Lider Olmanın Özellikleri [Rehber Niteliğinde]

0

Lider olmanın ve liderlik özelliği taşımanın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Çevrenizdeki insanlar kendi rutin hayatlarına farklılık katamaz iken, siz bunca insandan arasından sıyrılıp liderlik özelliği taşıyarak kendinizi bu konuda ileri götürmek istemez misiniz?

Elbette istersiniz!

Fakat lider olmanın önemli anahtar noktaları vardır. Bu önemli noktalar bilinmediği sürece asla liderlikten söz edemezsiniz. Kendinizi güya “ben liderim” diye tanımlar ve aşağıda bahsedeceğim özellikleri bilmez iseniz, ne yazık ki lider özelliğine sahip olamazsınız.

Umudunuzu yitirmeyin!

Siz de liderlik özelliklerine sahip olabilirsiniz. Elbette bazı özellikler doğuştan gelme olasılığı var. Ancak kendinizi pısırık ve bir kenarda kaybolmuş bir şekilde düşünürseniz asla liderlik yolculuğuna çıkamazsınız.

Ancak unutmamanız gereken bir şey var!

Eğer kendi menfaatleriniz doğrultusunda bir liderlik yolu izleyecekseniz, lider olmayı unutun. Lider olmak menfaatleri bir kenara bırakıp içinde bulunduğunuz ekibin veya topluluğun önderi olmayı gerektirir. 3 kişilik bir ekip oluştursanız ve bu ekibi bir önemli bir noktaya taşımayı düşünseniz bile mutlaka menfaatlerinizi arkanızda bırakmak gerekecek.

Gerçek lider olmak için menfaatlerinizden uzak kalmanız gerek!


Şimdi lider olmanın özellikleri hakkında rehber niteliğinde hazırlamış olduğum bu önemli yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Liderlik öyle kolay kazanılan bir özellik değildir. Lider olmanın özellikleri arasında:

  • Cesaret
  • Adalet
  • Öz eleştiri
  • Güçlü iletişim
  • Motivasyon sağlama
  • Kişisel gelişim
  • Temiz ve dürüst bir vizyon
  • Menfaatlerden uzak kalmak
  • Örnek olmak
  • Sevilen bir kişiliğe sahip olmak

gibi özellikler bulunur.

Şimdi tüm bu özellikleri anlatma vakti. Haydi başlayalım:

1- Lider Olmanın Özellikleri : CESARET

Cesur liderler asla taviz vermezler. Doğru gördüğü hedef doğrultusunda yolundan şaşmadan ve herhangi birinin kınamasından çekinmeden dosdoğru yoluna devam ederler. Gerçek cesaret üzerinde gidilen davalar veya seçilen yollar, insanlar ve toplumlar için doğru ve hayırlı olması kaçınılmazdırBu yüzden güçlü bir lider olmak itiyorsanız korkak veya çekingen halinizden vazgeçip ciddi, kararlı ve cesur bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

SLOGAN : Cesur ol, doğru olanı iste!

Cesur olmayan kişilerin sözde liderliği o kadar uzun sürmez. Mutlaka ya menfaatleri konusunda birileri ile çıkmaza düşerler ve ekibini yarı yolda bırakırlar. Verdiğim slogandan yola çıkarak cesaretinizi sergilerseniz, mutlaka başarılı bir lider olabilirsiniz. Tabi daha sonra bahsedeceğim maddeleri de göz ardı etmemeniz gerekecektir.

Lidersen Cesur Olmalısın!
Lidersen Cesur Olmalısın!
Not : Cesaret, anormalce yapılan hareketler sonuca ortaya çıkmaz. Cesur olmak istiyorsanız mutlaka aklınızı ve mantığınızı kullanmanız gerekmektedir.

2- Lider Olmanın Özellikleri : ADALET

Adalet sahibi olma konusunda bilinen en önemli yanlış, tarafsız olma konusudur. Adalet sahibi olan bir kişi mutlaka doğru olan kavramın tarafında olmalıdır. Yani ne doğrunun tarafında ne yanlışın tarafında diye düşünülen bir tarafsızlık ilkesi doğru değildir. Adalet, kişiler arasında karar veirken doğru olan kararı seçerek sağlanır. Lider olmak isteyen kişi ise mutlaka vicdanına uygun olanı seçerek doğruyu bulacaktır. Ancak vicdan süzgecinden geçirdiği kararın doğru olup olmadığını anlaması için bu kararı mutlaka kendi menfaatlerinden uzak bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

OKUDUNUZ MU?  Hayat Kalitesini Artırmanın Yolları

SLOGAN : Adil Ol! Doğruyu Savun!

Lider olmak adalet sahibi olmayı gerektirir
Lider olmak adalet sahibi olmayı gerektirir
Not : Eğer kendiniz adil bir birey gibi düşünüyorsanız, lütfen bunu yorum kısmında belirtin. Belki sizin de lider olma potansiyeliniz vardır…

Ekip içerisinde adaleti sağlamak için ekibin tümüne eşit şekilde yaklaşmalı ve onları mantık çerçevesinde dinlemek gereklidir. Adil bir lider, lideri olduğu topluluğun tüm üyelerinin görüşlerini dinler ve en doğru olan fikri vicdan çerçevesinde değerlendirir. Bu görüşler arasında menfaat gözeterek bir İŞLEM YAPMAZ.


3- Lider Olmanın Özellikleri : ÖZ ELEŞTİRİ

Kimse kusursuz değildir. Her bireyin mutlaka eksik olduğu bir nokta vardır. Bir insan en üst makamda olsa bile mutlaka sahip olduğu bir eksiklik vardır. Kendini eksiksiz olarak gören bir bireyin liderlik vasfı taşıması mümkün değildir. Lider olabilmek istiyorsanız öncelikle kendinizi akılcı bir şekilde eleştirebilmeniz gerekmektedir. Öz eleştiri yapabilen bir kişi, lider olma vasıflarından birine sahiptir.

SLOGAN : Ego Kontrol Bir İki Deneme 🙂

Gerçek liderler egosunu durdurarak öz eleştiri yapan insanlardır
Gerçek liderler egosunu durdurarak öz eleştiri yapan insanlardır

Öz eleştiri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kendini AŞAĞI görmemektir. Kendini aşağı görmek ile öz eleştiri yapma arasında İNCE bir çizgi vardır. Bu ince çizgi bireyin lider olma yolunda kendini belirlemesinde önemli bir noktayı oluşturur.

Dikkat Edin : Öz eleştiri yaparken hatanızı düzelterek sonuca ulaşabilirsiniz. Kendinizi AŞAĞI görürken hatanızı görmezsiniz ve duygusal olarak kendinizi kınanmış bir şekilde hissedersiniz. Bu da lider olma konusunda önünüze çıkan önemli engellerden biridir.

4- Lider Olmanın Özellikleri : GÜÇLÜ İLETİŞİM

Ekibiniz ya da lideri olmak istediğiniz topluluk ile mutlaka iletişim halinde olmalısınız. Ancak bu da yetmez. Daima irtibatta kalarak güçlü bir iletişim ağı kurmanız gereklidir. Ancak ısrarlı iletişim hali bazen ekip üyelerinizi rahatsız edebilir. Güçlü iletişimin esas anlamı, yeterli düzeyde ve sürekli olarak irtibat halinde kalmak demektir. Bu lider olmanın gerektirdiği bir özelliktir.

SLOGAN : Seni Dinliyorum Ben!

Güçlü iletişime sahip olan liderler, ekibini bir arada tutar
Güçlü iletişime sahip olan liderler, ekibini bir arada tutar

Bir liderin ekip üyelerinin birbiri arasında iletişim halinde kalmasını da ekip üyelerine vurgulamanız gerekir. Ekip veya topluluk üyeleri arasında oluşabilecek bağ kopuklukları, iletişimin doğru bir şekilde sağlanamamasına yol açar. Bu ilerleyen dönemler oluşabilecek problemlerin başlangıcına neden olabilir.


5- Lider Olmanın Özellikleri : MOTİVASYON SAĞLAMA

Bir liderin ekibini veya topluluğunu sürekli aktif halde tutması son derece elzemdir. Motivasyon sağlayıcı çalışmalar, etkinlikler, yeri gelirse partiler veya eğlenceler çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğim iletişim halini büyük ölçüde artıracak olan motivasyon konuşmaları, cümleleri veya etkinlikleri bir ekibe liderlik etmek isteyen bir LİDER ADAYI için olmazsa olmazdır.

SLOGAN : Haydi Arkadaşlar! Haydi Haydi Haydi!

Taktik maktik yok... Bam Bam Bam
Taktik maktik yok… Bam Bam Bam
Fatih TERİM’in Galatasaray ile kazanmış olduğu 2000 yılı UEFA KUPASI son final maçı aklımdan çıkmaz doğrusu. Bir ANLIK motivasyon örneği olarak Fatih TERİM’in resimde geçen sözü iyi olabilir diye düşünüyorum 🙂

6- Lider Olmanın Özellikleri : KİŞİSEL GELİŞİM

Olduğu yerde sayan bir kişinin lider olmasından bahsedemem bile. Kendini geliştiremeyen biri hiç bir zaman lideri olabileceği ekibe veya topluluğa artı bir değer kazandıramaz. Bunların dışında bu ekibi geriye bile götürebilir. Yeni bilgiler ışığında kendini hem TEORİK ve hem PRATİK olarak kendini geliştiren bir kişi, liderliğe açık bir kişidir.

SLOGAN : Kentsel Gelişim Değil Kişisel Gelişim Esastır 🙂

Kendini Gelişime Açık Tutan Her Bireyin Lider Olma Potansiyeli Vardır
Kendini Gelişime Açık Tutan Her Bireyin Lider Olma Potansiyeli Vardır

Teorik olarak makale okuyarak, kitap okuyarak, yeri gelirse televizyon programları izleyerek kendini geliştiren bir lider adayı, aynı zamanda öğrendiklerini hemen pratiğe dökme konusunda çaba harcamaya meyilli bir kişidir. Tüm bu özellikleri ile daima ileriye yönelik adımlar adan bir kişi, lider olma konusunda yol alabilecek bir insandır.

BİLMİŞLİK veya UKALA OLMA TEHLİKESİ : Eğer bir birey lider olmak istiyorsa öğrendiklerini yeri gelince dile getirmeli ve pratiğini zamanında yapmalıdır. Bu liderliğin mütevazılık sınırında gelişmesi gerektiğinin bir sonucudur.

7- Lider Olmanın Özellikleri : TEMİZ VİZYON

Hedefe giden yolda dürüst ve temiz bir akış izleyen bir lider adayı, doğru bir yol izliyor demektir. Yani bundan 10-20 sene sonrası için şimdiden kendi menfaatlerini şekillendirecek şekilde bir vizyon anlayışına sahip olan bir kişi GERÇEK LİDER OLAMAZ.

Belki bir yönetici olabilir veya sahibi olduğu kurumda CEO olabilir ancak liderlik farklı özellikler isteyen bir meziyettir. Liderlik zorluk isteyen bir süreçtir ve lider mutlaka çevresinde oluşturduğu ekip birlikte anlam kazanan bir kişidir.

OKUDUNUZ MU?  Kadınları Etkileme Yöntemleri [ETKİLİ ÇÖZÜMLER]

SLOGAN : Yüksek çözünürlüklü TEMİZ VİZYON’um var ! 🙂

Temiz ve dürüst bir vizyon sahibi olmak, liderliğin fonksiyonlarından biridir
Temiz ve dürüst bir vizyon sahibi olmak, liderliğin fonksiyonlarından biridir

Temiz ve dürüst bir vizyon ile çevresinde oluşan ekibin güvenini kazanan bir kişi, lider olma konusunda yol almaya başlamıştır bile. Bu özelliğini belirttiğim diğer özellikler ile birleştirirse ortaya neden güzel bir şey çıkmasın ki?


8 – Lider Olmanın Özellikleri : MENFAATSİZ OLMAK

Kişisel çıkarlarını ön plana koyarak hareket eden kim olursa olsun, eninde sonunda KAYBETMEYE MAHKUMDUR. Çünkü menfaat dediğimiz ve kişisel çıkar olarak da bilinen bu özellik, ekip veya topluluk içerisinde adaletten uzaklaşılmasına yol açan bir özelliktir. Hangi birey kişisel çıkarlarını ön plana çıkarırsa o liderlikten mahrum kalmaya mecbur olacaktır.

SLOGAN : Lidersen DÜRÜSTSÜN!

Liderliğin en önemli vasfı menfaatperest olmamaktır
Liderliğin en önemli vasfı menfaatperest olmamaktır

Siz ekibinize veya topluluğunuza güvenirseniz o topluluk içerisinde oluşacak güvenilir yapı, sizi de daha başarılı kılacaktır. Menfaatperestlik insana yakışmayan ŞEYTANİ bir eylemdir. Bundan uzak durursanız emin olun başarı gelecektir.


9 – Lider Olmanın Özellikleri : ÖRNEK OLMAK

Liderlik aynı zamanda çevresindeki kişilere örnek olmayı gerektirir. Gerek giyim kuşamıyla, gerek konuşmasıyla, gerek davranışları liderlik vasfının belirli özellikleri kazanılabilir. Ekibine veya topluluğuna örnek olmak isteyen bir lider mutlaka bahsettiğim özellikler ışığında hareket etmelidir.

SLOGAN : Ruhumu Aydınlatan Işık, Çevremi de Aydınlatsın!

Mustafa Kemal ATATÜRK, karakteriyle çevresindekilere örnek olan bir insandı
Mustafa Kemal ATATÜRK, karakteriyle çevresindekilere örnek olan bir insandı
Benim için Mustafa Kemal ATATÜRK, karakteriyle ve duruşuyla çevresindekilere örnek olan bir insandı. Her insan gibi onunda eksiklikleri veya hataları vardı ancak bu konuda eksikliklerini gidermeye çalışan bir kişiliği vardı.

10 – Lider Olmanın Özellikleri : SEVİLEN BİR KİŞİLİK

Sempatik olmak ve sevilen bir kişiliğe sahip olmak olmazsa olmazdır. Ekip çalışanlarının liderine sempati ile bakması, üstte bahsettiğim maddelerde olduğu gibi motivasyonunu artıracaktır. Sevilen bir kişilik aynı zamanda daha fazla çevre demektir. Fakat bu çevreyi menfaatler dahilinde kullanmamak gerekir. Temiz bir vizyon ışığında sevilen bir kişilik yapısı ile LİDER OLMANIN ÖZELLİKLERİ bir açıdan tamamlanmış olabilir.

SLOGAN : JELİBON GİBİ 🙂

Liderlik Sempati Duyulmayı Gerektirir
Liderlik Sempati Duyulmayı Gerektirir

Sevilen bir kişilik yapısı, kişisel gelişiminize de önemli katkılar sağlar. Daha mutlu ve daha olumlu düşünmenize yol açar. Unutmamanız gereken bir şey daha var. Sevilen bir kişiliğe sahip olmak istiyorsanız mutlaka SAMİMİ OLMAYI öğrenmeniz gerekmektedir. SAMİMİYETİ ANLATAN YAZIMI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

SONUÇ OLARAK;

Lider olmak basit bir iş değildir. Her açıdan gelişim, mütevazılık, kalite, saygınlık, sempatiklik, kişisel çıkarlardan uzak davranma gerektiren bir iştir. Lider olma konusunda pek çok madde yazılabilir. Bahsettiğim maddelere uyduğunuz takdirde LİDERLİK YOLUNA girmeniz içten bile değildir.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Beğendiyseniz PAYLAŞMANIZI ve yorumlarınızı belirtmenizi dilerim

Saygılarımla 🙂

 

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı