Soma Madencileri : İnsanlığını Kaybedenlere İnsanlık Dersi Verenler

0

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en büyük madencilik kazasının adıdır Soma. Tarihimizde asla unutulmayacak bir olay olarak kalacak olan Soma olayında, şehit olan kardeşlerimizin ve sağ olarak madenden çıkan kardeşlerimizin, tüm insanlığa verdiği çok önemli dersleri bu yazımda ele alacağım. Aslında bu yazımda Türk toplumunun da ana yapısını Soma madencileri vesilesi ile anlamış olacağız ama tabi ki genel çerçeve olarak insanlığını kaybedenlere insanlık dersi veren bu güzel insanların ruhundaki kaliteyi sizlere sunacağım:

Soma olayında vefat eden kardeşlerimizin öncelikle şehitlik makamında olduğunu belirtmek isterim. Çünkü onlar, Allah’ın bir imtihanı olarak bu olayı yaşadılar ve cennete gittiler. Ancak Allah onların canlarını almadan önce, onların bizlere anlatmış olduğu önemli dersler vardı. Bu derslerin ilk olanı şuydu:

Maden Karanlığında Namazını Eda Eden İnsanların Verdiği Dersler

Yıllardır karanlık madende çalışıp da namazlarını sürekli kılan insanların bulunduğu bir yerdi Soma Madeni. Su bulamadıkları zaman teyemmüm veya çamurlu suda abdestini alıp namazını kılan bu imanı altın değerinde olan insanlar; hayatı tatminsizlikler üzerinde kurulu olan, ayda eline 5-10 milyar geçip de hayattan hala istediği tadı alamayan pek çok insandan, -benim gözümde- daha değerliydi. Bu insanların akrabalarının ifadelerini dinlediyseniz eğer, Anadolu İnsanı’nın mütevazı yapısının ne demek olduğunu az çok anlamış olacaksınız. Kıt kanaat geçinerek mutlu olan insanlar vardı Soma’da.

Bu insanların mütevazılığını korumalarının sebebi ise, dünyevi hırsların ruhlarını delicesine kaplamamış olması. Ancak buradan şu sonuç çıkmaz; fakirlik mütevazılığın kaynağı değildir. Mütevazılığın kaynağı Allah korkusudur. Soma’daki insanlarda Allah korkusu olan insanlar oldukları için mütevazı yapılarını koruyan insanlardı. Önemli olan nokta ise; şehit olan kardeşlerimizin son sözlerini dinlediyseniz eğer, son dakikaya kadar Allah’a dua etmeleri ve O’ndan asla irtibatlarını kesmemeleri idi.

OKUDUNUZ MU?  9 Adet Seo Analiz Sitesi ile Sitelerinizi Gözden Geçirin

soma-seninleyiz

Ambulansta Sedyenin Kirlenmesini İstemeyen, Gönlü ve Ruhu Zengin Soma Madencisi

Zihinlere kazınan bir başka olay ise, yaralı bir şekilde ambulansa bindirilen bir Soma madencisinin, ambulansın beyaz örtüsünün kirlenmemesi için verdiği gayret ve duyarlılık idi. Bu gerçekten gündemden hiç düşmedi. Aslında düşünüldüğünde, terbiye ve adap sahibi bir insan için gayet normal bir davranış ama, medya ve çeşitli iletişim kanalları ile ruhları ve zihin yapıları dejenere olan bir kısım insanlar ve bireyler için gerçekten çok şaşırtıcı bir davranış olmuştu. Çünkü onlar o duyarlılığa sahip olmayan vurdumduymaz insanlar oldukları için, böyle bir şey görünce çok şaşırmış olabilirlerdi.

İşte o Soma madencisi kardeşimiz, bizim orjinal dindar Anadolu İnsanı’mızın ruh yapısını gösteren önemli bir delildir. Bu ülkede Allah’a samimi olarak inanan insanları, kendi kafalarınca ötekileştirmeye yeltenen bir takım akıldanelere, buz gibi cevap veren bir kişi idi o Soma madencisi.

Sen bu milletin ruhunun gerçek temsilcisisin. Milletçiyim diye sokağa çıkıp ülkenin ekonomisini sarsıntıya uğratan bir takım kafasızlar gibi değilsin. Bunu unutma!

Sonuç Olarak;

Türk toplumu gerçekten büyük bir imtihandan geçti. Bu imtihanın bizlere hatırlattığı ve öğrettiği dersler çok çok fazla. Eğer samimi düşünürsek, bizlere yaşatılan bu imtihandan önemli dersler çıkarabiliriz.

Tekrar Soma’da vefat eden ve şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ve ailelerine bol sabr-ı cemil diliyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı