Oruç Nedir? Neden Oruç Tutulur?

0

Ramazan ayına çok şükür eriştik. 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayında Allah, ayetlerinde belirttiği gibi kullarına oruç tutmayı farz kılmıştır. Peki Yüce Allah, neden inananlar için böyle bir ibadeti uygun görmüştür? Bunu düşünme fırsatınız oldu mu hiç? İşte bu yazımda sizlere, neden Allah’ın sağlıklı olan inananlara oruç tutmayı farz kıldığını anlatmaya çalışacağım. Umarım okuyan herkes için faydalı bir yazı olacaktır…

Dünyanın önemli bir kısmını müslümanlar oluşturmuş vaziyette. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, mutlaka bir tek Allah’a inanan insan göreceksinizdir. Yani İslam’ın adı %99 oranında dünyanın dört bir tarafında duyulmuş durumda. Bununla beraber, İslam ile birlikte mutlaka Kuran-ı Kerim’de çoğu kişinin evinde bulunuyor. Kuran-ı Kerim’i inceleyen her birey, İslam’ın önemli şartlarından biri olan oruç tutma konusunu mutlaka bilir. Oruç tutmak, Kuran’da Bakara Suresi 183. ayet’te şu şekilde Allah tarafından farz kılınmıştır:

Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız. (Bakara 183. Ayet)

Görüldüğü gibi aslında oruç ibadeti, ilk iman eden insan yaratıldığından beri, inananlar için farz kılınmış durumdadır. Yani Hz. Adem (as)’dan bu güne kadar oruç, iman edenler için farz kılınmıştır.

Oruç Tutmanın Anlamı ve Önemi

Oruç
Oruç nedir

Yukarıda oruç tutma konusuna kısa bir giriş yaptım. Şimdi ise sizlere oruç tutmanın anlam ve öneminden bahsetmek istiyorum. Oruç tutma esnasında sabah ezanı ile akşam ezanı arasında hiçbir şey yememek ve içmemek gereklidir. Aslında bir şey yememek ve içmemek ile istenen husus, senede 1 defa ve 1 ay ile Allah’ın herhangi bir emrine gösterilen kararlılık ve sabrı öğrenmektir. 

Bunu şöyle açıklamak önemlidir. İlk başta İslam’ı bilmeyen bir bireye, bu insanlar neden gün boyu aç ve susuz kalıyor gibi bir fikir gelecektir akıllarına ancak yukarıda da açıkladığım gibi, oruç tutarken öğrenilecek ilk husus Allah’ın emirlerine karşı sabırlı olmayı ve kararlı bir şekilde o emirleri ve yasakları dikkatli bir şekilde uygulamayı öğrenmektir.

Aslında bir inanan için düşünmeden ve öylesine tutulan bir oruç ibadetinin, çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Çünkü bir ibadet uygulanırken, o ibadetin neden uygulandığını düşünmekte aslında farz olan bir konudur. Çünkü İslam; düşünme ve bilinçli hareket ederek, akılcı yaşamayı emreder. Fevri davranarak veya alışkanlık üzere yapılan ibadetlerin çok fazla bir önemi yoktur. İslam zaten olgun akıllı olma dinidir ve Allah’ta olgun akıllı olmayı ve davranmayı emreder.

Oruç Tutmayı Bitiren İftar Vaktinin Erişmesi

İftar vakti bilindiği üzere akşam ezanı ile birlikte girer ve oruç vaktinin bittiğini belirtir. Herkes edindiği gıdası ile orucunu açar ve Allah’a şükreder. Allah’ın kendisine verdiği nimetlerden dolayı Allah’a hamd eder ve yemeğini yer. Peki iftar vakti sırasında Allah’ın hatırlatmak istediği başka hangi konular vardır?

Yukarıda bahsetmiştim. Oruç tutma esnasında Allah’a kesin bir kararlılık ile başladığımız bir ibadeti bitirmeyi öğreniriz. İftar vakti esnasında da orucumuzu tamamlarız. Aslında bu bir anlamda dünya hayatımızı Allah için yaşayıp, canımızı Allah’a güzel bir şekilde teslim etmeye benzer. Ahirette şölen eşliğinde karşılanmak bir nevi iftar vakti gibidir. Dikkat edin, pek çok iftar sofrası, insanın az yiyeceği olsa bile hep neşe ve şölen içerisinde geçer.

İşte bu yüzden iftar vaktinin de anlamı inananlar için büyüktür. Oruç tutmak her yönüyle, gerçekten çok hoş bir ibadettir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki sadece sağlıklı olan bireylere oruç tutmak farz kılınmıştır.

Sonuç Olarak;

Oruç tutmak, sağlıklı olan her birey için farzdır. Ancak insanları zorla bir ibadete sevk etmek doğru değildir. İbadet gönülden gelerek yapılıyorsa, ibadet anlamını taşır ve bilinçli bir şekilde bir ibadeti yapıyorsanız, o zaman o ibadet, kamil bir seviyeye erişmiştir demektir.

Bir de tavsiyem, ibadet yaparken duygusallığa kapılmayın ve olabildiğince akılcı davranmaya çalışın.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… Sağlıcakla ve Hayırlı Ramazanlar!

OKUDUNUZ MU?  10 Kasım Atatürk'ün Şehadetini Anma Günü

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı