Türkiye’nin Güvenlik Kampüsü Neler Kazandıracak?

0

Reviewed by:
Rating:
5
On 4 Ekim, 2016
Last modified:4 Ekim, 2016

Summary:

Bu yazımda size Türkiye'nin yeni kurulacak güvenlik kampüsü hakkında bazı detaylardan bahsettim. Okursanız memnun olurum 🙂

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Etimesgut civarında inşa edilmesi planlanan ve hatta MİT binasının inşası devam eden, Türk Güvenlik Kampüsü olarak lanse edilen yeni yapıda,  Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının da taşınması kararlaştırılmış. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm güvenlik kurumlarının hem sivil kurumlardan uzak ve hem de birbirleri ile yakın temas halinde bulunması, aslında geç verilmiş bir karardı.

Peki Türk Güvenlik Kampüsü’nün Türkiye’ye ne gibi faydaları olacak?

1- Organize Güvenlik : Etkin Savunma

Güvenlikte her şeyden önce kurum içi ve kurumlar arası irtibat çok önemlidir. Hızlı kararlar verilmesi ve bu kararların hayata geçirilmesi hayati önem taşır. Herhangi bir savunma durumunda Türkiye’nin dört bir tarafı içi hızlı ve etkin kararlar, ancak organize bir güvenlik sisteminden alınır. Ancak unutulmaması gereken çok önemli noktalar var. Bunlar:

Yer altında atom bombasına bile dayanıklı sığınaklar ile birlikte üretilmesi.
Binaların balistik çelik ağırlıklı bir yapıda olması.
Binaların dört bir tarafında uzun menzilli füze sistemi,
Düşman füzelerini yok edecek uzun ve kısa menzilli füze savunma sistemleri
En az 1 sene boyunca yaşam ihtiyaçlarını ihtiva edecek gıda ve giyecek teminatı
İletişim güvenliğinin en iyi bir şekilde sağlanması

Tüm bunlar; organize güvenliğin ve etkin savunmanın daha iyi sağlanması adına olmazsa olmazdır. Bunlara çok çok dikkat edilmelidir.

2- Askeri İç Disiplinin ve İç Koordinasyonun Kolaylaşması

Deniz, Kara, Hava Kuvvetleri Komutanlığının, Genelkurmay Başkanlığı’nın ve hatta Milli Savunma Bakanlığı’nın bir arada olacağı bir yapı, ülke içerisinde ve özellikle asker içerisinde oluşması muhtemel yeni bir “paralel yapı” harekatının önüne geçecektir. Askeri anlamda iç disiplinin sağlanması, güçlü ve güvenilir bir Silahlı Kuvvetler yapılanmasını beraberinde getirecektir.

NOT: Kuracağımız bu kampüs, tamamen Türkiye’ye has ve milli bir silüet halinde olmalıdır. Hiç bir yerden görüntü anlamında kopya almamalıyız. Bu bizim uluslararası anlamda itibarımızı üst seviye de tutacaktır.

3- Küresel Caydırıcılığımızın Artırılmasındaki Yararı

Kendi içerisinde tam anlamıyla birlik olan Türk Silahlı Kuvvetleri, düşmana amansız korku salacak ve dostun bize güven duymasını sağlayacaktır. Aynı zamanda güçlü ordu, güçlü ekonominin oluşmasında önemli etkenlerden biridir. Belki de başlıcalarındandır. Küresel caydırıcılık, hem millet anlamında birlikten geçer, hem asker anlamında birlikten geçer. Bu nokta asla unutulmamalıdır.

SONUÇ

Türkiye’nin Güvenlik Kampüsü (orjinal ismi sonradan belirlenecek sanırım), ülkemize birlik beraberlik ve askeri anlamda büyük katkılar sağlayacaktır. Hem demokrasinin daha güçlü hale gelmesinde Silahlı Kuvvetlerimizin birliği, son derece önemlidir. Bir sonraki köşe yazımda buluşmak üzere. Sağlıcakla kalın 🙂

Bu yazımda size Türkiye'nin yeni kurulacak güvenlik kampüsü hakkında bazı detaylardan bahsettim. Okursanız memnun olurum 🙂
OKUDUNUZ MU?  15 Temmuz Darbe Girişimi, CFR ve Chatham House

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı