Uzun Kuyruklu (Long Tail Keyword) Nedir?

0

Site sahipleri SEO çalışmaları yaptıklarında karşılarına birçok terim çıkar. Bu terimlerden bir tanesi de yine uzun kuyruklu (long tail keyword) nedir terimleridir. Kullanıcılar 2 veya 3’den fazla oluşturdukları kelime gruplarına uzun kuyruklu anahtar kelimeler dendiğini görürler. Sitelerinde uzun anahtar kelime kullanımı yapmak isteyen kullanıcılar rekabetçi ortamda daha fazla öne çıkmak için her zaman en iyi çalışmaları gerçekleştirmek zorundadırlar.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Birçok arama motorundan yapılan araştırma ve aramalarda çıkan sonuçların %70’ini uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturur. Bazı durumlarda arama yapan kullanıcılar mümkün olmayan kelimeler ile araştırma yapabilmektedirler. Fakat arama sonuçlarında çıkmayacağı için yan anahtar kelimeleri kullanılarak, bu arama sonuçlarından gelen trafiği de kontrol altına almak mümkündür. Kullanıcılar yan anahtar kelimeleri kullanarak, mümkünatı olmayan kelimelere yönlendirme yapabilirler. Uzun kuyruklu ( long tail keyword ) nedir diye bakıldığında 2 veya 3 kelimeden daha uzun anahtar kelimelerden oluşan anahtar kelime grubunun olduğunu rahatlıkla görebilirler.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Seçimi

Long tail ve short tail şeklinde ikiye ayrılan SEO çalışmalarında kullanıcılar sitelerinde kullanacakları anahtar kelimeleri iyi seçmelidirler. Uzun kuyruklu seçilen anahtar kelimelerinde rekabet ortamı az gözükse de yine de önemli ve yoğunluk önemine göre kullanımı gerekir. Uzun kuyruklu (long tail keyword) nedir diye arama motorlarına bakacak olduğunuzda karşınıza birçok açıklama çıkacaktır. Fakat uzun kuyruklu anahtar kelimeler adından da anlaşılabileceği gibi 2 veya 3 kelimeden fazla oluşan anahtar gruplarına denir.

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimleri genellikle ürünlerini daha iyi tanıtmak isteyen web site sahiplerinin seçimidir. Rekabet ortamının kalitesine bakılacak olursa, birçok site de SEO çalışmalarını derinlemesine yürütür. Böylesine bir ortamda ise yeni kullanıcılar uzun kuyruklu (long tail keyword) nedir diye araştırdıktan hemen sonra siteleri için belirledikleri 2 veya 3’den fazla uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sayesinde sitelerini daha iyi ve belirgin bir şekilde tanıtabilmektedirler. Google başta olmak üzere birçok arama motorunun botları ise uzun kuyruklu anahtar kelimelerine ve ulaştıkları kök sayfalarına dikkat eder.

Çünkü uzun anahtar kelimeli ifade edilmiş anlatımların olduğu sayfalarda da yine önemli bilgilerin olduğunu zanneder. Bu bakımdan içeriklerin de kalitesi son derece önemlidir. Kullanıcıya sunulan ürün ile alakalı uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi de çok mühim bir meseledir. Site sahipleri belirleyecekleri uzun kuyruklu anahtar kelimeleri için de yine birçok analiz sitesini kullanabilir ve siteleri için en uygun uzun kuyruklu anahtar kelimelerini de hızlı bir şekilde tespitini sağlamaları da mümkündür.

OKUDUNUZ MU?  Scrapebox Nedir?

Site sahipleri long tail yani uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sayesinde içinde bulundukları pazarda kendi sitelerini daha iyi temsil ederler. Her zaman kaliteli içerik ve uzun anahtar kelimeleri belirlemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı