Kimliksiz Mezunlar

0

Herkese merhaba. Son 10 yıl içerisinde eğitim-öğretim çerçevesi içerisinde önemli değişiklikler oldu. Bu değişikliklerin içerisinde, üniversite sayılarının artması, verilen burs veya öğretim kredilerinin artması gibi değişiklikler bulunmakta. Üniversite sayısı arttıkça bölümlerde artıyor ve üniversite kazanan öğrenci sayısı da artıyor. Ancak öğrenci üniversiteyi kazanıp bitirdikten sonra ortaya büyük bir problem çıkıyor! “ŞİMDİ NE YAPICAZ?”

Bu yazımın başlığının ” Kimliksiz Mezunlar ” olması, ülkemizdeki üniversitelerden mezun olan bazı güzide öğrencilerimizin psikolojik yapısını tanımlamak ve ortaya çıkan bu kavramın, sosyolojik psikolojik durumunu açıklayarak bazı çözüm önerileri getirmek. Bu çözüm önerileri, kesinlikle öğrencinin isteğine ve şevkine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

1- Kimliksiz Mezun Hüviyeti Nasıl Kazanılmaktadır?

Kimliksiz mezun hüviyeti kazanmak, aslında doğrudan öğrenci ile alakalı bir durum değildir. Bu durum, ortaokulda hareketlilik kazanır ve üniversiteden mezun oluncaya kadar devam eder. Öğrenci ile alakası olan nokta ise, öğrencinin kendi eğitim ve öğretim sürecinde, kendisini nasıl eğitip öğreteceğini bilememesinden kaynaklanır. Karşısına çıkan, gerekli-gereksiz aile veya akraba baskılarından kaynaklanan sınav kazanma hırsı ya da buna benzer başka etkenlerle ortaya çıkan pasifizm; öğrenciyi kimliksiz mezun olma yolunda emin adımlar ile ilerletmektedir.

[AdSense-A]

2- Üniversite Döneminde Adım Adım Kimliksiz Mezun Olmak

Gerek yüksek puanla olsun gerek ortalama bir puanla olsun, üniversite kazanıldıktan sonra ve tercih işlemi başarılı bir şekilde tamamlanıp iyi bir üniversiteye ve iyi bir bölüme yerleştirildikten sonra, 4 ya da 6 yıllık üniversite okuma dönemi başlar. Bu dönem içerisinde bir kısım öğrenci; kendini o bölüme konsantre eder, sınavlarını iyi ya da kötü bir şekilde geçer ve ilgili öğretim yılları içerisinde mezun olur. İşte asıl problem bundan sonra başlayacaktır. Yazımın en başında da belirttiğim gibi : “ŞİMDİ NE YAPICAZ?”

OKUDUNUZ MU?  Kadınları Etkileme Yöntemleri [ETKİLİ ÇÖZÜMLER]

Aslında yapılması gereken şeylerin zamanının dilimi, mezun olduktan sonra değilde mezun olmadan önce zamanıdır. Çünkü mezun olduktan sonra zaten bir anlamı kalmaz. Sadece okuduğunuz bölüm hakkında bilgi birikiminizi artırmak ve bunun için gayret göstermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Her gün yeni teknolojileri, yeni yazıları takip etmek ve bu gelişmeler hakkında ilerleyen dönem içerisinde kendinize nasıl bir iş olanağı üretebileceğinizin fikrini yürütmek iyi olacaktır.

[AdSense-A]

3- Türkiye’deki Kimliksiz Mezun Sayısı Nasıl Azaltılır?

Üniversitelerden mezun olupta, işsizlikten dolayı şikayetçi olan mezun sayısı bir hayli fazla. Bu kişiler, seslerini duyurabilmek adına, eylemler ve yürüyüşler düzenlemekte. Kimi zamanda protestolar yapmaktalar. Ancak bu tarz fiiller, kimliksizliğin seviyesini daha da artırmaktadır. Çünkü iş verenler, kalifiye çalışan aramaktalar ve iş verenlerinde çalıştıracakları çalışan sayısı belirli bir seviyede. Peki ya geri kalanlar ne yapacaklar? Şimdi onları belirteyim:

  • Her kimliksiz mezun, öncelikle kendisini iyi tanıttığı ve kişisel görüşlerini yayınladığı bir websitesi olmalı. Bu ilgili mezun kişinin daha elit bir görünüm kazanmasına sebep olacaktır.
  • Tüm sosyal medya hesaplarında etkili ve kaliteli sosyal medya hesaplarına sahip olmalılar. Bu hesaplar da tabi websitelerine bağlı olmalı.
  • Bilgi üretimi tekniklerini ve bilgi işleme tekniklerini çok iyi bilmeliler. Çünkü bu teknikler, daha sonra yeni fikirlerden nasıl yeni çalışmalar ortaya çıkaracaklarını kendilerine gösterecektir.
  • Belirli bir vizyon sahibi olmalılar. Çünkü vizyon sahibi olmayan insanların, hayattaki misyonları da zayıf olacaktır.
  • Sahip oldukları vizyonu, doğru bir hayat amacına uyarlayarak buna göre hareket etmeliler. Bu onlara çeşitli yerlerden kapıları açacaktır.
  • Derin tarihi geçmişin bilinmesi de genel kültür seviyesini artıracaktır ve ilgili kişiye önemli bir kimlik kazandıracaktır.
  • Üslup, edep, adap ve ahlaki erdemlerin yüksek tutulması da hayat kalitesini artıracaktır.
OKUDUNUZ MU?  Monster Tulpar T5 4.1.1 - Yeni Notebook'um

Bu yazıyı okuyanların bir kısmı, para kazanma derdine düşen kişiler olabilir. Ancak yukarıda bahsettiğim maddeleri uygulanması, bazen paradan daha da öte geçecektir. Öncelikle kimlik sahibi olmanın, hayat vizyonuna sahip olmanın ve en önemlisi hayat amacına sahip olmanın ne kadar değerli olduğunu bilmeniz ve öğrenmeniz gerekir.

[AdSense-A]

Sonuç Olarak;

İnsan, hayatını devam ettirirken sadece yemek içmek ve temel gereksinimlerini gidermek için var değildir. Kimlik sahibi olmayıp parası olan insanların hayat standartları ne kadar kaliteli olabilir ki? Gelin siz öncelikle nasıl kimlik sahibi olacağınızı düşünün. Kimlik sahibi olduktan kısa bir süre sonra, para kazanmayı da zaten öğreneceksiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı