Sevgi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

0

Sevme ve sevilmeye dair bugüne kadar sizlere ne öğretildiğini bilmiyorum. Ancak sevgi hakkında pek çok konunun insanlar arasında yanlış yaşandığını düşünüyorum. Özellikle 21. yüzyılın getirdiği hızlı yaşantılar, maddi çıkarlar ve duygu karmaşıklığı sizleri sevgi konusunda yanlış düşüncelere sevk etmiş olabilir.

Sevgiyi yanlış yaşama ya da sevgisiz yaşama, insanı ya da bireyi manen derinden etkileyen bir konudur. Sevgi hakkında yanlış yaşanabilecek her detay, size hem madden hem manen sorunlar yaşatabilir. Özellikle günümüzde yaşanan ruhsal çöküntülerin ve depresyonun ana etmenlerin başında sevgiyi doğru yaşayamamak ve sevgiyi yanlış bilen ve yaşayan kişilerden, doğru sevginin karşıdaki kişiye yansıtılmasını beklemektir. Bu yazımda sizlere sevgi hakkında bilinmesi gereken 5 gerçekten bahsedicem. Umarım bu yazı sizin hayatınızdaki sevgi anlayışını daha doğru yöne götürecektir:

1- Sevgi Ancak Allah Doğru Tanındığında Yaşanır

Yüce Allah her şeyin yaratıcısıdır. Maddi manevi her şey Yüce Allah tarafından yaratılmıştır. Bu yüce yaratılışta her şey kendine özel bir mahiyette değer kazanmıştır. Maddi unsurları tek tek sayabileceğimiz gibi manevi unsurları da tek tek sayabiliriz. Sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet gibi manevi konular da Yüce Allah tarafından yoktan yaratılan unsurlardır.

Bu unsurların; bir takım insanlar tarafından cahilce yorumlanması sonucu ve toplumun da buna uyması sonucu, bu kavramlar yaşantıda olumsuz etkiler çıkarabilir. Gerçek sevgi yerine sahte sevgi, gerçek saygı yerine sahte saygı, gerçek hoşgörü yerine sahte hoşgörünün yaşanması, o toplumu manen geriye götürebilir. Söz gelimi; gerçek sevginin doğru bir şekilde yaşanması için, sevgiyi yaratan yaratıcının doğru bir şekilde tanınması gerekir. Yüce yaratıcımız Allah’ı doğru tanımak; O’nun göndermiş olduğu kutsal kitabı dosdoğru okumaktan ve O’nun azametinden saygı dolu bir korku ile korkmaktan ve O’nun merhametine sığınmaktan geçer. Allah’ı tanıyarak gerçek sevgiye ulaşmak, işte bu şekilde sağlanır.

OKUDUNUZ MU?  Tesettür Kıyafetleri : Örtünmek İçin Mi? Gösteriş İçin Mi?

2- Dünyadaki Nefrete Karşılık Sevgiyi Yaygınlaştırmak

İçinde bulunduğumuz yüzyılda çeşitli iletişim araçları ile bir takım topluluklar ve insanlar, diğer topluluk ve insanları nefrete sevk etmektedir. Nefret içerikleri filmler, korku filmleri acımasızlık içeren filmler, buna benzer televizyon yayınları ve diğer yayın araçları ile toplumlar nefrete sürüklenmektedir.

Bu nefrete karşılık yapılması gereken nedir?

Madem ki insanlar şaşırtıcı bir şekilde nefrette -şuurlu olsun ya da olmasın- organize olabiliyorlar; sevgi de de insanlar organize ve atak bir şekilde hareket edebilirler. Düşünüldüğü takdirde sevgi konusunda bunu yapmak, nefrete kıyasla daha kolaydır. Sevgiyi yaygınlaştırmak için ise şunları yapabilirsiniz:

  • Sevgi hakkında köşe yazısı yazabilirsiniz.
  • Sevgi hakkında kısa videolar hazırlayabilirsiniz.
  • İmkanınız varsa sevgi hakkında uzun video çalışmaları yapabilirsiniz.
  • Çocuk ve gençleri sevgiye sürükleyecek, sevgi konulu oyunlar hazırlayabilirsiniz.

Bu gibi çalışmalar ile sevgiyi dünyada yaygınlaştırmanız mümkün. El ele verirseniz nefrete karşı galip gelebilirsiniz.

3- Sözde Aşklarda Yaşanan Sahte Sevgi

Ergenlik döneminizden itibaren gerek çevrenizden, gerek yayın araçlarında gördükleriniz, sizin zihninizde aşk ve sevgi hakkında bazı şekillerin oluşmasına yol açacaktır. Oysa her genel geçer kural doğru olmayabilir. Dizilerde filmlerde gördüğünüz veya çevrenizde yaşanan bazı aşklar, aslında belirli bir miktar sahte unsurlar içerebilir.

Sözde aşklarda sahte sevgi daha sonra ortaya çıkar. Gerçek aşkın, gerçek sevginin beraberinde getireceği sonsuz merhamet ve şefkat, sahte sevgide bulunmaz. İşte burada sahte sevgi ortaya çıkar. Yıllar boyunca karşıdaki kişiye göstermiş olduğunuz aşk veya karşıdaki nesneye göstermiş olduğunuz sevgi, sizi terk ettiğinde; sahte sevgi veya sahte aşk açıkça karşınıza çıkmış demektir.

Birinci madde de belirttiğimiz sevgi eğer, Yüce Yaratıcı Allah‘a yansıtılmadan yaşanırsa bu sonuçların çıkması kaçınılmaz olur. Sevgiyi doğru bir şekilde öğrenmediğiniz takdirde sahte sevgi her zaman her yerde sizi bulacaktır. Size tavsiyemiz, gerçek sevgiyi Yüce Allah’tan isteyerek bir an önce öğrenmeye çalışın.

OKUDUNUZ MU?  Hayat Kalitesini Artırmanın Yolları

4- İslam’ı Doğru Anlamak Gerçek Sevgiyi Beraberinde Getirir

Dünya çapında İslam adı altında yansıtılan bağnaz ve gelenekçi düşüncenin aksine İslam dini, uyulması gereken en güzel yoldur. Dünya hayatında cennet ahlakı ile yaşamamızı isteyen Yüce yaratıcı Allah, bunun için temel unsur olarak gerçek sevgiyi esas kılmıştır. İslam gerçek kaynakları Kuran-ı Kerim ve Kuran’a uygun sahih sünnete tam uyulduğu takdirde, gerçek sevgi beraberinde gelecektir. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Sevgiyi, şefkati, güzelliğe karşı çıkan her düşünceyi makul gören bağnaz ve gelenekçi düşünce sizleri bu anlattıklarımızdan saptırabilir. Bu konuda sizleri uyarmak isteriz.

Dünya üzerinde İslam’a dayalı gerçek sevgiyi yaşayan insan sayısı her ne kadar az olsa da, siz o az olan kişilere ve o kişilerin gittikleri yola uyun. Onlar ve o yol sizleri gerçek sevgiye götürecektir.

5- Kıskançlığın Sevgi Anlamında Meşru Görülmesinin Yanlışlığı

Bir takım insanlardan mutlaka duymuşsunuzdur. “Seven kıskanır” gibi laflar, belki de hayatınızda yer edinmiştir. Oysa kıskanma veya kıskançlık, sevgi ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kavramdır. Kıskançlık, sahte sevgi kavramına bağlı olan bir kavramdır ve beraberinde haset yani düşmanlığı getirir. Düşmanlık ise insan hayatında olmaması gereken bir kavramdır. İnsanlar sevgi ve şefkat ile büyüyüp yetişirse erdemli olma özelliğini taşır.

SONUÇ

Bu yazımda size sevgi ile ilgili bilinmesi gereken 5 önemli gerçekten bahsettim. Bir sonraki yazımda mutlaka görüşelim. Hadi kalın sağlıcakla 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı