Private Blog Network ile Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

5
Product by:
Muhammet TAŞDEMİR

Reviewed by:
Rating:
5
On 5 Kasım, 2014
Last modified:5 Nisan, 2016

Summary:

Seo danışmanı Muhammet Taşdemir olarak, Private Blog Network konusunu bu yazımda sizlere açıklamaya çalıştım.

Seo çalışmaları günümüzde artık çok önemli. Herkes kendi sitesinin istediği anahtar kelimelerde üst sıralarda bulunmasını arzu etmektedir. Oysa seo çalışması yapmanın neredeyse beyin ameliyatı kadar titizlik isteyen bir işlem olduğunu düşünüyorum.

Google’ın en çok sevdiği şey olan kaliteli içeriktir. Bu yüzden güvenilir bir seo çalışması yapmak için mutlaka anahtar kelimelerinizde sitelerinizi destekleyecek, paravan siteler kurmanız gerekir. Bu paravan siteler aynı zamanda private blog network, yani özel blog network adını alır. Kısaca PBN adını verdiğimiz bu yöntem ile belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerde blog hazırlayıp buraya kaliteli içerik girerek, zamanla istenilen seviyeye ulaşmak istenir. Ancak bu işlem zaman ve süreç ister. Seo konusunda başarıya asla bir anda ulaşamazsınız.

Şimdi sizlere Private Blog Network yöntemi ile nasıl seo çalışması yapılacağını adım adım anlatmaya geçmek istiyorum:

1- Domain ve Hosting Konusu

Anahtar Kelimelere Uygun Domain Almak

Sektörünüz ile alakalı en çok aranan anahtar kelimeleri araştırmak için Google Keyword Planner‘a giriş yapmanız gerekir.  Giriş yaptıktan sonra size uygun ülkeyi ve dili seçtikten sonra aranma oranlarına bakılır.  Karşınıza sektörünüz ile alakalı kelime listeleri çıkar. Çıktıktan sonra sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeleri not alın.

İlgili anahtar kelimeler ile alakalı Godaddy.com Toplu Alan Adı Arama aracı ile istediğiniz anahtar kelimelerin müsait olup olmadığına bakın. Private blog ağını ücretsiz blog siteleri ile de yapabilirsiniz ancak ben seo çalışmalarını ciddiye aldığım için, ana siteme katkı sağlayacak ücretli domainlerde kayıtlı sitelerim ile çalışmayı uygun görüyorum. Size de tavsiye ederim.

İlgili anahtar kelimelerde domainler alacaksanız sırasıyla .com’u almanızı, o yoksa .gen.tr almanızı, o yoksa .net uzantılı anahtar kelime domainini almanızı öneririm. Ve Private Blog Network çalışmasını en az 3 site ile yapmanızı öneririm. Bu da 3 domain anlamına gelir.

OKUDUNUZ MU?  Cuma Namazı Nedir? Neden Cuma Namazı Kılınır?

Kaliteli Bir Hosting Satın Almak

Hosting satın alırken size önereceğim şirket, Godaddy’dir. Godaddy sorunsuz bir şekilde hosting konusunda sizlere yardımcı olacaktır. BU LİNKE tıklayarak hosting paketlerini inceleyin. Birden fazla siteyi bir hosting paketinde barındıracağımız için, sizlere ilgili sayfada DELUXE Paketi öneririm. Bu pakette sınırsız web site barındırabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

2- Site Kurulumları ve Sosyal Medya Ağı

Site Kurulumlarını Hangi Platform’da Hazırlamalısınız?

Dünyada en çok kullanılan CMS yani kontrol panelli site sistemi WordPress’tir. Hem kullanım kolaylığı ve hem de özelliklerinin geliştirme unsurları nedeniyle sizlere PBN ile seo çalışmamda, sitelerinizi WordPress ile hazırlamanızı öneririm.

Herhangi bir sitenizi WordPress ile hazırladıktan sonra sitenize tema belirlemeniz gerekir. Seo’ya uygun temalar, sitenizin seo performansını artıracaktır. Ready Themes sitesi üzerinde bulunan site temaları, seoya uygun temalardır. Buradan istediğiniz temayı satın alıp, kendi siteniz için kullanabilirsiniz.

Temanızı kurduktan sonra WordPress sitenize kurmanız gereken eklentiler, aşağıdaki gibidir:

 • Yoast Seo
 • WP Super Cache
 • Akismet
 • Social Network Auto Poster (SNAP)
 • Google XML Sitemaps
 • 404 Redirects

Bu eklentileri temel olarak kurmanız yeterli olacaktır. Bu eklentilerin nasıl ayarlanması gerektiğini Google.com.tr üzerinden araştırarak bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Ağının Önemi

Hazırlamış olduğunuz en az 3 sitenin merkezi olarak birleştiği sosyal medya hesaplarının olması önemlidir. Sosyal medya hesapları üzerinde paylaşılan içerikler, Google tarafından daha değerli görülür. Siteleriniz için hazırlamanız gereken sosyal medya hesapları aşağıdaki gibidir:

 • Facebook Sayfası
 • Twitter Sayfası
 • Google Plus Sayfası
 • Pinterest Sayfası
 • Delicious Sayfası
 • Diigo Sayfası
 • Reddit Sayfası
 • Stumbleupon Sayfası
 • Tumblr Sayfası
 • Ücretsiz Blogspot ve WordPress.com Sayfaları

İnternet üzerinde araştırarak buna benzer sosyal medya hesapları bulabilirsiniz ancak yukarıda belirtilen sosyal medya hesaplarını hazırlamak ve sitenizde yayımlayacağınız içerikleri burada paylaşmak, olmazsa olmazdır.

3- PBN Sitelere İçerik Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bir blog sitesine nasıl içerik hazırlanması gerektiğini BU YAZIMDA BELİRTMİŞTİM. Sahip olduğunuz sitenizdeki içeriklere linkleme çalışması yaparken en az 1 tane en fazla 3 tane sahip olduğunuz esas sitenize link vermeniz gerekir. Hem ana sayfasına hem alt sayfasına. İçeriğin içerisinde otorite link çıkışları yapmalısınız ve diğer sahip olduğunuz PBN siteleriniz ile ilgili de atıfta bulunarak link çıkışı yapmalısınız.

OKUDUNUZ MU?  Scrapebox Nedir?

Yukarıda bahsettiklerimi en az 500 kelimeden oluşan bir makaleye yapmalısınız. Aksi takdirde rahatsız sonuçlar oluşturabilir.

Sitenize hangi konularda içerik oluşturacağınızı daha önceden belirlediğimiz anahtar kelimeler belirleyecektir. Tabi bu anahtar kelimeleri de derinden araştırmak gerekir. Scrapebox isimli programın sahip olduğu Keyword Scraper özelliği ile detaylıca kelime çıkarımı yapabilirsiniz. Ya da UberSuggest.org isimli siteden ilgili anahtar kelime çıkarımı işlemini sağlayabilirsiniz.

Yazılarınızın içerisinde en az 1 tane resim olması, yazınızı daha kaliteli gösterecektir. Yazılarınıza resim hazırlarken de özgün olmayı unutmayın. Ve her yazınızı mutlaka, açmış olduğunuz sosyal medya hesaplarınızda hashtag ile birlikte paylaşın.

4- Backlink Konusu

Yeni açılacak olan PBN sitelere sosyal medya linkleri hariç, 2-3 ay boyunca hiç bir yerden link alınmamasını tavsiye ederim. Nasıl ki bir bebek 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenirse, PBN sitelerde bu süre zarfında sadece içerik ve diğer PBN sitelerinizin linkleri ile beslenmelidir.

2-3 Ay sonra zaman içerisinde iyi otoriteye ve iyi pagerank değerlerine sahip Article Submission siteleri, kaliteli Bookmark siteleri ve kaliteli Web 2.0 sitelerinden link alınması, belirli bir ölçekte yeterli olacaktır. Ayrıca buralarda var olan tanıtımlarınızı da çeşitli blog backlink çalışmaları ile besleyebilirsiniz.

5- PBN’den Anladıklarımız

Özel Blog Ağı sitelerimiz sahip olduğumuz şirket veya kurumsal sayfaları üst sıralara çıkarırken, hedeflediğimiz anahtar kelimeye yönelik çalışma yapmamızı sağlar.

Örneğin bir yatak firmasıysanız ve yatak ile alaklı olmayan özel bir yatak ismine sahipse firmanız, bu çalışmayı kullanmasında yarar vardır.

“KaliteliYataklar.com”, “RahatUyumak.com” , “HesaplıYatak.com” isimli domainlerine yapılacak olan özel içerik çalışmaları ve bu içeriklerden ana sitemize alacağımız linkler, bizim ana sitemizi daha kaliteli kılacaktır. Umarım ne demek istediğimi az ya da çok anlamışsınızdır.

6- Sonuç Olarak;

Seo danışmanı Muhammet Taşdemir olarak, Private Blog Network konusunu bu yazımda sizlere açıklamaya çalıştım. Siteme abone olmanızı ve son yazılarımdan haberdar olmanızı can-ı gönülden isterim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

Seo danışmanı Muhammet Taşdemir olarak, Private Blog Network konusunu bu yazımda sizlere açıklamaya çalıştım.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı