Uyku Düzenini Korumak İçin Neler Yapmak Lazım

0

Uyku, insan hayatı için çok önemli. Her insan mutlaka günde 7 veya 8 saat civarı uyumalı ve kendisine mutlaka dinlenmek için fırsat vermeli. Unutmamak gerekir ki dinlenmek her insanın ihtiyacıdır.

Düzenli uyuyamıyorsanız dikkat etmemiz gereken çok önemli bazı noktalar var. Birazdan bahsedeceğim bu noktalara dikkat ederseniz eğer siz de daha düzenli bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

Düşük Kafein tüketimi

Kahve tüketimini azaltın
Kahve tüketimini azaltın

Günde çok fazla kahve içiyorsanız eğer mutlaka uyku düzeniniz bozulacaktır.  Çünkü kafein hem uyku kaçıran bir maddedir ve hem de uykunun kalitesini bozar. Türk kahvesine bir sözüm yok. Ancak Nescafe veya diğer filtre kahveler gibi kahveleri çok fazla tüketiyorsanız, mutlaka uyku düzeniniz bozuk olacaktır.

Kesinlikle günde iki üç fincan Türk kahvesinden fazlasını tüketmeyin ve tüketebiliyorsanız eğer mutlaka Türk kahvesini şekersiz tüketin.

Zorunlu Olmadıkça Gece Yarısından Önce Uyuyun.

Gece yarısından önce uyuyan insanların gece yarısından sonra uyuyan insanlara nazaran daha verimli uyku uyuduklarını gördüm. Tabii bu bilimsel araştırma gibi bir şey olmadı ancak tahminen bunu söyleyebilirim.

Alkol ve Sigara Tüketiminden Uzak Durun

Günümüzün en illet alışkanlıklarından ikisi olan alkol ve sigara uyku düzeninde bozuyor.  Bunun yanı sıra insan sağlığına da oldukça Zararlı olan bu iki alışkanlık mutlaka bırakılması gereken 2 kötü alışkanlık.

Viscojel Yastık Kullanın

Çeşitli yatak mağazalarında satılan viscojel yastık ürünleri uyku için çok önemli hem boyun rahatlığınız için hem de bu sıcaklarda daha serin uyumak için biz viscojel yastık kullanmanızı tavsiye ederim.

OKUDUNUZ MU?  İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet Bağımlılığının Çözümleri Nelerdir?

Odanız İçin Karanlık Perde Kullanın.

Zifiri karanlıkta uyumak gerçekten uykunun kalitesini artırıyor. Rahatsız edici ışıktan uzak durmak ve tam karanlıkta uyumak hem bedenimizin rahatlamasını sağlar ve hem de daha dinç uyanmanıza vesile olur.

Sonuç Olarak

Bu yazımda sizlere uyku kalitesini artırma konusunda bazı ipuçlarını da bulundum. Uyku çok önemli ve uykusuz kalmak gerçekten vücut için çok zararlı.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı