Ramazan’da Nasıl Beslenmeliyiz? İşte 17 Öneri…

0

Tüm gün hiç bir şey yemeyeceğiniz için, size enerji verecek, tok tutacak aynı zamanda vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak besinlere ihtiyacınız var. Hafif yiyerek, vücudunuzu güçsüzleştirmeyin, tatlıya çok yüklenerek, şekerinizi çıkarmayın. İşte önerilerimiz… Herkese Hayırlı Ramazanlar.

Vücudunuzun en çok proteine ihtiyacı var. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine, protein ağırlıklı beslenin. Sadece Ramazan’da değil, günlük hayatınızda da proteine bol bol yer verin. Protein, sizin yapı taşınız. Vücudunuzda protein sentezi olabilmesi için, proteine ihtiyaç var. Et, tavuk, balık, süt ürünlerinden bol bol tüketin.

Sahurda bir bardak süt içebilirsiniz. Bu sizi hem tok tutar, hem de kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılar. Süt yerine bir bardak kefir de içebilirsiniz. Hem oruç sebebiyle oluşan mide rahatsızlıklarınızı giderir, hem de bağışıklığınızı güçlendirir.

Sahurda sıkı kahvaltı yapın. Peynir, zeytin, reçel, salam,sosis, domates, salatalık, yumurta, tost midenizi yormadan sizi tok tutacaktır.

Sahurda mutlaka yumurta yiyin. Günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını yumurtadan sağlamış olursunuz.

Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.  Sahura kadar bol su içebilirsiniz.

İftarda, sebze yemekleri, mutlaka et, tavuk veya balık yemelisiniz. Yüksek proteinli besinler sizi gün içinde güçlü tutacaktır.

Ağır tatlılar yerine,  güllaç gibi sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz veya meyve yemek, gün içerisinde susuz, güçsüz kalan bedeninize iyi gelecektir. Yaz aylarındayız, karpuzun, çileğin, şeftalinin keyfini çıkarın.

Kendinize meyveli milkshakeler, smoothieler hazırlayabilirsiniz. Hem su ihtiyacınızı giderecek, hem de kola gibi zararlı içecekler yerine besin değeri yüksek sağlıklı içeceklerle serinlemiş olacaksınız.

Ramazan’da abur cuburlardan uzak durun, bunun yerine kuruyemiş yiyebilirsiniz. Ramazanda mide sorunları yaşamak mümkün, abur cuburlarla midenizi yormayın.

Bol su için. Güzel bir su şişesini yanınızda bulundurarak sahura kadar kendinizi zorlayın.

OKUDUNUZ MU?  Tekrar tekrar bakmak isteyeceğiniz 25 Uğurböceği

İftarda veya sahurda, bir bardak süt, kefir, ayran veya yoğurttan en az birini tercih etmelisiniz.

İftarda önce çorbanızı içip biraz dinlenip sonra ana yemeğe geçebilirsiniz.

Baharatlı yiyecekler sizi susatır. Uzak durmalısınız!

İftarda hurma yemelisiniz. Hurma,  DNA’ları ve hücreleri yenileme özelliği olan nadide meyvelerden bir tanesidir. Şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı mineral içermektedir.

Multivitamin ve omega-3 alabilirsiniz. Bunlar bağışıklığınızı güçlendirecek ve yorgun bedeninizi canlandıracaktır.  İftardan 2 saat sonra kendinizi çok yormayacak şekilde spor yada yürüyüş yapabilirsiniz.

Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin.  Sonsuz nimetler yaratan Rabbimize teşekkür etmeyi unutmayın!

Bakara Suresi, 184. ayet: (Oruç) Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun). Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz-sizin için daha hayırlıdır.

KAYNAK SİTE

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı