Müslüman Kimdir?

0

Müslüman, kelime manası olarak İslam dininde olan kişi manasına gelir. İslam ise kelime manası olarak olgun akıl yolu anlamına gelmektedir. O halde müslüman, olgun akıl sahibi kişi anlamına gelen bir kelimedir. Müslüman kelimesine dair bugüne kadar pek çok sitede anlatıma rastlamış olabilirsiniz. Ancak bu yazımızda sizlere, tam doyurucu ve aklınızda çok güzel bir yer edinecek müslümanlık tanımlamasında bulunacağız. Yazmış olduğumuz bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazı içerisinde müslüman olmak isteyenler için tanımsal manada tatmin edecek bir içerik hazırlamak istedim.

Müslüman, giriş cümlemizde de bahsettiğimiz gibi olgun akıl sahibi olan kişi manasına gelir. İlk insanın var olduğu günden bu yana, kimi insanlar olgun akıl sahibi olma yolunda çaba harcamışlar, kimi insanlar ise tam tersine akılcılıktan uzak, şeytani duygusallıklar ve basiretsizlikler ile yollarına devam etmişlerdir. Müslüman olanların içerisinde, tüm insanlara en önemli örnek olan kişiler arasında peygamberler gelmektedir. Peygamberler, olgun aklın temsilciliği yolunda tüm insanlara örnek olmak için ve onları ölümden sonraki hayatta da olgun akla sahip bir yaşantı da hayatlarını sürdürmeleri için, Yüce Allah’ın kendilerine vermiş olduğu tebliğ vazifesini üstlenmişlerdir. Peygamberlerin bu tebliğlerine samimi kanaatleri ile uyan Müslümanlar ise, hem dünya üzerinde ve hem de ahirette akılcı davranma şerefine nail olacaklardır.

Hayatlarını Allah’ın istemiş olduğu kalite standartlarına göre ve yüksek ahlak standartlarına göre geçiren tüm insanlar, Müslüman olma yolunda emin adımlar ile yürümektedirler.

Maddeler halinde Müslüman tanımlamasını özetleyecek olursak;

  • Müslüman olgun akıl sahibi olan insandır.
  • Müslüman yüksek ahlak düzeyini koruyan insandır.
  • Müslüman her olaya tutarlı bir şekilde adilce yaklaşan insandır.
  • Müslüman kaliteli ve izzetli bir biçimde hayatını sürdüren insandır.
OKUDUNUZ MU?  Sevgi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Kısacası Müslüman, dünya üzerinde en güzel özelliklere sahip olan insandır. Tüm peygamberler de bu şekilde insanlığa rol model olmuşlardır.

Müslüman olmanız için, her şeyden önce üstün kudret sahibi ve her şeyin hükümdarı olan Allah’ı doğru tanımanız gerekmektedir. Müslümanlığın başlangıcı burada başlar. Kelime-i şehadet getirerek sadece Müslüman olmanın kapısından içeri adımınızı sadece 1 seferde atmış olursunuz. Bundan sonrası için Allah’ın doğru tanınması şarttır. Allah doğru tanınmadığı takdirde, olgun dini içerisinde yapılan tüm ibadetler ve davranışlar belirli bir yüzeysellik taşır. Ancak Allah’ın istediklerini yüksek samimiyet ölçüsünde doğru anladığınızda Müslüman olmanın erdemini ve güzelliğini gittikçe kavramış olursunuz.

Allah’ı Nasıl Tanımak Gerekir?

Allah her şeyden önce Rab’dir. Yani öğretmendir. Müslüman olma içerisinde Allah’ın Rab sıfatını asla unutmamanız gerekir. Çünkü dünya hayatı içerisinde Rab (Öğretmen) Allah, sizleri yaratmış olduğu çeşitli durumlarla, olaylarla ve kişiler ile imtihan edebilir. Bu imtihanlar sonucunda eğitim durumunuzu ölçer ve size o şekilde muamele yapar.

Örneğin hastalıklar insanlar için bir kararlılık imtihanıdır. Sağlıklı iken Müslüman olma özelliğini koruyan bir insan, aynı zamanda da hasta iken de bunu yapmak zorundadır. Hasta iken de, gücünün yettiği ölçüsünde kaliteli davranmalı, akılcı konuşmalı, ifadelerinde adil bir üslup takınmalı ve hastalığı geçene kadar fevri davranmamalıdır. Bunlar hasta iken hazırlanan imtihan ortamından başarı ile geçmenin bir parçasıdır.

Yine aynı şekilde dünya üzerinde barış ve adalet ortamı için çaba harcamakta Müslüman olmanın bir parçasıdır. Müslüman, dünya üzerinde elinde geldiğince cennettekine benzer barış ortamını hazırlamalı ve bunun için çaba göstermelidir. Bu çabası içerisinde sürekli olarak olgun akıl mantığı içerisinde davranmalıdır. Çünkü dünya üzerindeki bozuk ortamları da Allah yaratmaktadır ve bu durumu Müslüman olanların imtihanı için yaratmaktadır. Eğer bu konuda akılcı anlamda bir mücadele içerisine girmez ise Müslüman olmanın gereklerini yerine getirmemiş sayılır.

OKUDUNUZ MU?  İslam Adına Doğru Bilinen 6 Yanlış Hüküm

Buraya kadar anlattığım cümlelerde, Müslüman olma yolunda giriş olabilecek nitelikte bilgiler verdik. Ancak Allah dünya hayatını bir imtihan simülasyonu olarak yaratmıştır ve bu simülasyonda bütün hayatımız boyunca Müslüman (olgun akıl sahibi kişi) olarak davranmamızı istemektedir. İnsan hayatı boyunca Allah’ın göndermiş olduğu peygamberlerin hayatlarını inceleyerek ve göndermiş olduğu Kutsal Metinlerdeki emirleri harfiyen uygulayarak ve hiç bir gelenekçi bağnaz düşünceye riayet etmeyerek Müslümanlık kimliğini rahatlıkla koruyabilir.

Müslüman olmak, insan hayatının en temel unsurudur. Din insanın hayatı boyunca gittiği yoldur. İslam dini de daha önce bahsettiğimiz gibi olgun akıl dinidir ve Müslümanlıkta bunu uygulamanın en güzel yoludur. Günümüzde ne yazık ki bahsettiğimiz bu konuları gerçek manada yaşayan insan sayısı az. Eğer İslam dinine tam kabul ettiğinizde, bahsettiğimiz bu konuları yaşayan insanları araştırın bulun ve onlar ile birlikte vakit geçirin. Dünya üzerinde cenneti yaşayın ve buna gayret edin. Allah’ın sizlerden istediği budur.

Sonuç Olarak;

Bu yazımda sizlere Müslüman Kimdir ve Müslüman Nasıl Olunur soruları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım.  Bir sonraki paylaşımımda buluşma niyetiyle! Sağlıcakla kalın!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı