İşsizliğin Günümüzdeki Kesin Çözümü Nedir?

0

Yıl 2013… Türkiye’de işsizlik sorunu yine belirli bir ölçüde de olsa mevcut… İnsanlar İŞ-KUR’dan başvurular ile , memur olarak atanma ile kendi hayatlarını bir nevi “kurtarma” niyetinde… Peki nedir bu acizlik? Yani hayatlarınız iş bulunca kesinlikle çok mu rahat edecek?

Her gün aynı monotonlukta düzenli bir iş sahibi olarak çalışma, çoğu insan için hem yorucu ve hem de sıkıcı olmalıdır diye düşünüyorum.. İşte Otobüsler,Metrobüsler, kişisel araçlar ile saatlerce trafikte işe gitmek için çabalar göstermek ve işe gidince o trafiğin yorgunluğu ile işe başlamak ve akşam mesai saatine kadar o yorucu işte hayatı devam ettirmek. Tabi bu yorgunluk işten işe göreceli olarak değişir….

Her dönemde hükümet ya da iktidar sahipleri, işsizlik oranları nedeniyle iğdiş edilmiştir. Ancak gerçekte işsizlik denilen bir sorun yoktur bence.. Gerçek sorun kalifiye olamamaktadır… Yani niteliklerinizi artıramadığınız takdirde işsiz kalacağınız açıktır. Akılcı olarak düşünmek gerekirse çoğu firma, amele olarak bir çalışan almak istemez. Firmanın gücünü artırmak amacıyla; firma sahipleri, nitelikli bireyleri işe almayı hedeflemektedirler. Ancak yine işe girdiğiniz zaman o yoğunluk sizi rahatsız edecektir.

İşsizliğin temeli bilgisizliğe dayanır yukarıda da bahsettiğim gibi. Her alanda bilginizi artırarak bunların pazarlamasını yapabilirsiniz. Bazı firmaların ellerinde işçi mantığı ile çalışmak, bence hoş olmayan bir durum… Sözün özüne gelirsek; sizleri freelance çalışma mantığına davet etmekteyim:

1-Youtube veya Eğitim Videoları Yayımlayan Sitelerden Bilginizi Artırın…

Youtube gerçekten önemli bir kaynak. Bunu şahsen tavsiye ederim. Ülkemizde genelde insanlar boş yayınlar seyretmeyi severler video kanallarından ancak Youtube’da pek çok dilde eğitim veren videolar mevcut. Üstelik ücretsiz. Herhangi bir kursa para vermenize gerek yok. Ancak diğer eğitim videoları için bunu söyleyemem fakat başka eğitim videolarını oldukça hesaplı rakamlara satın alıp kendinizi geliştirebilirsiniz…

OKUDUNUZ MU?  Azerbaycan - Ermenistan Çatışması : Çözüm Ne?

2-Bilgiyi Nasıl Pazarlayacağınızı Keşfedin…

Bilgileri öğrendiyseniz ve bunları uygulamayı başarabiliyorsanız artık siz bir meslek sahibisiniz demektir… Eğer öğrendiğiniz bilginin özgün olduğunu düşünüyorsanız ve çok para getirebileceğini düşünüyorsanız, bunları yaptığınızı firmalara duyurun. Bir site üzerinden duyurabilirsiniz… Forumlara konular açabilirsiniz. Dışarı çıkıp şirket şirket veya firma firma dolaşıp bunu yaptığınızı belirtebilirsiniz… Bundan sonra öğreneceğiniz her bilgi için bu işlemleri tekrarlayın. Pişman olmazsınız….

Sonuç olarak; freelance çalışmak sizleri rahat ettirir. Hem kendinize istediğiniz zaman vakit ayırsınız. Hem istediğiniz zaman işe gitme imkanınız olur. Ayrıca sürekli bilginizi artıracağınızı düşünürsek ve hırs yapıp bu bilgileri daha iyi pazarlayacağınızı düşünürsek, pek çok iş alıp ve bunlardan para kazanaıp maddi olarak rahat etmeniz mümkün…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı