Medya Bakanlığı Şart!

0

Bugün neredeyse tüm televizyon kanalllarında (birkaçını ayrı tutuyorum) ortak bir unsur var. Menfaat ya da çıkar. Kendi rantlarının dönmesi uğrunda yapmadıkları şey yok. Kimi televizyon kanalları, düşük kalitede yararsız ürünler satarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kandırmaya çalışıyor, kimisi haddinden fazla reklam alarak bazı zararlı yiyecek içeceklerin veya ürünlerin tanıtımını sürekli yapıyor. Kimi kanallar ise bazen doğrudan terör propagandası yapabiliyor.

Ve tabi RTÜK diye bir kurumumuz var. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yani.

RTÜK’ün yayın yapan televizyon ve radyolara dair izlediği ve medyanın toplum üzerinde oluşturduğu bazı tahrifatlar ile ilgi bazı güzel kararları var. Ancak bu, medya çağında olduğumuz şu günlerde yeterince yarar sağlayamıyor gibi. Yani medya alanında yayın yapan ve ağırlıklı olarak televizyon ve radyoların gerçek manada toplumsal yarar adına çizgilerinin belirlenmesi gerekiyor. Ancak bu sadece tek bir kurumun yürütebileceği bir şey değil.

Medya ağı artık o kadar genişledi ki günümüzde hayatımızı sosyal medya ele geçirdi gibi. Çok fazla kola ayrılan medyanın bu yapısı, ister istemez daha büyük bir teşkilatlanmayı beraberinde getirmesi gerekiyor. Yani ortada bir yayın varsa ve bu kitlelere televizyon ve radyo kanallarından farklı araçlarla ulaşıyorsa, RTÜK’ün misyonu eksilmiş gibi oluyor.

Diyorum ki RTÜK, misyonunu 2005 li yıllardan itibaren bitirmiştir.

Medyada Daha Kollektif Bir Yapılanma Şart

İlerleyen yıllarda, tasarısı şimdiden başlamak üzere, bir medya bakanlığı yapılanması gerekiyor. Bu yapılanın ana kolları arasında televizyon ayrı bir birim, radyo ayrı bir birim, internet ağı ayrı bir birim ve spesifik olarak sosyal medya ayrı bir birim olarak faaliyet yürütmelidir.

Tüm birimler kendi içerisinde milli şuur politikası ile azami suret ile hareket etmelidir. Yani bakın bu öyle bir şey ki Milli Savunma Bakanlığı ile bağlantısı olacak bir yapı olmalı. Çünkü bugün, medya alanında da büyük terör imkanları oluşuyor. Terör sadece ele silah alınarak yaratılan anarşi sonucu ortaya çıkmıyor.

OKUDUNUZ MU?  Türkiye'de Muhalefet Anlayışının Yeniden İnşası

İletişim terörü ile insanlarımız devletine karşı olumsuz düşüncelere sahip olabiliyor.

Kısacası;

Bilgi ve iletişim çağında artık alacağımız tedbirler ve izleyeceğimiz politikalar, toplumsal bilincin milli şuur etrafında gelişmesi ile olmalı. Milli Medya Yapılanması, Medya bakanlığı çerçevesi içerisinde resmi bir politika olarak şekillenmelidir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…. Saygılarımla!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı