Kong : Skull Island Film İncelemesi [AZ SPOILER’LI]

0

Herkese merhaba.

Bu yazımda size izlediğim filmlerden biri olan Kong : Skull Island isimli film hakkında film incelememi ve eleştirilerimi yazıcam. Film hakkında görüşleriniz ve yorumlarınız var ise yorum kısmına belirtmenizi isterim.

Filmin Giriş Kısmı

Film 1970’li yıllarda geçiyor. ABD’nin Vietnam’a yapmış olduğu saldırıyı bitirmesi ile birlikte terhis olan bir grup askerin ve o civarda görev yapan bir grup bilim insanının, 2. dünya savaşı sırasında nükleer silah denemeleri sonucu yok edilmek istenen SKULL ISLAND canlılarının ama yok edilemeyen canlıların 1970’li yıllarda yeniden keşfini anlatıyor.

2 adet araştırmacının bir senatörü ikna etmesi sonucu, yanlarına alacağı diğer bilim adamları ve araştırmacı askerler ile birlikte konuyu direk adanın merkezinde araştırma çabaları ile başlıyor KONG : SKULL ISLAND.

Başrollerinde Tom HiddlestonBrie Larson, Samuel L. Jackson, John Goodman, John C. Reilly gibi oyuncuların oynadığı film; etnik, kurgu, aksiyon ve biraz da komedi çerçevesinde geçiyor.

2005 yılında yapılan King Kong filmi gibi bir Amerikan rüyası tarzında bir film beklemeyin. Bu film kendine özgü bir mahiyet taşıyor ve bu filmde KONG biraz daha gorilimsi bir yapıdan çıkmış.

Filmin Akışı

Özellikle Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı karakter, Kong’u bir tehdit şeklinde görüp kendisine saldıran helikopterleri ortadan kaldırması sonucu, askerlerinin intikamını almak isteyen bir karakter gibi işlenmiş. Filmin sonuna kadar onu bu şekilde izleyeceksiniz. Hatta bu konuda adadaki ekip ile fikir ayrılığına düşecekler.

Çeşitli kurgusal canavarlar ile karşılaşan ekibin önemli bi kısmı filmde hayatını kaybediyor. (Filmin sürprizini kaçırmamak için detayları yazmıyorum) . 

Geriye kalan ekipten bir kısım, 40 yıldır adadaki yerliler ile bir arada yaşayan bir adam ile karşılaşıyor.  Adanın yerlileri, filmin etnik yapısını çok güzel yansıtıyor ve gerçekten kendinizi 1970’li yıllarda yaşıyorsunuz.

OKUDUNUZ MU?  Nuh : Büyük Tufan | "Ne Yaptın Russell?"

Yerlilerin yardımıyla yapılan hurda döküm bir bot ile yardımın ulaşabileceği sahile ulaşmayı hedefleyen ekip, bir konuda fikir ayrılığına düşüyor ve bir konuda anlaşıyorlar. Daha sonra bu fikir ayrılığından dolayı, adanın gelişmiş sürüngenleri tarafından saldırıya uğrayan ekip, inanılmaz bir sahnede sadece bir çakmak ile kendilerini kurtarıyorlar. (Konu geniş ama çok hafif SPOİLER’lar ile anlatıyorum)

Filmin Sonuna Doğru

Askerlerinin intikamını almak isteyen ALBAY, Kong’a elindeki mühimmat ile saldırı düzenlemek istiyor. Bunda biraz başarılı oluyor ancak yaptıkları ile adanın en saldırgan türünü uyandırıyor. KONG’un bir nevi geçici İPTAL moduna geçmesinden sonra saldırgan tür, ekibe saldırıyor ve en sonunda KONG, çevrimiçi moduna geçip ekibi kurtarma üzerine, 112 acil servis gibi davranıyor 😀

Filmin sonunda tabi güçlü bir dövüş sahnesi ile rakiplerini mat eden KONG, adeta “Benim filmlerimin devamı gelecek uleyn” dercesine ekipten uzaklaşıyor.

Tahminlerim

Filmi Japonya ile de bağdaştırmalarından dolayı mutlaka bir noktada KONG ile GODZILLA’yı bir araya getirecekler. İlerleyen yıllarda BATMAN v SUPERMAN gibi bir KONG v GODZILLA filmi görebiliriz. 2020 gibi geleceğine dair bir duyum aldım şu aralar.

Eleştirilerim

Tom Huddleston’ı Loki rolüyle gördüğümüzden dolayı bu filme onu fazla adapte edemedim. Daha fazla aksiyon filmini kaldırabilecek bir oyuncu tercihi olabilirdi. Yine de vasatı aşmış diyebilirim.

Filmin başlangıcı biraz düşük tempoda başlıyor. Ancak yine de sıkılmayın.

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı