Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Sosyal Medya Danışmalığı Nedir?

0
Review of:

Reviewed by:
Rating:
5
On 26 Mart, 2014
Last modified:26 Mart, 2014

Summary:

Kurumsal veya kişisel facebook sayfalarındaki var olan kitlelere nasıl hitap edeceğinizi bu kitapta eksiksiz bir şekilde bulacaksınız!

Sosyal medya uzmanı; Facebook’u,Twitter’ı,Instagram’ı ve buna benzer ortamlardaki gelişmeleri sıklıkla takip eden ve buna yönelik çeşitli çözümler üreten kişiye verilen isimdir. Sosyal medya uzmanı, eğer bir firma altında çalışıyorsa, firmanın sosyal medya hesaplarını takip eder ve firmanın sosyal medya konusunda itibarını artırarak ilgili firmayı, sosyal medya üzerinde bulunan geniş kitlelere ulaştırmaya sebebiyet verebilir.

Sosyal medya uzmanı olmak kolay bir iş değildir. Yabancı forumları ve -eğer Türkiye’deyse- Türk forumları takip ederek, buralarda olan gelişmeleri ciddi manada izler ve kendini geliştirir. Sosyal medya uzmanı olmak insanlara sanal ortamda nasıl hitap edileceğini bilmeyi gerektirir. Eğer insanlara nasıl hitap edeceğinizi bilmiyorsanız ve ilgili kültürel dokunun yapısını bilmiyorsanız, kendinizi sosyal medya uzmanı olarak adlandırmanın bir anlamı yoktur… Bunu söylememin sebebi ise, şu anda kendisini sosyal medya uzmanı olarak adlandıran pek çok insanın olmasından kaynaklanmaktadır.

Peki sosyal medya uzmanları hangi ortamlarda ne şekilde etkinlik göstermektedir? Sosyal medya danışmanlığı konusunda kendini nasıl ifade edebilmektedir? Şimdi gelin bu soruların cevaplarını önemli sosyal medya ortamlarına göre değerlendirmeye alalım:

1- Facebook’ta Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Facebook'ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?
Facebook’ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?

Facebook, 10 seneye yakın geçmişi ile sosyal medya konusunda en önde gitmekte olan sosyal medya mecrasıdır diyebiliriz. Gerek reklam verme kolaylığı ve gerek barındırdığı geniş kitle gereği, firmalar veya kişiler, Facebook’u kullanmak isterler. Facebook’un nasıl kullanılacağı konusunda ise hazırlamış olduğum Facebook El Kitabım, sizlere önemli yol gösterecektir. Bu kitabımda, firmaların veya şahısların Facebook üzerinde nasıl paylaşım yapmaları gerekeceğini madde madde belirttim. Kitabım tüm facebook kullanıcıları için faydalı olacaktır….

2- Twitter’da Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Facebook'ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?
Facebook’ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?

Twitter üzerinde sadece 140 karakter ile hitap edebilmenize rağmen çok geniş kitlelere ulaşmanız mümkün. Twitter’da kitlelere hitap etmenin bazı kurallar vardır. Bu kuralların şöyle sıralayabiliriz:

  1. Hashtag kullanımı Twitter’da vazgeçilmez bir unsurdur. (#) işaretini kelimelerinizin başına getirerek ilgili kelimede kendinizi duyurmanız mümkün.
  2. Paylaştığınız linklerde link kısaltma kullanmalısınız. Bit.ly veya Tinyurl.com siteleri ile linklerinizi kısaltıp vereceğiniz mesajlara daha çok yer ayırmanız mümkün. (140 karakter olduğunu tekrar hatırlatırım)
  3. Günde 3 öğün, top trends hashtagler ile ilgili tweetler üretin. Bunun sebebi ise bir bölgede bulunan kitlelerein ortak top trends’lerde toplanıyor olmasıdır. Bu şekilde daha geniş kitlelere hitap edebilmeniz daha kolay.
  4. Hootsuite.com gibi siteler ile tweetlerinizi zamanlamaya alın. Zamandan tasarruf yapın…

Üstte saydığımız maddeleri bir nebzede olsa kullanırsanız sizin için faydası olacaktır.

3- Instagram’da Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Instagram'da sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?
Instagram’da sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?

Instagram, genellikle telefon üzerinden kullanılan bir sosyal medya mecrasıdır. Bu mecra üzerinden ilgili kişilere, ilgili fotoğraflarınızı gösterip kendi profilinizi veya markanızı tanıtmanız mümkün. Ancak aşağıda sayacağım ipuçları sizlere önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

  1. Paylaştığınız resim HDR olsun. Yani yüksek keskinlikte ve netlikte olmalı. Bu, ilgili resmin daha dikkat çekici olmasını sağlar.
  2. Kendinize veya firmanıza özel hashtaglar üretin. Özel hashtaglerin popüler hashtaglar arasına karışması daha dikkat çekici olacaktır.
  3. Her gün en az 1 tane fotoğraf paylaşın ve doğal olun. Instagram’da doğallık esastır ve daha dikkat çeker 🙂

Instagram hakkında en azından bu 3 maddeyi uygulamanız, sizin Instagram üzerindeki etkinliğinizi mutlaka artıracaktır. Siz deneyin ve gerisine karışmayın 🙂

4- Google Plus’ta Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Google Plus'ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?
Google Plus’ta sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?

Google Plus, Google’ın üretmiş olduğu sosyal medya sistemidir. Genelde fazla popülerliği bulunmasa da Google’da ön planda çıkmak için Google plus’ı kullanmanızda büyük fayda vardır. Google üzerinde de hashtag sistemi geçerlidir. Diğer sosyal medya sistemlerinin aksine daha rölatif bir yapısı olan Google Plus, yine de önemli bir sosyal medya mecrası olma özelliğini korumaktadır.

5- Foursquare’da Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Foursqure'da sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?
Foursqure’da sosyal medya danışmanlığı nasıl olmalıdır?

Foursquare kullanan kişi sayısı azımsanmayacak derecede fazla. Foursquare aslında nerede bulunduğunuzu belirten bir sosyal medya sistemidir. Genelde kişiler kullanır ancak firmalar yaptığı etkinlikleri duyurmak anlamında Foursquare’ı kullanabilirler. Ayrıca bu sosyal medya ortamında, özellikle kafeler ve restaurantlar, kendilerini duyurmak anlamında, müşterilerine yüzdelik indirimler ile CHECK-IN yaptırarak Foursqaure üzerinde popülerlik sağlayabilirler.

Sonuç Olarak;

Sadece 5 adet sosyal medya ortamının nasıl kullanılacağını anlattım. Çünkü bu siteler, Türkiye’de ağırlıklı olarak kullanılmaktalar. Daha farklı ve etkileyici yöntemlerin neler olduğunu bilip öğrenmek isterseniz veya Sosyal Medya Reklam Danışmanlığı konusunda yardım almak isterseniz bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. En etkili çözümleri üreteceğimden emin olabilirsiniz 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Kalın sağlıcakla 🙂

Kurumsal veya kişisel facebook sayfalarındaki var olan kitlelere nasıl hitap edeceğinizi bu kitapta eksiksiz bir şekilde bulacaksınız!
OKUDUNUZ MU?  Instagram'da Beğendiğiniz Bir Fotoğrafı Nasıl Paylaşırsınız?

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı