Suudi Arabistan’ın YÜREKLERİ YAKAN First Lady Sorunu

0

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde DONALD TRUMP, Suudi Arabistan’da Kral Selman ile bir araya geldi. Bu görüşmenin hemen sonrasında imzalanan 110 milyar dolar değerindeki silah anlaşması ile ABD, Suudi Arabistan’a yüklü miktarda silah satışında bulunacak.

Tabi bu işin siyasi veya askeri sorunu. Savaşlara ve gereksiz silahlanmaya karşı biri olarak bu tarz anlaşmaları hiç hoş bulmuyorum.

Neyse bu işin farklı bir boyutu tabi. Ancak benim dikkatimi çeken farklı bir konu var.

Donald TRUMP uçaktan inerken eşi Melania TRUMP‘ı karşılayacak bir Suudi First Lady’si ortaya çıkmadı. Sözüm ona İslam ülkesi olarak kendini lanse eden Suudi Arabistan adına gerçekten utanç verici bir durum.

Kuran’dan uzak gelenekçi bağnaz sistemin ülkede hakim olması, maalesef bu sonuçları doğuruyor. Kadınlara değer verilmemesi, kadının 2. sınıf bir varlık gibi görülmesi, kınanması gereken bir durum.

Melania Trump ve Donald Trump Suudi Arabistan\'da
Melania Trump ve Donald Trump Suudi Arabistan’da

Gelenekçi bağnaz sistem kadınları 2. sınıf bir olarak gördüğü gibi siyasi hayatta da rol almalarına asla izin vermiyor. Bir Müslüman olarak bu tarz sahnelerin yaşanmasına tahammül edemiyorum.


Donald TRUMP uçaktan inerken First Lady olmadan Kral Selman Donald TRUMP‘ı karşıladı. Bu ve buna benzer olaylar yüzünden İSLAMOFOBİ gelişiyor ve insanlar İslam’dan uzak kalıyor. Halbuki İslam dini kadına çok önem verir.

Peygamber Efendimiz, eşini o dönemin aracı olan deveye bindirirken dizine basmasını ve bu şekilde tırmanması konusunda eşine yardımcı olurdu. Bu derece nezaketli bir Peygamber olan Hz. MUHAMMED (sav)’in ümmeti olarak böyle manzaralar ile karşılaşmak ne kadar itici bir durum.

Gelenekçi Bağnazlıktan Kurtulup Kuran’a Dönmek

Melania Trump, Donald Trump ve Kral SELMAN
Melania Trump, Donald Trump ve Kral SELMAN

Bazı hurafeleri Peygamberimiz (sav)’e iftira ederek İslam’ın hükmüymüş gibi gören bir yapının, ülkeler üzerinde hakim olması, dünyanın da karanlığa doğru gitmesi anlamına geliyor. Buna çözüm olarak yapılması gereken ise Kuran-ı Kerim’in yeterliliğini kabul etmek.

OKUDUNUZ MU?  Türkiye'nin Güvenlik Kampüsü Neler Kazandıracak?

Devlet için siyaset veya burokrasi anlayışında bile yanında bayanların bulunmasını istemeyen ve bunu bir utanç kaynağı olarak görebilen bir zihniyetin toplumsal ve siyasi zeminde yerinin olması düşünülemez.

Sonuç Olarak;

Kadınlar ince düşünen zarif varlıklardır. Böyle güzel varlıkları her alanda eşit düzeyde bulundurmak her erkeğin sorumluluğundadır. Özellikle siyasette kadın vazgeçilmez bir unsurdur.

Suudi Arabistan ve gelenekçi bağnaz sistemi benimseyen ülkeler maalesef bunun gerisinde kalmış.

Tekrar görüşmek üzere…. 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı