iPhone 8 Alınır Mı?

Apple'ın yeni ürünü iPhone 8, 8 Plus ve X modelleri tanıtıldı. Bu yazımda sizlere iPhone 8 hakkında açıklayıcı bir metin hazırladım.

1

Küresel çapta dünyanın en büyük piyasa değerine sahip Apple, 800 milyar dolarlık piyasadaki yapısı ile gerçekten gövde gösterisi yapıyor. Ürettiği ürünler, dünya çapında hemen hemen herkes tarafından beğenilen Apple’ın son ürünlerinden biri olan iPhone 8, tanıtıldığı günden beri konuşuldu. iPhone 7‘den sonra farklı isimler ile çıkması beklenen yeni iPhone, iPhone 8 ismi ile çıktı ve bu da beklendiği gibi oldu. (Diğer modelleri farklı köşe yazısında inceleyeceğim için şu an onlardan bahsetmek istemiyorum.) Şimdi iPhone 8 i daha detaylı inceleme vakti geldi o zaman. Ama önce şu köşe yazılarımı okumanızı da öneririm.

Hesaplı ve Performanslı : Samsung C5 Pro Alınır Mı?

Ucuz ve Güçlü Batarya : Lenovo P2 Alınır Mı?

Düşünceliyim : iPhone SE Almak ya da Almamak? 


Eğer Amazon‘dan iPhone 8 Siparişi Vermek İsterseniz Aşağıdaki Butonlara Tıklayın!


iPhone 8 Ekran Özellikleri

iPhone 8 Ekran Bilgileri
iPhone 8 Ekran Bilgileri

Her zaman ki standardını koruyan bu yeni iPhone da ekran yine 4.7 inch ölçüsünü korumuş. 4.7 inchlik ekrana alışık olanlar bu telefonda da ekran boyutu konusunda bir fark hissetmeyecekler. Ekran boyutu iPhone 7’ye göre yüzde 0.3 oranında küçülen iPhone 8 de çözünürlük değişmemiş. Ekrana ayrıca True Tone ekran özelliği eklenmiş.

iPhone 8 Batarya Özellikleri

iPhone 8 Batarya Bilgileri
iPhone 8 Batarya Bilgileri

iPhone 8 de bulunan batarya kapasitesi, iPhone 7’ye kıyasla yaklaşık 100 miliamper oranında azalmış. Oranın azalması sizi yanıltmasın. İşlemci ve bataryanın hızlı şarj olması bu açığı kapatıyor. Telefonu kablosuz bir şekilde şarj edebiliyorsunuz, standart şarj olayının aksine. Bu arada Apple, iPhone 8 in 30 dakikada yüzde 50 şarj olduğunu belirtiyor.

Ben şahsen kablosuz şarj olayına karşıyım. Telefon dediğin kabloya takılıp şarj olmalı. Hem daha verimli bir şarj olanağı oluşmaktadır. Teknoloji güzeldir ancak kablosuz şarj ürününü fişe takıp telefonu kablosuz şarj ürününün üstüne koymanın bir anlamı yok.

iPhone 8 Kamera Özellikleri

iPhone 8 Kamera Bilgileri
iPhone 8 Kamera Bilgileri

Kamera çözünürlüğü konusunda iPhone 7 ile aynı özellikleri taşıyan iPhone 8, 12 MP arka kamera çözünürlüğe sahip. Video kaydı olarak 60 FPS video çekebilme özelliğine sahip olan bu telefon, 4K desteği ile gelen 60 FPS ile çok detaylı videolar çekmenize imkan tanıyor. Ön kamera konusunda herhangi bir değişiklik olmamış.

Ön kameraya gelen özelliklerden biri de live photos olmuş. Arka kamera da olan bu özelliğin ön kameraya da gelmesi gayet güzel olmuş.

OKUDUNUZ MU?  Samsung A7 2018 Alınır mı?

iPhone 8 Donanım Özellikleri

iPhone 8 Donanım Bilgileri
iPhone 8 Donanım Bilgileri

Donanım özelliklerinden biraz genişçe bahsetmem gerek. İşlemci konusunda bir üst modele geçen Apple, iPhone 8 e A11 Bionic isimli işlemciyi yerleştirmiş. CPU frekansı 2.4 GHZ e yükselmiş ve bu da telefonu daha hızlı hale getirmiş.

Ram konusunda bir değişiklik olmamış. 2 GB ram ile yoluna çıkan iPhone 8, bir önceki versiyonda bulunan standardı bozmamış. Ram hakkında kısa bilgi edinmek için aşağıdaki notu okuyabilirsiniz.

İşlemcinin işlediği verileri geçici süreyle tutan rastgele erişimli bir hafızadır. Belleğin performansı cihazın hızını belirleyen önemli unsurlardan biridir.

iPhone 8 Tasarım Özellikleri

iPhone 8 Tasarım Bilgileri
iPhone 8 Tasarım Bilgileri

Tasarım olarak 2 mm daha kalın hale gelen ve 10 gr daha ağır hale gelen iPhone 8, kullanıcıları için bu yönden hoş karşılanmasa gerek. Telefonun ağırı iyi değil. 10 gr pek göze çarpmayan bir konu olsa da, telefonun ağırlaşması hoş değil sevgili APPLE.

Gövde malzemesi CAM olmuş. Bu açıdan iPhone 7’ye göre oldukça iyi. Bir önceki versiyonda alüminyum olan bu malzeme, yeni versiyonda yeni bir malzeme ile değişmiş ve sağlam hale gelmiş. Arka çerçevesi ise yine aynı şekilde CAM olmuş. Yani telefon boydan boya CAM arkadaşlar.

iPhone 8 Ağ Bağlantıları Özellikleri

iPhone 8 Ağ Bağlantıları Bilgileri
iPhone 8 Ağ Bağlantıları Bilgileri

4.G teknolojisi sayesinde artık interneti daha hızlı halde kullanıyoruz. iPhone bunu düşünerek 4.5 G indirme hızını 1000 mbps yapmış ve yükleme hızını ise 150 Mbps yapmış. Artık daha internet ile olan bağlantımızı daha hızlı sağlayabiliriz bu model ile.

4.5 G teknolojisi ayrıca kategori olarak Cat.12 ye çıkmış. Döneminin en üst kategorisi olarak dikkat çekiyor doğrusu. APPLE şirketini bu açıdan kutluyoruz.

iPhone 8 Hakkında Diğer Özellikler

Farklı kategorilerde diğer özelliklerden bahsetmek gerekirse;

  1. Barometre, İvmeölçer, Jiroskop, Ortam Işığı Sensörü, Pusula, Yakınlık Sensörü mevcut
  2. Suya ve toza karşı dayanıklı
  3. Parmak izi okuyucu var
  4. SAR değeri 1.32 ve 1.36 değerleri aralığında
  5. Asistan SİRİ
OKUDUNUZ MU?  Iphone SE Alsam Mı Almasam Mı?

gibi diğer iPhone’larda bulunan aynı şeyler mevcut.

iPhone 8 Hakkında Bilinmeyen Detaylar

iPhone 8 Üretim Maliyeti

iPhone 8’in üretim maliyetini merak ettiniz mi? Şöyle söylemek isterim ki; iPhone 8 64GB kapasiteli model, iPhone 7 32GB kapasiteli versiyona göre maliyeti 237$’dan 247$’a yükseltmiş. Yine satış fiyatı da 649$’dan 699$’a çıkmış.

Fiyat konusunda ne düşündüğünüzü yorumlarda görmek isterim.

iPhone 8 Tamiratı ya da Tamiri

Appleinsider‘da yer alan habere göre, birden fazla Apple çalışanı kırık camın “diğer hasarlar” kategorisine gireceğini doğruladı. Apple’ın 129 dolar tutarındaki AppleCare+ programının kullanıcıları ekran değişimi için sadece 29 dolar gibi çok küçük bir rakam ödüyorlar. Kırık camın değişimi için ise ek olarak 99 dolar + vergi ödemek zorunda kalacaklar.

iPhone 8 Ne Zaman Çıkacak

Aslında bu bilinmeyen bir detay değil. Zaten ürün tanıtıldı ve ne zaman çıkacağı duyuruldu. Bu açıdan söylemek gerekirse 12 Eylül‘de duyurulan iPhone 8 ve diğer modeller, ülkemize Kasım-Aralık 2017 gibi gelmesi bekleniyor.

iPhone 8 Tanıtım Videosu

iPhone 8 Fiyatı

Ülkemizde 4000 liranın altında satışı beklenmeyen iPhone 8, kimi bütçelere göre uygun olsa da pek çok kişi için lüks bir telefon. Bu yüzden eğer bu telefonu satın almayı düşünüyorsanız, 2 kere ya da 4 kere düşünmenizde fayda görüyorum. Sadece GÖSTERİŞ İÇİN BİR TELEFON ALMAYIN!

Sonuç Olarak

Her ne kadar şu an Oneplus 3T kullansam da daha önce kullanmış olduğum iPhone 6 plus ile bir Apple deneyimi yaşamıştım. Hep aklımda Steve Jobs un son tasarımı olan iPhone 5-5s tasarımı var ve bu tasarımı seven kişi sayısı çok fazla.

Ben şu an iPhone 8 almayı düşünmüyorum çünkü kendini tekrar eden bir tasarım. Fakat eğer tasarımlar doğruysa, iPhone SE plus ismindeki model, küçük ekranlı ve çerçevesiz olacak. Hayalimdeki model diyebilirim.

Yine de her şey size bağlı.

Tekrar görüşmek üzere. Yorumlarınızı bekliyorum….

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı