NFC Nedir? NFC’nin Kullanım Alanları Nerelerdir?

0

NFC nasıl kullanılır, NFC hakkında bilgiler, NFC hangi alanlarda kullanılır? NFC İngilizce Near Field Communication kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilmiş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise Yakın Alan İletişimi’dir. NFC çipi günümüz elektronik cihazlarda giderek daha çok yer almakta ve özellikle akıllı cep telefonlarında bu özellik artık vazgeçilmezler arasındadır. Ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamış olsa da yakın gelecekte hak ettiği yeri alacaktır. NFC’de haberleşme iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre kadar yaklaşması ile aktif oluyor.

NFC Teknolojilerinin Kullanım Alanları

Ödemeler: NFC’nin en önemli uygulamalarından olan Google Wallet, çeşitli güvenlik endişelerine konu olsa da hala hizmet vermeye devam ediyor. Önde gelen birçok kredi kartını destekleyen NFC, ülkemizde henüz ödeme amaçlı kullanılmıyor. Ancak yine de NFC’yi destekleyen ortak sayısı her geçen gün artıyor.

Etiketler: NFC çiplerinin küçük boyutları, onların hemen hemen her yerde kullanılabilmesine izin veriyor. NFC etiketlerini bugün kendimiz satın alıp kullanmamız gerekse de, yakın gelecekte bu çiplerin birçok ürüne girmesini bekleyebiliriz.

Samsung’un TecTiles isimındaki küçük plastik etiketleri, teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair iyi örnekler sunuyor. Örneğin telefonunuzu masanızın üzerine koyduğunuzda otomseri olfasılak müzik çalacak şekilde programlama yapabilirsiniz..

Dosya paylaşımı: NFC’li ceplerin çoğunu birbirine dokunma yöntemi ile dosya paylaşımı yapmak mümkün. Bunu birçok NFC destekli Android cebinde entegre gelen uygulamayla veya üçüncü parti uygulamalarla yapabilirsiniz.

Müzelerde dolaşmak: Müzeler eski yerler olsalar da zaman zaman son teknolojilerle donatıldıklarına şahit oluyoruz. Örneğin; Londra Müzesi, NFC’yi ziyaretçilere ek bilgiler sunmak için kullanıyor. Bu belki halihazırda sunulan sesli ve metin tabanlı kılavuzlardan çok farklı bir şey değil, ancak size daha fazla özgürlük sağlayacağı kesin. NFC sayesinde kılavuzun size gösterdiği yol yerine kendi istediğiniz yere gidebilir ve NFC sayesinde ek bilgi edinebilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?  Iphone Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bunların dışında:

Mobil cüzdan (mobil ödeme sistemleri), Mobil ticaret (POS, mobil erişim noktaları, kiosklar veya akıllı ürünler üzerinden), E-biletler (ulaşım kartları, uçak, otobüs, konser ve maç biletleri), Elektronik tanıma (güvenli erişim/geçiş sistemleri, personel takip sistemleri), Elektronik anahtarlar (araba, ev, işyeri, otel odaları, garaj kapıları vb), Elektronik geçiş sistemleri (taşıt geçiş sistemleri, otopark sistemleri), Elektronik reklam, içerik, bilgilendirme (akıllı posterler, afişler, bilboardlar, dergi/gazete reklamları, vb.), gibi konular için NFC teknoloji, insanlara yarar sağlamaktadır.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı