Sosyolog Kimdir? Milli Sosyolog Nasıl Olunur?

0

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere sosyologlar hakkında bazı bilgiler vericem. Ancak sosyolog dendiği zaman akla, günümüzde farklı tanımlamalar gelmektedir. Ben öncelikle bu tanımlamaların neler olduğundan bahsedicem ve sosyologların aslında bir ülkede neler yapması gerektiğinden söz edeceğim… Özellikle entel geçinen ve kendine sosyolog veya toplum sorunları analiz eden kişilerin bu yazıyı okumalarında fayda var…

Sosyolog,  ağırlık olarak sosyoloji ile ilgilenen bireye verilen addır. Temelde sosyoloji olmakla birlikte, tarihi ve kültürel çerçeveyi de bir arada barındırarak, sosyal meseleleri inceler, analiz eder ve mümkünse eğer çözüm önerisi getirmeye çalışır.

Dünya üzerinde şu anda uygulanan veya bilinen temel yanlış ise şudur: Sosyal bilimlerin içerisine Fen bilimleri mantığını katarak çözüm önerileri sağlayamazsınız. Yani sosyoloji teknik bir bilim dalı değildir. Toplumsal olaylar, değişkenlik gösteren mahiyettedir ve her zaman bir sosyal olay, tek bir kanuna dayalı olarak çıkmaz. Tarihi geçmişi bilmeden ve ilgili ülkedeki kültür yapısına bakmadan, asla sosyal bir olayı doğru analiz edemez ve çözüme kavuşturamazsınız.

Unutulmaması gereken bir nokta da şudur: Türkiye’mizdeki üniversitelerde verilen sosyoloji eğitimleri müfredatında, bazı sosyal olaylar anlatılırken, bunların arkaplanları anlatılmaz. Örneğin; Lenin’in komünist devrimi gerçekleştirirken, kapitalistlerde yardım aldığını kimse bilmez. Genel olarak bilinen konular anlatılır ve bunlar üzerinde durulur.

Bu yazımda üzerinde duracağım bir başka husus ise Milli Sosyolog kavramıdır: Şimdi inceleyelim:

1- Milli Sosyolog Kimdir? Ne Yapar?

Standart sosyologların aksine, milli sosyologlar, kendi ülkesinin menfaatleri adına hareket eder. Milletinin menfaati konusunda, araştırmalar yapar ve bunları hükümeti ile paylaşır. Hükümette buna yönelik olarak, ilgili birimleri ile çalışmalar ve faaliyetler yürütür. Kimi zamanda milli sosyologlar, milletinin geleceğine yönelik toplumsal anlamda planlar ve projeler üretir ve bunların adım adım nasıl gerçeğe dönüştürüleceğini hazırlar. Kısacası kendi toplumunu sosyal anlamda kalkındıracak bazı çalışmalar hazırlar.

OKUDUNUZ MU?  Beşiktaş - Galatasaray Maçının Sosyolojik Analizi

2- Sosyolog ve Milli Sosyolog Farkını Nasıl Düşünebiliriz?

Standart sosyologlar her alanda faaliyet yürütüp akademik literatüre bunları kazandırabilir. Ancak milli sosyologların çalışma alanı ülke menfaatlerine yöneliktir. Tabi akademik açıdan bazı görevlerde yer alamaz denemez ama asıl görevi, ülkesi adına sosyal projeler üretip, ülkesini sosyal anlamda kalkındırmaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi 🙂

3- Milli Sosyologlar, Arkaplana Bakar ve Arkaplanı İnceler

Çoğu toplumsal olay aslında göründüğü gibi gelişmez. Arkaplanında mutlaka farklı destekleri vardır. Yazımın en başındaki Lenin örneğini de göz önüne alırsak, milli sosyologlarda, kendi ülkesinde gelişen toplumsal olayların arkaplanlarına bakar ve bunları analiz eder. Mesela kendi toplumunu geren bir olay varsa, toplum içi gerilmeye yol açan gizli faktörleri bulur ve bunları hükümeti ile paylaşır. Hükümette, devleti yönettiği için, anormal durumlara karşı, bu faktörleri kullanarak çeşitli planlamalar yapar ve anormal durumları ülke menfaatlerine dönüşecek şekilde adım adım düzenler.

Sonuç Olarak;

Bu yazımda sizlere sosyologlar hakkında ve milli sosyologlar başlığı altında bir takım bilgiler verdim. Eğer bir sosyal bilimci olmak istiyorsanız, entel literatürünü bir kenara bırakıp milli sosyolog mantığına bürünmenizi öneririm. Eğer ülkenizi ve vatanınızı seviyorsanız, her konuda milli olmak zorundasınız. Üstte anlattığım tüm konular, her türlü bilim dalı için geçerlidir. Biyolog olmayın, milli biyolog olun. Ekonomist olmayın ama milli ekonomist olun. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Önemli olan milli olmaktır 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı