Türkiye’de Muhalefet Anlayışının Yeniden İnşası

0

Bir ülkede iktidar partisi kadar muhalefet partilerinin yapıcı olması çok önemlidir. Bu yapıcılık gerçekçi düzeyde olması, özellikle Türkiye’de acil bir ihtiyaç. Peki Türkiye’de muhalefet ne kadar yapıcı? Muhalefet partilerinin negatif yönlerini pozitife nasıl çevirebiliriz? Türkiye’deki muhalefet partileri kendi yapılarını koruyarak, tüm Türkiye’yi nasıl kuşatabilir? Bu soruların cevabını bu yazımda okuyacaksınız…

1- Türkiye’de Muhalefet Anlayışı

Siyaset zor zanaat. Siyaset yapmakta zor zanaat. Özellikle iktidar partisi karşısında gerçekçi ve inandırıcı bir muhalefet yaparak başarıya ulaşmak için halkın sorunlarına partinizi adayıp bu sorunları çözümlemek için projeler ortaya koymak şart.

Peki Türkiye’de muhalefet partileri bunu ne kadar yapabiliyor?

Bu soruya gerçekçi olarak cevap vermek gerekirse, çok fazla değil. Çünkü yıllardır muhalefet partileri çeşitli nedenlerden ötürü, samimi anlamda halkın arasına karışamıyor. Gerek partilerdeki geçmişten gelen kemik zihniyet olsun, gerek parti içindeki lidere samimi itaatsizlik olsun, gerekse Türkiye’deki çeşitli kültür ve inançlara tam sahip çıkamamak olsun, tüm bunlar muhalefet partileri üzerinde kaliteyi ve samimiyeti düşüren sebepler arasında.

2- Türkiye’de Muhalefet Anlayışında Devrim Yapmak

Güçlü muhalefet, güçlü demokrasi anlamına gelir. Eğer güçlü bir muhalefet istiyorsak, güçlü bir muhalefet anlayışına sahip olmamız gerekir. Güçlü muhalefet anlayışına sahip olmanın yolları ise aşağıda sıraladığım maddelerden geçmektedir:

 • Her şeyden önce tüm inançlara, kültürlere, örf ve geleneklere saygı duymak ve bunları samimice kuşatmak
 • Kimsenin inancına karışmamak ve tüm inançları güven altında tutmak
 • Kaliteyi ve estetiği savunmak ve bunun için mücadele etmek
 • İktidar partisine karşı nefret söylemi yerine, iktidar partisinin yanlışlarını yapıcı bir şekilde onarmak
 • Diğer muhalefet partilerine karşı saygı ile yaklaşmak
 • Türk milletine, yobazlığa ve bağnazlığa karşı dik duracağını ciddi bir şekilde göstermek
 • Gerçek laikliği ön plana çıkarıcı vurgularda bulunmak
 • Atatürk’ün değerlerine sonuna kadar sahip çıkmak
OKUDUNUZ MU?  Lider Olmanın Özellikleri [Rehber Niteliğinde]

Bunun gibi maddeler ile muhalefet anlayışına yeni bir imaj kazandırıp daha güçlü muhalefet partileri inşa edebiliriz.

3-  Milli Menfaatleri Savunan Milli Muhalefetler

Türkiye son 10 senedir kalkınıyor. Gerek ekonomik yönden, gerek siyasi yönden ve gerek demokrasi yönünden bir istikrar içerisinde. Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda ve gelecek yıllar içerisinde milli menfaatlerimizi savunacak milli muhalafetler inşa edebilir miyiz? İnşa edilecek milli muhalefetler, milli iktidar partisi ile pozitif rekabete girebilir mi? Bu nasıl mümkün olabilir? Cevaplayayım:

Güçlü Türkiye’nin temel mihenk taşlarından olacak, milli muhalefetler; mecliste iktidara karşı kaliteli projeler getirmek zorunda. Bu projeler için nereden ve nasıl mali dayanak kazandırılabileceği konusunda iktidar partisi ile istişare etmek zorunda.

Ortaya konulacak projeler sadece maddi projeler ve ekonomik projeler olmamalıdır. Bu projeler arasında;

 1. Eğitim ve Kaliteli Öğrenci Geliştirme Projeleri
 2. Manevi Projeler
 3. Türkiye’nin Milli Bütünlüğünü Güçlendirici Projeler
 4. Dış Politika Projeleri
 5. Kalite Projeleri

Bu ve buna benzer kategoriler içerisinde üretilecek projeler, Türkiye’nin milli menfaatlerini savunacak projeler olacaktır. Bu projeler ile muhalefet kendisini ispatlamaya çalışmalıdır. Kendini ispatlayamayan muhalefet, muhalefet olarak kalmaya mahkum olacaktır.

Sonuç Olarak;

Türk demokrasisi kendini daha da güçlendirmeli. Bu güç ancak hem iktidarın milli olması ile ve hem de muhalefetin milli olabilmesi ile mümkündür. Eğer muhalefet anlayışını yeniden inşa etmek istiyorsak, milli olmaya ve saygılı olmaya önem vermeliyiz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı