Nuh : Büyük Tufan | “Ne Yaptın Russell?”

0

Geçenlerde Hazreti Nuh (as) hakkında yapılan ve başrolünü Russell Crowe’ın oynadığı Nuh : Büyük Tufan filmini izlemeye gittim. Ancak filmi izlerken, filmin daha çok gerçeklere dayanan değilde kurgulara dayanan bir yapısı olduğunu söylemeden edemeyeceğim… Filmde anlatılan bazı konular, aşikar olarak Kutsal Kitaplar’da anlatılan bir yapıya uzak bir şekilde tanıtılmış….

Ben sinemada görsel efektlerin kullanılmasına büyük önem veren bir insanım… Ki zaten fragmanda gördüğüm kadarıyla filmi izlemek için büyük bir hevese kapılmamın sebebi bu fragmanlardı…. Kullanılan efektler ile gerçekçi bir şekilde Nuh’un gemisi hazırlanmış, canlıların gemiden içeriye nasıl girdiği çok güzel bir şekilde hazırlanmış ve izleyiciye sunulmuştu… Filmi izlediğim sırada çok ilginç içerikler ile karşılaştım.

Geminin inşasında başka varlıklar yardımcı olmamıştır:

Hz. Nuh (as) ömrü, takribi 950 senedir. Yani bu sene içerisinde geminin inşaası mümkündür (Doğrusunu Allah bilir). Film içerisinde -sanırım iyi cinler olarak gösterilen varlıklar- Hz. Nuh (as) ‘a belirli bir yapıya bürünerek yardım ediyorlar. Ancak o varlıkların senaryo açısından biraz öncesi de var. Benim Kuran’dan ve diğer Kutsal Kitaplardan öğrendiğim bilgiye göre bu tarz gelişmeler yok. Senaristler konuyu çarpıtmışlar anlayacağınız….

Bazı eleştiri noktaları var tabi yine ancak konuyu çok fazla irdelemek istemiyorum. Yanlış bilgi sahibi olabilirim o yüzden böyle bir konuya her açıdan kesin bilgiye sahip olmadan yaklaşmak doğru olmaz….

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…. 🙂

OKUDUNUZ MU?  Yaratılış Gerçeğini VFX Montaj Mantığı İle Anlamak

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı