 • Zamanı doğru planlayamama
 • Online oyun bağımlılığı

Üst yazdığım maddelere bazı maddeler eklememiz mümkün yine ancak ben genel çerçevede belirtmek istedim. Yukarıda yazılan tüm maddeler, insanları internet bağımlılığına iten sebeplerdir. Eğer bu sebepler doğru analiz edilip ortaya gerçekçi çözümler konulamazsa, ortaya doğru bir literatür çıkarılamaz. (Psikiyatristlere de bir eleştiri yapayım; entel ve gereksiz ifadeler ile bu tarz sorunları çözemezsiniz. Her toplumun yapısı ayrıdır)

Şimdi gelin üstte yazdığım maddeleri ayrı ayrı açayım ve çözüm önerilerimi tek tek sıralayayım : Umarım okurlarım için faydalı bir birikim olur:

1- Asosyallik :

internet bağımlılığı

Asosyal bireyler, içe kapanık bireylerdir. Böyle olmalarının sebebi ise kendilerine duydukları güvenin azlığından kaynaklanmaktadır. İnsanlar ile doğrudan iletişime geçemeyen bireyler, kendilerini internete bağlarlar ve bu mecrada kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Chat siteleri,çöpçatan siteleri, forumlarda gereksiz başlıklar açmalar ve bunun gibi konular ile bireyler ne yazık ki asosyal olmaktadırlar. Çözüm önerilerim ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle kendilerine belirli bir internet saat aralığı koymalılar (İnternetten uzak durmamalılar yine, sadece planlama yapmalılar)
 • Tek başlarına da olsa dışarıya çıkıp sosyal aktiviteler yapmalılar (Tek başına olmak, sosyal olmamanın sebebi değildir)
 • Terapi mahiyetinde kullanılabilecek, tekil ürün ticareti yapmalılar. (Dükkanlara girip “selamlar, almak ister misiniz tarzı)
 • Garip ve akılsızca mantıklardan uzak durmaya çalışmalıdırlar.
OKUDUNUZ MU?  Sparkol Videoscribe ile Eğlenceli ve Etkileyici Videolar Yapın

Bütün bunlar ile “asosyallik” ile ilk etapta ciddi mücadele ederek, kaliteli sonuçlar almak mümkündür.

2- İnsanlar ile Doğru İletişim Kuramama :

Bireyler ile doğru iletişim kuramamanın asıl sebebi, bağnaz mantıkta yatmaktadır. Bağnaz, fitne fesat mantığında, insanlarda sürekli kusurlar aranır ve diğer bireyler beğenilmez. Bundan dolayıdır ki ortaya yalnızlaşma ve asosyal hale gelme gibi durumlar çıkar. Bu da bireyi internette gereksiz vakit harcamaya doğru götürür. Şimdi buna dair çözüm önerilerimi sıralayayım :

 • Düzenli olarak yeni ve faydalı bilgiler elde edinme
 • Bağnazlıktan ve fitne fesattan uzak durmak için, kaliteli müzikler dinleme
 • Doğru iletişim hakkında bilgi veren kaynaklar okuma
 • Kuran’ın Türkçe Mealini okuma ve Kuran’a uygun sahih sünnetleri inceleme (İman, iç ferahlığı oluşturan önemli etmenlerdendir)
 • Cinsel dürtülerin kontrolü veya kontrol altına alınması

Tüm bunlar ile bireyler kendi aralarında daha kaliteli ilişkiler kurabilirler ve bu şekilde bilgisayar ve internet içerisinde kaybedilen gereksiz vakit kayıplarının önüne geçilmiş olunabilir.

3- Genel Kültür Ekslikliği ve Hayatta Bir Amaca Sahip Olmamak

İnternet kafeler içerisinde bulunmuşluğum var. O sıralar dikkat etmiştim de; genelde bireyler, kendi dünyalarında edindikleri hayali amaçlar üzerine vakit harcıyorlar. Oysa ki edindikleri hayali dünya, kendilerine ekstra bir şey katmamaktadır. Bunları kendilerine söylediğinizde, konunun kendileri ile alakası olmadığını ifade edebilmektedirler. Hayat amaçsızlığı ve genel kültür eksikliği, bireyleri internet bağımlılığına itmekte. Şimdi buna dair çözüm önerilerimi sıralayayım:

 • Kişinin kendi dünyasını ve ahiretini kapsayacak bir amaç edinmesi
 • Bu amaca dair genel kültürünü ve bilgisini artırması
 • Bu bilgiyi ilgili insanlar ile paylaşması
 • Bu amaç ile ilgili dernekler ve gruplar varsa buralara kayıt olup daha kollektif olması
 • Belirli bir plan dahilinde hareket etmesi

Yukarıda yazılanlar, hayat amaçsızlığına ve genel kültür eksikliğine karşı kullanılabilecek yöntemlerdendir.

4- Nezaket Eksikliği :

Nezaketsizlik, kaba toplumların en önemli sorunlarından birisi. Nezaket sadece karşıdaki bireye uygulanmaz. Nezaket, kişinin kendisi üzerinde de uygulaması gereken bir davranıştır. İnternet bağımlılığı sırasında, sağlığına dair gösterdiği nezaketsizlik, önemli bir nezaketsizlik örneğidir. İnternet başında geçirilen uzun vakitler, insanın kendi sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturmasına sebebiyet vermektedir. Bu konuda yapılacak çözüm ise; bireyin kendi kendini planlaması ve gerektiği zaman internet başında vakit geçirmesidir.

5- Zamanı Doğru Planlayamama :

Günümüzde zaman, altın kıymetinde bir şey. Zamanın doğru planlanması, bu zaman içerisine sığdırılabilecek pek çok şey anlamına gelir. Şirketler ve kurumlar, zamanlarını doğru bir şekilde planlayarak önemli şirket veya kurum olurlar. Peki ya bireyler?

OKUDUNUZ MU?  İşsizliğin Günümüzdeki Kesin Çözümü Nedir?

Bazı kişiler biliyorum, internette 18-20 saat vakit geçiriyorlar. Bunlar gerçek ve bunun önüne geçilmezse zaman katilleri diye bir tabir ortaya çıkacak. Bu çok vahim bir durum.  İnsanlar zamanlarını doğru bir şekilde planlamalılar. Bunun nasıl yapılacağını da aşağıda açıklayayım :

 • Mutlaka temel ihtiyaçlarınıza vakit ayırın (Temizlenme,spor,yemek, sosyal aktivite)
 • İnterneti gerektiği zamanlarda kullanın.
 • Siz interneti kendinize bağlayın. İnternet sizi kendisine bağlamasın
 • Gereksiz yere internette diziler veya filmler izlemeyin ( Genelde merak duygusundan ileri gelir bu)
 • Kendinizi değerli hissedin ve vaktinizin de değerli olduğunu kendinize hatırlatın
 • Arkadaş çevrenizi daha kaliteli hale getirmeye çalışın.

Bunlar ile zamanınızı doğru planlayabilir ve kaliteli bir yaşantıya adım atabilirsiniz.

6- Online Oyun Bağımlılığı :

Ve asıl vahim mesele! Bu madde sanırım, internet bağımlılığının önemli bir bölümünü kapsamakta. Ben diyim angry birds’ler, siz diyin farmviller, knight online’lar vs. Akıl almaz bir derecede online oyun bağımlılğı var. Ve sanırım insanlar bu bağımlılıktan vazgeçirmek pek mümkün değil. İnsanlar bu olaydan zevk alıyorlar ve hoşlarına gidiyor. Bu konu hakkında çözüm olabilecek maddelerimi şöyle sıralayaym:

 • Belirli saatler ayırmak
 • Ölüm içerikli oyunlardan uzak durmak
 • Oyun geliştiriciler için daha sevgi dolu oyunlar hazırlanma teşvikleri
 • Üstte yazdığım tüm maddelerdeki çözüm önerilerinin uygulanması
 • Çocukların ve gençlerin bu bağımlılığa dair devlet tarafından hazırlanan bilinçlendirilme çalşmaları

Bunlar ile ilk etapta online oyun bağımlılığına bir set çekilebilir.

SONUÇ ve EK ANALİZLER;

Uzun bir makale oldu evet. Ancak bu konuya değinmem gerektiğini düşündüm. Çünkü internet üzerinde plansızca harcanan vakitlerin haddi hesabı yok. Oyunlar ve diğer bağımlılık unsuru oluşturan internet içerikleri ile ciddi manada mücadele etmemiz gerek. Gereksiz amaçsızlıklardan uzak durmamız gerek. Tüm bunlar ile adım adım kaliteli topluma yelken açabiliriz. Türkiye olarak bunun adımını atarsak, belki diğer ülkelerde bizim peşimizden gelir. Yani umarım gelir çünkü artık dünyanın genel bir sorunu bu olsa gerek…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı